Jak leczyć chore zatoki?

Odczuwasz silne bóle głowy w okolicach czoła i oczu, a objawy nasilają się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym? To mogą być zatoki. Nie lekceważ problemu i sprawdź, jak z nim walczyć.

Niepokojące symptomy

Częste bóle głowy, ucisk w okolicach czoła przy schylaniu głowy, katar i ciągłe uczucie zmęczenia, to najczęstsze objawy problemów z zatokami. Dodatkowo mogą wystąpić trudności z oddychaniem, utrata czucia smaków i zapachów, brak apetytu, a także bóle twarzy i zębów. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas lub występuje kilka razy w roku, możemy mieć do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok. Dolegliwość bywa szczególnie uciążliwa jesienią oraz zimą, kiedy jesteśmy narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych, a nasza odporność, z uwagi na brak witamin i minerałów, jest znacznie niższa. Przyczyną choroby zatok są najczęściej niedoleczone przeziębienia, złe warunki atmosferyczne, ale także alergie oraz niedrożność przegrody nosowej. W chwili, kiedy dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych, tworzą się obrzęki, uniemożliwiające sprawne funkcjonowanie zatok, a nagromadzone bakterie, wirusy i grzyby wywołują stan zapalny w organizmie. Problemy ten dotyka coraz więcej osób, bez względu na wiek i płeć. Nieleczony może doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego nie warto go lekceważyć.

 

Metody leczenia

Niekiedy bagatelizujemy objawy, sądząc, że jest to zwykła migrena lub przeziębienie. Jeśli jednak zauważymy pierwsze, niepokojące symptomy, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Laryngolog skieruje nas na dodatkowe badania, postawi właściwą diagnozę i zaplanuje leczenie. Przewlekłe zapalenie zatok można powstrzymać różnymi sposobami. Najczęściej stosuje się antybiotyki, specjalne preparaty w spray-u lub sterydy. Kuracja farmakologiczna trwa czasami nawet kilka miesięcy. Zdarza się równie, że pacjent nie reaguje na podawane leki. W takich przypadkach niezbędne jest działanie chirurgiczne.

Balonoplastyka

Od niedawna w leczeniu chronicznego zapalenia zatok stosuje się innowacyjną metodę – balonoplastykę, zwaną potocznie balonikowaniem. – Jest to minimalnie inwazyjna technika, polegająca na umieszczeniu w zablokowanym ujściu zatoki giętkiego cewnika z malutkim balonem. W wyniku działania wysokiego ciśnienia, balonik się powiększa, a po kilku sekundach zostaje usunięty z nozdrzy. W konsekwencji dochodzi do poszerzenia ujścia oraz udrożnienia zatok – mówi  Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z SHAR-POL, firmy specjalizującej się w innowacyjnych technikach medycznych. – Prowadzone w ostatnich latach badania kliniczne wykazują, że balonoplastyka jest metodą skuteczną i bezpieczną, w porównaniu do konwencjonalnych sposobów, polegających na chirurgicznym poszerzeniu ujścia – dodaje Urszula Sztwiertnia z SHAR-POL. Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanych chirurgów głowy i szyi. Mało inwazyjna metoda sprawia, że w większości przypadków nie ma potrzeby zakładania opatrunków wewnątrznosowych, a pacjenci na drugi dzień po zabiegu mogą powrócić do codziennego funkcjonowania. Warto pamiętać, że wyleczone zatoki zapobiegają dalszym powikłaniom i znacznie poprawiają komfort życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. felczer  3 lutego 2012 09:49

  sami sie leczcie, a recepty 100% platnosci!

  Odpowiedz
 2. anoosqa  3 lutego 2012 14:46

  Zdecydowanie polecam wybranie się do dobrego laryngologa, nie ma co leczyć się samemu.Leczenie skuteczniejsze i skraca się czas choroby, co przy zatokach jest ważne, bo po prostu to jest duży ból

  Odpowiedz
 3. Anusiak  3 lutego 2012 17:34

  Oj, zatoki potrafią dać straszliwie w kość 🙁 Niestety wiem coś o tym…

  Odpowiedz
 4. magicwoman  3 lutego 2012 23:38

  niestety ale kojarzy mi się to z wywoływaniem porodu, cewnik z balonikiem, niezbyt przyjemne, na samą myśł o tym brrr, aczkolwiek może skuteczne

  Odpowiedz
 5. sarusia1991  8 lutego 2012 18:05

  zapalenie zatok to nieprzyjemne. Zatoki sa sine i przypominaja kolor denaturatu, ważna sprawa jest wybranie sie do laryngologa, ponieważ sa rózneprzyczyny powstawania zapalenia zatok np. alergia. Można sobie pomóc poptrzez stosowanie:
  Ibuprom zatoki
  Xsylomentazolin
  i prawidłowe wydmuchiwanie nosa co 15 min (najpierw jedna dziórka potem 2)

  Odpowiedz
 6. aniiolek1990  14 lutego 2012 21:43

  Zapalenie zatok to okropieństwo :/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany