Jak funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń w domu parterowym dla całej rodziny?

Dom to ostoja spokoju i ciepła. Nasz mały świat, który możemy urządzić tak, jak pragniemy. Powinniśmy jednak pamiętać o pewnych zasadach, które sprawią, że będzie on naprawdę funkcjonalny i wygodny do mieszkania. Szczególnego znaczenia nabiera to w domach parterowych, w których życie praktycznie toczy się na jednej kondygnacji – na parterze. Musimy więc umiejętnie zaplanować go tak, by znalazło się miejsce na wszystko, co niezbędne.

projekt-domu-ajr-03-wersja-a2-z-garazem-2-st-woj1017

Dwie strefy – dwa różne światy

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na pełną funkcjonalność domu jest wydzielenie dwóch głównych stref, w których będzie toczyć się życie. Pierwsza strefa jest wspólna – dzienna, gościnna. Powinien znaleźć się w niej salon otwarty na kuchnię z jadalnią, który sprzyja życiu rodzinnemu. W strefie dziennej przyjmujemy gości, spędzamy tam większość czasu, jest więc strefą aktywną. Druga strefa jest prywatna – cicha, nocna. W tej części nie przyjmujemy gości, to nasz mały świat, który powinien pozostać tylko dla nas. Można w niej odpocząć, odizolować się choć na chwilę. Przy okazji należy też wspomnieć, że warto zainwestować w dwie łazienki i jedną przeznaczyć dla gości (w strefie dziennej), drugą zaś dla domowników w części prywatnej. To na pewno zapewni większą swobodę.

Jedność z ogrodem

Równie ważne jak dom jest jego otoczenie, czyli ogród. W okresie letnim dobrze zagospodarowana przestrzeń na zewnątrz to idealne miejsce odpoczynku, ale także spędzania aktywnie czasu z rodziną i znajomymi. Zadbajmy więc o łatwy do niego dostęp. Aby ogród z domem tworzyły jedną, spójną całość warto zainwestować w duże przeszklenia, które sprawią wrażenie większej domowej przestrzeni. Okna salonu od strony południowej to doskonałe rozwiązanie pozwalające na wpuszczenie do wnętrz naturalnego światła dodatkowo ogrzewającego salon. Takie okna to także lepsza widoczność dla rodziców obserwujących swoje pociechy, które beztrosko bawią się w ogrodzie.

Funkcjonalność w każdym calu

W pełni funkcjonalny projekt domu parterowego dla całej rodziny musi zawierać także pomieszczenia dodatkowe. Jeden z pokoi warto zaaranżować jako pralnio-suszarnię połączoną z pomieszczeniem gospodarczym. Każda Pani domu z pewnością doceni to rozwiązanie. Organizując domową przestrzeń warto także zwrócić uwagę na sypialnię dla gości. Pamiętajmy też, że jeśli dom ma bezpośrednie połączenie z garażem, to drzwi do niego powinniśmy usytuować w przedsionku. Dzięki temu ograniczymy do minimum nieprzyjemne zapachy spalin, które w innej sytuacji mogłyby dostawać się do wnętrza domu.

Te proste do zastosowania rady sprawią, że nasz dom będzie bardziej funkcjonalny, a co za tym idzie bardziej komfortowy dla wszystkich domowników.

projekt-domu-homekoncept-36-krx1041-3

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  1 marca 2017 05:15

  Mi się podobają male domki, ale z dużymi ogrodami. Tak duży ogród można podzielić na kompartmenty i każdemu nadać inną funkcję. W jednym można po prostu mieć mini-ogródek, posadzić sobie warzywa, krzewy owocowe (truskawki, maliny). W kolejnym- miejsce na grilla/ognisko z ławeczkami i krzesłami. Kolejny kompartment można przeznaczyć na rozrywkę- zrobić boisko do siatkówki albo postawić kosze do koszykówki, itp.W jeszcze innym fragmencie ogrodu można zrobić azyl dla pieska, aby w razie obecności kogoś, kto nie lubi psów, nasz pies mógł pobiegać, jednocześnie nie przeszkadzając specyficznym gościom.

  Odpowiedz
  • Aneta  8 marca 2017 14:30

   Tak, tak jest w moim domu rodzinnym i tak bym kiedyś chciała mieć u siebie 🙂

   Odpowiedz
 2. Jaworka  1 marca 2017 22:05

  Dom z ogrodem mam to szczęście że mam jedno i drugie i to zawsze u mnie jest zjazd rodzinny bo dużo miejsca i ładny ogród ale niestety wszystko wymaga pracy ale potem ile radości i satysfakcji

  Odpowiedz
  • linea  1 marca 2017 22:14

   Domek z ogródkiem to marzenie. Ale trzeba tak jak piszesz poświęcać na dbanie o takie miejsce sporo czasu. Pewnie najwiecej radosci mają dzieciaki.

   Odpowiedz
 3. Jaworka  1 marca 2017 22:23

  Od pierwszych promieni słońca już się krzątamy po ogrodzie jest mnóstwo pracy ale dziś jadąc z pracy zanim weszłam do domu najpierw obeszłam ogród zobaczyć co już wychodzi z ziemi i widzę że już tulipany wychodzą z ziemi ale nie zauważyłam przebiśniegów a one zawsze z pod śniegu wychodzą

  Odpowiedz
 4. martuska665  2 marca 2017 13:27

  Projekt na zdjęciu bardzo fajny. A ja dalej męczę się w bloku…

  Odpowiedz
 5. Aneta  8 marca 2017 14:31

  Ale ładne wnętrze! 🙂

  Odpowiedz
 6. karr96  13 kwietnia 2017 10:19

  Super wnętrze! 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany