Jak działają szczoteczki soniczne?

Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: rotacyjne, soniczne, oraz ultradźwiękowe. Wprawdzie najszybszymi urządzeniami są szczoteczki ultradźwiękowe, jednak wciąż nie cieszą się one specjalnie dużą popularnością, na której w ostatnim czasie zyskują z kolei szczoteczki soniczne. Jaką technologię wykorzystują do zmywania z zębów codziennych naleciałości urządzenia soniczne i na czym polega ich fenomen? Dlaczego szczoteczki te są według konsumentów i ekspertów uważane za lepsze od rotacyjnych?

Jak działają szczoteczki soniczne

Może się wydawać, że szczoteczki soniczne to urządzenia nowe, dopiero raczkujące na rynku, jednak to nie do końca prawda – wynalazł je bowiem już w 1987 roku amerykański naukowiec Robert Bock, zaś nad Wisłą pojawiły się one na początku XXI wieku. Pierwsze szczoteczki soniczne oferowały jeszcze niewiele udogodnień oraz stosunkowo małą prędkość pracy, jednak dzisiejsze urządzenia są już tak zaawansowane, że – dzięki swoim innowacyjnym możliwościom – oferują nam nie tylko skuteczne mycie zębów, ale również masaż dziąseł i poprawę kondycji całej jamy ustnej.

 

Czym wyróżniają się szczoteczki soniczne?

Aby zrozumieć sposób działania szczoteczek sonicznych, najlepiej porównać ich pracę do pracy klasycznych szczoteczek elektrycznych, jakimi są urządzenia rotacyjne. Już na pierwszy rzut oka dostrzeżemy różnicę w kształcie główki czyszczącej – podczas gdy standardowe szczoteczki elektryczne wyposażone są w końcówkę okrągłą, która wykonuje ruchy oscylacyjne, pulsacyjne bądź obrotowe, urządzenia soniczne mają główkę podłużną, podobną do tej, którą znamy ze szczoteczek manualnych. Tego typu główka wykonuje ruchy wymiatające, najbardziej rekomendowane przez stomatologów w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Różnica pomiędzy szczoteczkami sonicznymi a rotacyjnymi sprowadza się także do sposobu usuwania z jamy ustnej bakterii. Szczoteczki elektryczne, dzięki swojemu wyprofilowaniu, pozbywają się codziennych nalotów mechanicznie, podczas mycia otaczając zęba ze wszystkich jego stron. Te soniczne opierają swoją skuteczność o emitowanie fal dźwiękowych, za sprawą których w jamie ustnej dochodzi do tak zwanego zjawiska „kawitacji”, a zatem zmieszania się ze sobą wody i pasty do zębów, z których następnie powstają mikrobąbelki, uderzające w powierzchnie zębów i tym samym usuwające z nich płytkę nazębną.

Godną podkreślenia różnicą w sposobie pracy obu urządzeń jest także prędkość wykonywanych ruchów. Szczoteczki elektryczne wykonują w ciągu minuty około 8000 ruchów rotacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych, natomiast te soniczne są w stanie w tym samym czasie emitować od 31 000 do nawet 62 000 drgań, co bezpośrednio przekłada się na większą jakość mycia.

 

Dodatkowe funkcje usprawniające codzienną higienę jamy ustnej

Podobnie jak szczoteczki elektryczne, urządzenia soniczne napędzane są baterią akumulatorową, którą najczęściej wystarczy ładować raz na kilka tygodni. To bardzo wygodne oraz komfortowe rozwiązanie. Jakie jeszcze dodatkowe usprawnienia proponują nam szczoteczki soniczne?

Otóż nie mogło zabraknąć w ich wyposażeniu czasomierzów, które automatycznie kontrolują właściwy czas szczotkowania. Niemal każdy model soniczny posiada wbudowany dwuminutowy timer, a także quadpacer, co trzydzieści sekund sygnalizujący konieczność zmiany obmywanej partii jamy ustnej.

Atrakcyjną opcją jest także możliwość dobrania właściwego dla siebie trybu pracy szczoteczek sonicznych; warto w tym miejscu wspomnieć, że najbardziej zaawansowane urządzenia oferują nam takich trybów nawet sześć. Możemy wyróżnić wśród nich chociażby tryb wybielający, polerujący, czy delikatny, przeznaczony do mycia wrażliwych zębów. Każdy zatem znajdzie tu rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Wiele modeli sonicznych proponuje nam także czujnik siły nacisku, chroniący nas przed podrażnieniami, oraz możliwość śledzenia postępów w myciu na smartfonie za pośrednictwem modułu Bluetooth; tego typu połączenie szczotkowania z zabawą może przypaść do gustu szczególnie najmłodszym, którzy dotąd niechętnie sięgali po szczoteczkę.

 

W jakiej cenie możemy nabyć wartościową szczoteczkę soniczną?

Szczoteczki soniczne są urządzeniami nieco droższymi od szczoteczek elektrycznych; najtańsze tego typu produkty wiążą się bowiem z kosztem około 150 złotych. Przegląd i ranking popularnych modeli znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych/ Pamiętajmy jednak, że mówimy tu cały czas o najbardziej podstawowych, ubogo wyposażonych modelach. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w naprawdę wartościową szczoteczkę soniczną, która zagwarantuje nam możliwie największą skuteczność mycia, szereg funkcji oraz usprawnień, powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu 300-400 złotych.

Na rynku są też szczoteczki droższe – mowa tu chociażby o najbardziej zaawansowanych urządzeniach sonicznych marki Philips Sonicare, które jako jedyne dają możliwość zsynchronizowania urządzenia z aplikacją na smartfonie. Tego typu szczoteczki kosztują w okolicach 600-700 złotych, a czasem nawet więcej. Przed dokonaniem zakupu warto się zatem zastanowić, jakiego urządzenia potrzebujemy i które dodatkowe funkcje są nam tak naprawdę potrzebne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (85 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...