Jak hormony wpływają na kobiety

Często naszą zmienność nastrojów, złe samopoczucie, zdenerwowanie zrzucamy na hormony. Chociaż czasami same w to nie wierzymy, a nawet denerwujemy się, czy ktoś nam zarzuca, że to one nami kierują. Przez hormony nie traktuje się nas poważnie. Jak hormony wpływają na kobiety i ich codzienne życie?  Na to pytanie staramy się odpowiedzieć z twórcami kampanii „Kobiecość niejedno ma imię”  (www.kobiecosc.info) .

Zobacz też: Nasz ekspert radzi: Ja w relacji z innymi. Dialog a nie monolog

young woman with vintage sunglasses and hat,natural light

Jak hormony wpływają na kobiety – Kobieta zmienną jest?

Ten utarty slogan używany jest w kontekście negatywnym czy chociażby ironicznym. Ma służyć podkreśleniu kobiecej chwiejności emocjonalnej – tego, że po kobiecie trudno się czegokolwiek spodziewać, trudno ją „wyczuć” i zrozumieć. Słysząc go, często się więc obruszamy, podczas gdy w istocie – jest on jak najbardziej prawdziwy! – Co warto podkreślić – zauważają twórcy kampanii – Takie „dziwne”, zmienne nastroje są dowodem prawidłowego działania naszego organizmu, a to znaczy, że są zupełnie naturalne. To raczej ich brak powinien niepokoić!

Źródła zmienności kobiecych nastrojów – trudności w opanowaniu emocji, zwiększonej skłonności do płaczu czy śmiechu upatruje się głównie w estrogenach, czyli żeńskich hormonach płciowych. Pod pojęciem tym kryje się w istocie grupa hormonów, wśród których znajdziemy m.in. estradiol, estron oraz estriol. Są one odpowiedzialne za kształtowanie żeńskich narządów płciowych oraz piersi, budowę ciała i typ owłosienia, kształtowanie się popędu płciowego, a także – co już zostało wspomniane – psychiki, co w prostej niemalże linii przekłada się na nasz codzienny nastrój.

Polecamy również: Nauczmy się akceptować zmiany, które zachodzą w nas – kobietach!

Young woman using digital table in her home, in the morning.

Jak hormony wpływają na kobiety – Hormonalne zawirowania

Estrogeny produkowane są głównie w jajnikach, a ich stężenie zmienia się, w zależności od momentu cyklu: od pierwszego dnia aż do owulacji rośnie, po czym spada, osiągając najniższą wartość przed okresem. Do momentu owulacji zwykle więc nie narzekamy na swoje samopoczucie i jesteśmy dla siebie atrakcyjne. Apogeum zadowolenia z siebie osiągamy w okolicach jajeczkowania – tryskamy wówczas energią i jesteśmy wyjątkowo promienne. Trudno się dziwić, bo estrogeny mają też wpływ na produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu, a to sprawia, że dodatnio oddziałują na cerę, skórę i włosy – wyglądamy więc w tym czasie wyjątkowo korzystnie. Dorzucając do tego fakt, że podnoszą libido i uwrażliwiają na zapachy – szczególnie męskie feromony, mamy wówczas wyjątkową ochotę na seks.

Po owulacji poziom estrogenów spada, a to oznacza, że skóra traci blask, a libido się obniża – czy to dziwne, że w tym czasie także nasz nastrój się pogarsza? Im bliżej miesiączki tym gorzej, bo w organizmie – na skutek wspomnianych wahań hormonalnych zachodzą uciążliwe zmiany: wzrasta poziom wody, co powoduje wrażenie opuchnięcia, pojawia się tkliwość i bolesność piersi, a drażliwość, płaczliwość i ogólne pogorszenie samopoczucia są tego naturalną konsekwencją. Spada też nasza odporność na stres, więc nastrój jest wyjątkowo nieprzewidywalny – od poczucia rezygnacji, melancholii, poprzez irytację, aż po nieuzasadnione wybuchy płaczu i histerii. Na szczęście, w momencie gdy pojawia się miesiączka, cykl startuje od nowa – po kilku dniach znikają uciążliwe dolegliwości, a wygląd i samopoczucie wracają do normy.

Utarty slogan: Kobieta zmienną jest warto więc zacząć traktować jak komplement. Zmienna – znaczy bowiem zdrowa i funkcjonująca zgodnie z prawami natury. Nasza zmienność jest jak najbardziej normalna, a wrażliwy partner będzie wiedział kiedy zrobić nam gorącą kąpiel i rzucać w nas czekoladą! I ta zmienność również intryguje mężczyzn!

A jak ze zmiennością nastrojów jest u Was? Macie może sposoby jak sobie z nią radzić? 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  19 marca 2015 11:07

  No muszę przyznać że zdarzają mi się zmiany nastroju. Najlepiej wtedy na mnie działa kawałek czekolady, dobry masaż lub chwila w samotności leżakowania na słońcu 🙂

  Odpowiedz
 2. bbo  19 marca 2015 11:58

  Czasem mam wrażenie, że hormony rządzą moim życiem 😉

  Odpowiedz
 3. martucha180  19 marca 2015 12:15

  Wyładować się na sprzątaniu, bo worka treningowego brak.

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  19 marca 2015 14:02

  W ciąży to dopiero hormony dają się we znaki.

  Odpowiedz
  • zaneta0  5 kwietnia 2015 11:52

   Niekoniecznie ja nie miałam żadnej huśtawki nastroju

   Odpowiedz
 5. Domino  19 marca 2015 14:47

  Swietna ta akcja!! :))

  Odpowiedz
 6. oskarek1995  19 marca 2015 16:04

  oj zmienna

  Odpowiedz
 7. scrabble  19 marca 2015 18:42

  Święta prawda! Kiedyś wydawało mi się, że żadne tam hormony przecież nie mogą wpływać na mój nastrój. Teraz wiem jak bardzo się myliłam 😀

  Odpowiedz
 8. Anita  19 marca 2015 18:44

  ach te hormony 😀

  Odpowiedz
 9. luna341  20 marca 2015 18:55

  Moj mąz juz wie,kiedy moje hormony buzują,robi mi wtedy relaksująca kąpiel i podaje herbatkę z meliską

  Odpowiedz
 10. Hidari11  22 marca 2015 15:31

  do tego jeszcze progesteron dochodzi, którego osobiście podejrzewam o rozleniwianie, zbytni spokój, flegmatyzm, chęć wyciszenia, ale i płaczliwość i rozkapryszenie

  Odpowiedz
 11. girlblack  16 kwietnia 2015 19:27

  cóż począć 🙂

  Odpowiedz
 12. truskawka89  23 kwietnia 2015 13:01

  Ja również w ciąży nie miałam huśtawki nastrojów gorzej jest teraz 😉

  Odpowiedz
 13. Juseczka  29 kwietnia 2015 23:47

  faceci mają lepiej 🙂

  Odpowiedz
 14. AnnaKwasniak  14 maja 2015 20:05

  Tak już jest, cóż poradzimy…

  Odpowiedz
 15. m258  9 marca 2019 15:17

  dokładnie tak

  Odpowiedz
 16. Marzena  27 maja 2021 11:25

  Niestety hormony.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany