Jak kupować przez internet w szale świątecznych zakupów

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W przedświątecznej gorączce coraz częściej korzystamy z dobrodziejstw technologii, robiąc świąteczne zakupy w sklepach internetowych. Kusi nas dostępność wielu produktów w jednym miejscu, wygoda oraz atrakcyjne ceny. Musimy jednak mieć się na baczności i także tu pilnować swoich danych i portfela. O tym, o czym pamiętać i które sklepy internetowe wybrać, radzi Rzetelna Firma, która promuje uczciwość także wśród właścicieli sklepów internetowych.

rupixen.com – Unsplash.com

Raz na jakiś czas można przeczytać artykuły na temat oszustów internetowych oraz tysięcy poszkodowanych klientów. Skuszeni atrakcyjnymi cenami, dokonują zakupu, płacą za produkt, ale nigdy go nie dostają. Przed świętami częściej korzystamy ze sklepów internetowych, które nie dość że kuszą nas atrakcyjnymi cenami, to jeszcze dają możliwością porównania ofert wielu sklepów w jednym miejscu. Z badań przygotowanych przez Deloitte, w tym roku z okazji świąt planujemy wydać 585 zł na prezenty, a 474 zł na artykuły spożywcze. Dlatego wydajmy te pieniądze z głową!

Zakupy przez Internet ułatwiają życie. Jednak należy pamiętać, że o wyborze sklepu i oferty nie powinna decydować wyłącznie cena, ale także wiarygodność sprzedawcy. Czasem zbyt niska cena ma drugie dno i okazuje się, że firma albo nie istnieje, albo – mimo deklaracji – zamiast oryginałów wysyła tanie podróbki. Według danych Opineo.pl liczba e-sklepów w Polsce wynosi ok 20 tys., jest więc w czym wybierać. Prezes Rzetelnej Firmy, programu który gromadzi tylko uczciwe i wiarygodne firmy i sklepy internetowe, podpowiada, na co zwrócić uwagę dokonując zakupów przez Internet.

Internet rewolucjonizuje nasze życie. Pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, co szczególnie przed świętami jest bardzo ważne. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę zakupów. Ważne jest jednak to, aby nie popaść w zbytni zachwyt i pamiętać o własnym bezpieczeństwie. E-zakupy są bardzo przyjemne, ale dochodzenie swoich praw w momencie, gdy zostaniemy oszukani już nie. Dlatego sprawdźmy, czy sklep internetowy, w którym chcemy kupić, jest wiarygodny i rzetelny – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. 

Co powinien zrobić świadomy konsument zanim dokona zakupu prze Internet?

Dokładnie czytaj stronę sklepu internetowego

Zapoznaj się z regulaminem sklepu. Sprawdź, czy na stronie są pełne dane rejestrowe firmy (nazwa, nazwisko właściciela, adres, numer NIP), a także bezpośredni kontakt mailowy i telefoniczny. Jeśli nie ma takich informacji, to znaczy, że sklep ma coś do ukrycia i boi się kontaktów z klientem, co nie wróży dobrej współpracy.

Dowiedz się, jak wygląda procedura zwrotów i reklamacji

Mówią, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego przeczytaj regulamin sklepu, zanim przelejesz pieniądze. Dowiesz się dzięki temu, jak wygląda możliwość zwrotów i reklamacji.

Czytaj opinie innych klientów

Warto czasem poświęcić kilka dodatkowych minut i przeczytać informacje innych klientów na temat sklepu. Nie znaczy to jednak, że każda negatywna informacja powinna przekreślać zakupy w sklepie. Sami musimy ocenić, czy są one zasadne i konkretne. Jednak jeśli sklep ma przewagę negatywnych opinii nad pozytywnymi powinniśmy się głęboko zastanowić nad zakupem.

Zwróć uwagę czy sklep ma Certyfikat Rzetelności

Prócz opiniami innych klientów przy wyborze sklepu warto sugerować się także opiniami renomowanych instytucji. Sprawdź, czy sklep posada Certyfikat Rzetelnej Firmy. Certyfikatem mogą posługiwać się firmy, które nie mają żadnych zaległości finansowych, a w swoim działaniu kierują się etyką i uczciwością. Aby sprawdzić aktualność certyfikatu  należy kliknąć w logotyp na stronie i przeczytać, czy przypadkiem nie został on odebrany bo ktoś zwrócił uwagę, że sklep nie postępuje uczciwie.

Kupuj odpowiednio wcześniej, tak aby zamówienie dotarło na czas

Sklepy internetowe  zapewniają o szybkiej wysyłce i realizacji. W okresie przedświątecznym trzeba jednak pamiętać, że zarówno oni, jak i Poczta Polska, czy kurierzy mają pełne ręce roboty i nasza przesyłka może nie dotrzeć na czas. Dlatego nie można zostawiać zakupów na ostatnią chwilę, dzięki czemu unikniemy rozczarowaniu pod choinką.

Upewnij się, że możesz bezpiecznie zapłacić

W sklepie internetowym zostawiamy swoje dane: imię, nazwisko, adres, numer telefonu i numer konta dlatego musimy dbać o to by były bezpieczne. Podczas podawania danych połączenie powinno być szyfrowane, o czym świadczy „https” przed adresem sklepu zamiast „http”. To oznacza, że połączenie jest szyfrowane. Bezpieczne połączenie oznaczane jest symbolem kłódki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  26 listopada 2014 07:44

  Ja mając obecnie noworodka i związku z tym raczej ograniczone wyjścia z domu, prezenty świąteczne kupię właśnie przez internet.

  Odpowiedz
 2. martucha180  26 listopada 2014 10:14

  A ja się zastanawiam, czy opony zimowe kupić na allegro czy u oponiarza.

  Odpowiedz
 3. bbo  26 listopada 2014 21:06

  No właśnie, odpowiednio wcześnie, bo nie dotrze na czas.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  10 maja 2016 20:38

  Przed świętami i wszystkimi długimi weekendami zawsze jest mega problem z docieraniem paczek na czas i jak się dużo wcześniej nie kupi to potem jest problem . Przerabiałam to .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany