Jak jeść banana? Dowiedz się, które są najzdrowsze!

Okazuje się, że dojrzały banan ma inne właściwości od przejrzałego, a ledwo dojrzały od niedojrzałego. Który zatem rodzaj najlepiej wybierać dla zdrowia? Podpowiadamy, że… najlepiej kilka. Z jednego z nich natomiast radzilibyśmy najlepiej zrezygnować.

Spis treści:

Zielone, dojrzałe, a może takie, które leżą w koszyczku co najmniej tydzień? Każdy ma swój bananowy typ, którym zajada się zarówno na surowo, jak i dodaje do zdrowych koktajli czy kreatywnych wypieków. Okazuje się jednak, że banan bananowi nierówny i każda jego wersja niesie za sobą inne właściwości dla organizmu. Na szczęście, częściej korzystne dla zdrowia, no może z drobnymi wyjątkami. Podpowiadamy jak jeść banana, by w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw.

jak jeść banana?

źródło: www.pixabay.com

Jak jeść banana? Dowiedz się, które są najzdrowsze!

Niedojrzały

Niedojrzałego banana poznasz po tum, że jego skórka jest zielona. Nie myl jednak z taką odmianą owocu, która nawet w „sile wieku” zachowuje taką barwę. Mowa o klasycznym bananie, który, jak się okazuje – również niedojrzały może przysłużyć się organizmowi. To przede wszystkim doskonałe źródło probiotyków dla jelit. Niedojrzałe banany poprawiają natomiast  ich szczelność, a także chronią przed bakteriami – zakwaszając florę jelit. 

 

Ledwo dojrzały

https://www.instagram.com/p/B00AVbWhrwX/

Ledwo dojrzały banan to taki, na którym widoczne gdzieniegdzie są jeszcze zielone przebarwienia, ale jest ich niewiele. Taki owoc powinny jeść osoby dbające o linię, bowiem ma najmniej cukru, a także ma wysoką zawartość błonnika – również nieocenionego w procesie odchudzania.

 

Dojrzały

https://www.instagram.com/p/B0z45QogLt0/

Dojrzały, czyli żółty i miękki. W nim również znajdziemy wysoką zawartość błonnika, choć nieco mniejszą niż w jego młodszym koledze. Tutaj jednak najważniejszą informacją będzie fakt, iż zawiera sporo antyoksydantów. A te, jak wiemy – walczą z wolnymi rodnikami, które uszkadzają nasze komórki przyspieszając procesy starzenia, a także zwiększając ryzyko chorób.

 

Bardzo dojrzały

Na żółtej skórce zaczynają pojawiać się czarne plamki. To oznacza, że banan jest już bardzo dojrzały. Często sięgamy po takie wersje przygotowując koktajle i wypieki. Mamy jednak złą wiadomość – tutaj najmniej kryje się witamin i cennych dla zdrowia minerałów. 

 

Przejrzały

To chyba najgorsza wersja banana, którą poznamy po tym, iż ma właściwie czarną skórkę. Innymi słowy, przejrzały owoc, jest istną bombą kaloryczną, która dodatkowo zawiera w sobie najniższą zawartość błonnika, na rzecz niebezpiecznego cukru.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  7 sierpnia 2019 12:25

  Trafne ciekawostki, które mnie akurat interesują. Ja zazwyczaj kupuj~ lekko zielone banany, bo nie tylko bardziej mi smakują, ale także mogą dłużej poleżeć.
  Bananów dojrzałych nie lubię, a te już z ciemnymi plamami mnie obrzydzają.

  Odpowiedz
 2. klaudiaban  10 sierpnia 2019 22:45

  Ale bzdury, to właśnie banany najbardziej dojrzałe z brązowymi kropkami mają najwięcej substancji działającej anty nowotworowo. Cukru mają najwięcej, dlatego są najsmaczniejsze wystarczy zjeść jednego by poczuć satysfakcję.

  Odpowiedz
 3. m258  2 września 2019 12:57

  uwielbiam banany

  Odpowiedz
 4. arunia  13 stycznia 2021 00:20

  Najbardziej lubię lekko dojrzałe

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany