Jak kupować rośliny doniczkowe? Czym warto się kierować przy zakupie?

Urządzanie nowego mieszkania, remont, przeprowadzka czy zwykła chęć zmiany wykończenia wnętrza — wszystkie te sytuacje stawiają nas przed dylematem związanym z zakupem roślin. Zielone okazy potrafią ozdobić każde wnętrze, wprowadzając do niego energię i poprawiając nastrój mieszkańców. Gdzie najlepiej kupić rośliny doniczkowe? Jakie pytania zadać sobie przy ich zakupie? W poniższym artykule zdradzamy odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadają sobie początkujący ogrodnicy.

Gdzie kupować rośliny doniczkowe?

Niezależnie od miejsca, w którym robimy zakupy, zwróćmy uwagę na to, by wybrane gatunki były jak najlepszej jakości. Rośliny doniczkowe kupujemy często pod wpływem impulsu, a dokładne obejrzenie ich przed zakupem należy do rzadkości. Miejsc do zakupu kwiatów doniczkowych jest wiele, należą do nich kwiaciarnie, markety, sklepy ogrodnicze, centra ogrodnicze, a nawet bazary. Pamiętaj, że w dużej części z nich nie zachowuje się odpowiednich dla nich warunków.

Rośliny dobrej jakości coraz częściej można zakupić również w sklepach internetowych. Ich wybór nierzadko gwarantuje przejrzysty asortyment i atrakcyjne oferty cenowe. Jednym z nich jest na przykład Plantidotum, czyli sklep ogrodniczy stworzony przez miłośników zielonych dekoracji wnętrz i ogrodów.

Kwiat dracena – pielęgnacja, wymagania, odmiany. Jak dbać o tę roślinę?

Kwiat dracena – pielęgnacja, wymagania, odmiany. Jak dbać o tę roślinę?

Kwiat dracena to typ rośliny, którą bardzo często można spotkać w polskich domach. Kochamy w niej to, że wprowadza do wnętrza egzotyczny klimat, a do tego ma niewielkie wymagania i jest niezwykle wyrozumiała w uprawie. Pielęgnacja jej zatem jest jak przysłowiowa „bułka z masłem” nawet dla amatorów ogrodnictwa. Jakie są znane odmiany draceny, jak o nią dbać i co jej nie służy? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Zielistka w doniczce – roślina idealna dla zabieganych

Zielistka w doniczce – roślina idealna dla zabieganych

Jedną z łatwiejszych w uprawie roślin, która świetnie pasuje do domu jest zielistka w doniczce. Można ją spotkać prawie w każdej kwiaciarni i chyba można ją śmiało nazwać ponadczasową. Dobrze wygląda w każdym rodzaju osłonki, pasuje do każdego wnętrza i nie jest zbyt wymagająca. Co ciekawe, niektórym kojarzy się z czasami PRL’u, podobnie jak kultowa w tamtych czasach paprotka. Być może właśnie z tego sentymentu wynika jej spora popularność i tym samym popyt na tę roślinę. Dziś opowiemy o tym jak dbać o zielistkę w doniczce.
Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – TOP 10

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – TOP 10

Nie tylko na południu Polski, ale właściwie w każdym jej rejonie - zwłaszcza w miastach - coraz trudniej jest nam oddychać. Smog w naszym kraju staje się coraz większym problemem. Aby uchronić się przed chorobami, które może wywołać, warto bronić się przed nim na własną rękę. Zobacz rośliny oczyszczające powietrze z toksyn, które warto mieć w domu.

Kwiaty doniczkowe — jak wybrać zdrowy egzemplarz?

Decydując się na zakup rośliny doniczkowej, pamiętaj że im lepsza jest jej kondycja, tym większe są szanse na jej przeżycie i dobrą aklimatyzację w Twoim domu. Dlatego kupując roślinę doniczkową, zwróć uwagę na to, aby wybrany egzemplarz był w jak najlepszej kondycji. Sprawdź, czy roślina nie jest zbyt wyschnięta oraz czy ziemia jest odpowiednio nawilżona. Dodatkowo zweryfikuj czy na jej liściach nie pojawiły się pierwsze oznaki choroby grzybowej.

Na co uważać przy zakupie roślin doniczkowych?

Kupując roślinę doniczkową, wybierz tę, która ma mocne, zdrowe liście o intensywnym kolorze, na których brakuje plam, dziur, oznak żerowania szkodników czy postrzępionych brzegów blaszek liściowych. Łodygi rośliny powinny być mocne, a młode pędy nie powinny być wybiegnięte, tzn. zbyt długie i cienkie. Warto dokładnie obejrzeć wszystkie części nadziemne rośliny i sprawdzić, czy nie widać na nich śladów szkodników i chorób grzybowych. Młode przyrosty rośliny nie powinny być poskręcane bądź pozwijane, liście nie powinny być zwiędnięte, a łodygi nie powinny być zwiotczałe. Jeśli kupujesz roślinę kwitnącą, zwróć uwagę na ilość pąków kwiatowych zamian na ilość rozwiniętych kwiatów — dzięki temu zakup będzie dłużej cieszył Twoje oczy kolorowymi akcentami, a okres kwitnienia będzie o wiele dłuższy.

Zakup kwiatów doniczkowych a ziemia w doniczce?

Przy zakupie rośliny doniczkowej warto też zwrócić uwagę na ziemię, w której przebywa. Nie kupuj rośliny, która rośnie w zatęchłym podłożu z białym nalotem — taki okaz prawdopodobnie został przelany, a jego korzenie najpewniej gniją. Ziemia w doniczce nie może być też sucha, zbita, twarda i odstawać od brzegów osłonki. Jeśli wybierzesz roślinę, której korzenie przerosły przez otwory na dnie doniczki, postaraj się przesadzić ją zaraz po przyniesieniu jej do domu.

Szukasz najlepszej ziemi do kwiatów doniczkowych? Sprawdź asortyment Plantidotum.

Czy warto kupować rośliny w marketach budowlanych?

Kupowanie roślin w marketach spożywczych lub budowlanych wydaje się bardzo wygodne, ponieważ można wtedy połączyć dwa rodzaje zakupów w jeden. Dodatkowo cena roślin w marketach przeważnie jest niższa niż ta w szkółkach. Niestety taki wybór często wiąże się z niską jakością produktów, które okazują się wadliwe lub chore. Pozornie tańszy i prostszy zakup może okazać się problematyczny, a samo leczenie lub doprowadzanie rośliny do zdrowia wyjątkowo czasochłonne.

Kiedy najlepiej kupować rośliny doniczkowe?

Na zakup roślin doniczkowych najlepiej zdecydować się wiosną, od marca do maja — w tym okresie kwiaty dobrze się aklimatyzują. Nie ma jednak jednej reguły, która to określa. Kwiaty dostępne w sklepach online mają odpowiednie warunki do zakupu przez cały rok, a rodzaj ich pakowania jest odpowiednio dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. Kupując rośliny online, możesz dowiedzieć się jakie warunki wzrostu powinniśmy zapewnić każdemu z kupowanych gatunków. Dodatkowo w sklepach takich jak Plantidotum możesz kupić roślinę z dodatkową usługą przesadzania w odpowiednie podłoże id o odpowiedniej osłonki. Taki rodzaj usługi przyda się w przypadku, w którym nie wiemy jak postąpić z zakupioną rośliną lub kiedy kupujemy ja na prezent.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Janinka  26 września 2022 10:58

    Kupuję wyłącznie sztuczne rośliny doniczkowe z megasceny. Niestety żywe rośliny nie chcą u mnie kwitnąć. Coś im nie odpowiada. Wcześniej dawałam sobie szansę że sobie poradzę z pielęgnacją ale nie wychodziło więc się poddałam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany