Jak leczyć alergię w ciąży?

Spis treści:

Leczenie alergii może być poprzedzone długim procesem diagnostyki. Jak leczyć ją w trakcie ciąży? Czy trzeba przestrzegać jakiś szczególnych reguł? Dowiedz się tego, nim zaczniesz działać na własną rękę! W tym czasie organizm kobiety może funkcjonować w specyficzny sposób, dlatego należy wziąć to pod uwagę.

Jak leczyć alergię w ciąży?

Skąd bierze się alergia w ciąży?

Alergia może pojawić się zawsze, niezależnie od ciąży. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że w tym okresie system immunologiczny kobiety zaczyna działać w nieco inny sposób. Przede wszystkim organizm musi dostosować się do tego, że w jego wnętrzu rozwijają się częściowo obce komórki. To zaś doprowadza do tak dużych zmian, że niespodziewanie mogą wystąpić uczulenia na substancje, które wcześniej nie wywoływały żadnych reakcji, bądź też, że niektóre alergie mogą tymczasowo zaniknąć. To sprawia, że w trakcie ciąży kobiety mające takie problemy na co dzień powinny znacznie bardziej uważać.

Nie lecz się na własną rękę!

Bardzo ważne jest to, aby w trakcie ciąży nie leczyć się na własną rękę. Nie wszystkie substancje są dopuszczalne i niektóre mogą w negatywny sposób wpłynąć na płód. Dlatego też chcąc wyleczyć alergię bądź zmniejszyć swoje dolegliwości po prostu wybierz się do lekarza. On przepisze leki odpowiednie do Twojego stanu i będzie w stanie na bieżąco kontrolować, co dzieje się z Twoim dzieckiem. Specjalista dobierze odpowiednie dawkowanie i będzie gotów służyć Ci pomocą, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Czy w ciąży należy przerywać leczenie alergii?

O ile w trakcie ciąży konieczna może okazać się modyfikacja przyjmowanych leków, np. wymiana ich na te bezpieczne dla dziecka oraz zmiana dawkowania, o tyle nie należy go przerywać, chyba że z jakichś powodów lekarz postanowi inaczej. Jedak zazwyczaj bardziej niebezpieczne jest przerwanie leczenia niż kontynuowanie go. Dlaczego? Szczególnie jeśli w ciąży towarzyszą Ci duszności spowodowane alergią, może okazać się, że dojdzie do niedotlenienia płodu, co może bardzo negatywnie wpłynąć na stan dziecka po narodzeniu. Dlatego warto robić wszystko, aby do niego nie doszło.

Klasyfikacja leków, czyli czym jest FDA

Nie masz pewności czy lek przepisany przez specjalistę może być używany przez osobę w ciąży? W ulotce na pewno znajdziesz taką informację! Powszechnie stosowana klasyfikacja FDA została stworzona przez U.S. Food and Drug Administration i zawiera oznaczenia, dzięki którym dowiesz się, czy możesz stosować lek w ciąży. Oznaczenia, które się pojawiają to A, B, C, D i X, gdzie A jest najbardziej bezpieczne, a X to bezpośredni zagrożenie dla życia płodu. Leków z takim oznaczeniem nie wolno stosować w trakcie ciąży!

Leczenie alergii rozpocznij przed ciążą

Jeśli jesteś alergikiem i planujesz ciążę, postaraj się przeprowadzić leczenie przed jej rozpoczęciem. To najbezpieczniejsza metoda, która zapewni lepszy start Twojemu dziecku. Leczenie w trakcie nie musi być niebezpieczne, ale na pewno będzie znacznie bardziej uciążliwe, dlatego w miarę możliwości lepiej tego po prostu unikać. Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/alergia-w-ciazy-jak-leczyc/ 

Przygotowując się do tego materiału inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...