Jak dzieci na świecie obchodzą Dzień Matki? Propozycja dla polskich maluchów

Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie, choć często w bardzo odmienny sposób –  w Australii i Kanadzie na znak szacunku do matek przypina się do ubrania kwiaty, a w Tajlandii dziękuje za ich opiekę, klękając przed nimi. Jednak najczęściej w tym dniu dzieci we wszystkich państwach i kulturach obdarowują matki kwiatami, szykują laurkę na dzień matki  i dla nich… gotują!

Francuskie dzieci bardzo często zamiast kwiatów kupują swoim mamom sery oraz czekoladki, i, co najważniejsze, wyręczają je tego dnia w gotowaniu rodzinnego obiadu. Podobnie w Indiach dzieci przejmują wówczas kontrolę w kuchni i samodzielnie przygotowują posiłki. Swoją pomoc w tym zakresie ofiarowują mamom również australijskie i kanadyjskie dzieci. Te ostatnie pieką głównie ciasta i ciasteczka według specjalnie na ten dzień przeznaczonych przepisów. Także mamy w Wielkiej Brytanii i Irlandii otrzymują w prezencie na Dzień Matki wyjątkowe ciasto –  Simnel Cake z bakaliami i dużą ilością marcepanu. Cudowny poranek przeżywają mamy w Meksyku – dzieci przynoszą im do łóżka śniadanie, najczęściej składające się z tradycyjnych przysmaków.

W tym roku możemy pójść za przykładem dzieci z całego świata – zamiast bukietu kwiatów ofiarować mamie swój czas i przygotować w kuchni coś specjalnie dla niej. Sprzyja temu nawet pora roku – na straganach coraz więcej młodych warzyw i świeżych owoców, co oznacza w kuchni ogromne możliwości przyrządzania kolorowych i cudownie smakujących potraw. Każde dziecko, i małe i duże, znajdzie coś, co może podać mamie w tym wyjątkowym dniu i wywołać na jej twarzy uśmiech. Oto kilka podpowiedzi!

Propozycja dla najmłodszych

Najmłodsze dzieci wcale nie są na straconej pozycji. Choć gotować nie umieją, to najczęściej one mają najlepsze pomysły! Wystarczy im tylko trochę dopomóc, by powstały prawdziwie fantazyjne przekąski, którymi obdarują mamę. Jako starsze rodzeństwo, ojcowie czy dziadkowie możemy pokroić warzywa, ugotować jajka, a najmłodsi w rodzinie sami wyczarują z nich kolorowe kanapki. Mogą też ułożyć na talerzu z przygotowanych składników Mysią sałatkę lub Muchomorki z niespodzianką. Mama będzie dumna ze swoich pociech, jak nigdy dotąd!

Przepis na Mysią sałatkę

Składniki: jajka gotowane na twardo – 2 sztuki świeży ogórek – 100 gramów Przyprawa Uniwersalna Delikat Knorr – 1 szczypta pęczek rzodkiewki – 80 gramów pomidorki cherry czerwone – 5 sztuk szczypiorek – 1 pęczek oliwa z oliwek – 50 mililitrów

Sposób przygotowania:

1. Ugotuj jajka na twardo. Pozwól dziecku umyć starannie wszystkie warzywa, a następnie przy pomocy plastikowego nożyka pokroić ogórka w półksiężyce, rzodkiewki w plasterki, a pomidorki na połówki.

mysia-salatka-video-krok-1

2. Pozwól dziecku przygotować ozdoby do sałatki – niech za pomocą plastikowego nożyka pokroi jajka na połówki i zrobi po bokach nacięcie na uszy, które wykona z przeciętego na pół plasterka rzodkiewki.

mysia-salatka-video-krok-2

3. Następnie przygotuj sos – wlej do miseczki oliwę, dodaj Przyprawę Uniwersalną Delikat Knorr i wymieszaj przy pomocy trzepaczki.

mysia-salatka-video-krok-3

4. Do drugiej miski włóż wszystkie pokrojone warzywa i pozwól dziecku polewać je sosem.

mysia-salatka-video-krok-4a

5. Następnie niech dziecko za pomocą plastikowego nożyka pokroi część szczypiorku, którym na końcu posypie sałatkę. Pozostałe łodyżki ze szczypiorku należy wcisnąć jako wąsy i ogon myszki, a oczy i nosek namalować ketchupem.

mysia-salatka-video-krok-5

6. Tak przyrządzone myszki ułóż na wierzchu sałaty.

mysia-salatka-video-krok-6

Efekt końcowy 🙂

Przepis pochodzi z www.przepisy.pl

Pomysł na muchomorki z niespodzianką: http://www.przepisy.pl/przepis/muchomorki-z-niespodzianka-czyli-salatka-z-kurczakiem-i-tropikalnymi-owocami

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...