Jak jeść pałeczkami? Z tą instrukcją na pewno Ci się uda!

Kuchnia azjatycka to potrawy i dania, które skradły serca milionów osób na całym świecie. Japońskie przysmaki na stałe zagościły w naszych domach i najlepszych restauracjach. Sushi, ramen, udon – kochamy te potrawy, ale… nie zawsze potrafimy je prawidłowo jeść. Jedzenie pałeczkami, zwłaszcza w miejscach publicznych może wprowadzać nas w zakłopotanie. Jak jeść pałeczkami, żeby nie popełnić faux pas? Z naszą instrukcją na pewno Ci się uda!

Spis treści:

Technika spożywania japońskich posiłków wciąż miewa przed smakoszami wiele tajemnic. Pozornie wydaje się bardzo trudna. Przyzwyczajeni do tradycyjnych sztućców możemy czuć się nieco zagubieni – zwłaszcza, gdy nie sięgamy często po sushi, czy ramen. Jak jeść pałeczkami te potrawy? Dzisiaj podpowiemy Ci kilka wskazówek, dzięki którym jedzenie pałeczkami przestanie być dla Ciebie “czarną magią”.

Jak jeść pałeczkami

Japońskie pałeczki do jedzenia

Japońskie pałeczki do jedzenia są odpowiednikiem naszych europejskich sztućców. Dla Japończyków nie ma nic dziwnego w spożywaniu potraw tą metodą. Hashi, czyli japońskie pałeczki wykonane są najczęściej z drewna, bambusa lub porcelany, metalu albo kości słoniowej. Są to dwa drążki o określonej długości. Krótsze pałeczki są stosowane do jedzenia, a dłuższe – mające ok. 40 cm – stosowane są w kuchni do smażenia lub gotowania. W Polsce zamawiając potrawę japońską zazwyczaj otrzymujemy jednorazowe pałeczki połączone ze sobą. Jest to gwarancja, że nikt ich wcześniej nie używał. Drewniane pałeczki nie przewodzą ciepła, dzięki czemu możemy spożywać nimi także gorące potrawy.

Jak jeść pałeczkami?

Zamawiając japońskie jedzenie, najbardziej kłopotliwa wydaje nam się technika jedzenia pałeczkami. Zadajemy sobie wtedy pytanie – “jak jeść prawidłowo pałeczkami”? Choć wydaje nam się to skomplikowane i trudne, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. Łatwo się go nauczyć, wystarczy znać kilka podstawowych zasad.

Jak trzymać pałeczki?

Najważniejsze, na samym początku jest to, żeby wiedzieć jak trzymać pałeczki. Skup się na początku na tym jak trzymać pałeczki. Jedną z pałeczek – będzie ona stanowiła nieruchomą podstawę – włóż między palec wskazujący a kciuk i przytrzymuj palcem serdecznym i środkowym. Drugą pałeczkę, która będzie “ruchoma”, umieść równolegle do nieruchomej i przytrzymuj kciukiem oraz palcem wskazującym (dokładnie w taki sposób jak ołówek lub długopis).

jak jeść pałeczkam instrukcja

Technika jedzenia pałeczkami

Mamy już podstawę, czas na szczegóły. Wiemy już jak trzymać pałeczki, czas dowiedzieć się jak jeść pałeczkami, czyli jak poruszać nimi, by prawidłowo chwytać jedzenie.

  1. Przy pomocy górnej pałeczki chwytaj jedzenie, opierając je o tę pałeczkę, która ma być nieruchoma. W wykonywaniu tego ruchu pomoże Ci kciuk i palec wskazujący.
  2. Duże kawałki mięsa (lub innych składników) podziel pałeczkami na mniejsze kawałki.
    Nie oblizuj pałeczek.
  3. Po skończonym posiłku, pałeczki ułóż na specjalnej podkładce ostrym końcem w lewą stronę.

Po co jeść pałeczkami?

Jedzenie pałeczkami ma swoje korzenie w czasach p.n.e. i ma już ponad 5 tys. lat. Wówczas to Azjaci gotowali dania w ogromnych naczyniach i za pomocą dwóch patycków wyciągali z nich kawałki jedzenia. Później nawyk pozostał, gdy cierpieli na brak pożywienia – dzięki pałeczkom można było nabierać małe kawałki dania. O tej metodzie jedzenia mówił też Konfucjusz kojarzący używanie noża podczas jedzenia z brutalnością. Sam był wegetarianinem.

jak jeść sushi

Co można jeść pałeczkami?

Pałeczkami jemy potrawy kuchni azjatyckiej. Pałeczki chińskie i japońskie nieco różnią się między sobą, ale zasady posługiwania się nimi pozostają takie same. Pałeczkami można jeść każdą potrawę, której podstawą jest ryż lub makaron. Można też używać ich do jedzenia zupy – oczywiście jej dodatków, nie samego płynu.

Jak jeść sushi?

Pierwsze spotkanie z sushi może być dla nas stresujące. Oprócz tego, że jemy je pałeczkami, to jeszcze wymaga specjalnego rytuału, który pomaga wydobyć z niego smaki. Należy też wiedzieć, że sushi można jeść również rękoma i jest to zgodne z japońską kulturą i tradycjami.

  1. Na przygotowany spodem wylej niewielką ilość sosu sojowego. W nim będziemy moczyć kolejne kawałki sushi tuż przed zjedzeniem. Można dodać też do niego odrobinę wasabi i dokładnie wymieszać, ale to raczej czynność, która została spopularyzowana w kulturze zachodniej, w Japonii tak się nie robi.
  2. Kolejne kawałki sushi chwytaj węższym, zaokrąglonym końcem pałeczek. Jeśli nakładasz kawałki sushi z większego, wspólnego talerza, nakładaj je szerszym końcem pałeczek, czyli tym, którego nie wkładasz do ust.
  3. Zmoczony w sosie sojowym kawałek sushi wkładamy cały do ust na raz. Nie należy przegryzać porcji lub dzielić jej na talerzu.
  4. Pomiędzy kolejnymi kawałkami sushi sięgaj po marynowany imbir, który pozwoli Ci oczyścić kubki smakowe, by móc lepiej poczuć pełnię smaku każdej porcji.

Jak jeść pałeczkami ramen?

Ramen to japoński “fast food”. Jego jedzenie zajmuje ok. 6-10 minut. Spożywa się go, gdy jest gorący, a przy tym… bardzo siorpie, co jest zupełnie zgodne z kulturą. Podaje się go w misce lub osobno – w misce płyn, a obok na talerzu dodatki. Wówczas należy makaron i dodatki podnosić pałeczkami, moczyć w płynie i kolejno jeść. Jeśli dostajemy ramen w misce, robimy tak samo – najpierw wyjadamy dodatki pałeczkami, następnie płyn jemy łyżką lub… wypijamy. Jeśli w potrawie mamy jajko, również jemy je łyżką.

Jak jeść ramen

Jedzenie pałeczkami – błędy. Czego unikać?

Poznając technikę jedzenia pałeczkami warto przypomnieć kilka ważnych rzeczy. Podczas jedzenia pałeczkami nie nabijamy kawałków jedzenia na pałeczki, jemy powoli, nie wymachujemy nimi, opowiadając coś, nie wspomagamy gestykulacji pałeczkami. Złamanie i krzyżowanie pałeczek przynosi nieszczęście. Upuszczanie, czy rzucanie pałeczek burzy spokój przodków i obraża ich. Nie wskazuj też na nikogo pałeczkami oraz nie wygrzebuj z potrawy bardziej smakowitych kąsków – kojarzy się to z kopaniem grobów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,91 z 5)
zapisuję głos...