Jak łagodzić drobne urazy po upadku na rowerze?
Aktywność fizyczna dzieci jest ważna dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz fizycznego dziecka. Szczególnie w okresie jesiennym istotne jest, aby codzienny wysiłek sportowy, przynajmniej częściowo, odbywał się na świeżym powietrzu. Występowanie krótszych dni sprawia, że ekspozycja na światło słoneczne dzieci oraz dorosłych jest coraz mniejsza wraz ze zbliżającą się zimą. Jazda rowerem jest wspaniałą metodą pomagającą organizmowi w endogennej syntezie witaminy D.
Dlaczego warto jeździć na rowerze z dzieckiem?
Jazda na rowerze, podobnie jak każdy inny rodzaj wysiłku fizycznego, skutkuje przebudową biologiczną organizmu dziecka. Zauważalne zmiany zachodzą stopniowo. Widoczny postęp w rozwoju dziecka w zakresie prawidłowego przyrostu masy mięśniowej, refleksu oraz orientacji przestrzennej są najłatwiejszymi współczynnikami możliwymi do pomiarów. Bardziej dalekosiężnymi skutkami jazdy na rowerze są molekularne zmiany w obrębie funkcjonowania komórek.
Regularny wysiłek fizyczny uprawiany przez dzieci zmniejsza szansę na pojawienie się cukrzycy, hiperlipidemii, otyłości oraz miażdżycy na późniejszych etapach życia. Jazda na rowerze nowymi szlakami i poznawanie okolicy skutkuje ponadto zmianami w mózgu w postaci wytwarzania nowych połączeń neuronalnych, co skutkuje zwiększoną jego plastycznością. Jest to parametr niezwykle istotny dla dzieci w tracie nauki szkolnej. Przebywanie na słońcu w jesienne dni, jeżdżąc na rowerze, pozwala dodatkowo na przyjęcie wystarczającej dawki promieniowania słonecznego niezbędnego do syntezy niezwykle istotnej dla rozwoju dziecka witaminy D. Jazda na rowerze wymaga jednak pewnego przygotowania i gotowości na niespodziewane incydenty. Łagodzenie drobnych urazów jest niezwykle istotne, bezpieczeństwo dziecka przede wszystkim. Nie zapominajmy więc o prewencji!
W jaki sposób zapobiegać wypadkom?
Wypadki komunikacyjne z udziałem dzieci są powszechne w Polsce. Czy to za sprawą niedostosowanej do jazdy rowerem infrastruktury, czy braku rozwagi kierowców, wypadki się zdarzają i należy podjąć niezbędne kroki minimalizujące ryzyko niebezpiecznych zdarzeń.
Całe szczęście groźne wypadki są jednak znacznie rzadsze od drobnych urazów powstałych na drodze – m.in. upadku z roweru. Prewencja, czyli zapobieganie, pozwala na minimalizowanie skutków upadku. Zachęcanie dziecka do noszenia odzieży ochronnej, kasku, utrzymywanie roweru w dobrym stanie technicznym oraz odpowiedni dobór trasy wycieczek jest najistotniejszym czynnikiem łagodzącym urazy jeszcze przed wystąpieniem upadku.
Stosowanie żeli takich jak Fastum Junior pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawet gdy jest ona narażona na zmiany związane z aktywnością fizyczną i uprawianiem sportu. Dzięki połączeniu naturalnych składników działa kojąco na skórę oraz zapewnia jej uczucie ulgi i komfortu.
Należy pamiętać, że w momencie upadku należy objąć dziecko racjonalną opieką polegającą nie tylko na przemyciu potencjalnej rany, ale również na zdrowym podejściu emocjonalnym. W najczęstszych przypadkach, czyli niegroźnych – kończących się co najwyżej zasinieniem – upadków, opieka i empatia opiekuna pozwoli dziecku na szybkie poradzenie sobie ze stresem związanym z rowerowym incydentem. Uśmiech i wyciągnięcie pomocnej dłoni sprawia, że pociecha czuje opiekę rodzica i bezpieczeństwo, co jest niezwykłym środkiem antystresowym i przeciwbólowym.