Jak działają styczniki i gdzie znajdują zastosowanie?

Interesuje Cię temat styczników? Chcesz dowiedzieć się jak działają, jak są zbudowane oraz gdzie znajdują zastosowanie? Serdecznie zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu, w której przedstawimy krótką charakterystykę oraz zasadę działania tych urządzeń.

Przekaźniki i styczniki – czym się różnią?

Styczniki są urządzeniami zbudowanymi z cewki umieszczonej na dwuelementowym rdzeniu, styków roboczych i pomocniczych. Stanowią łącznik mechaniczny. Stycznik wykazuje podobieństwo do przekaźnika elektromagnetycznego w zakresie budowy oraz sposobu działania, natomiast  przeznaczone są do odmiennych typów łączonych obwodów – przy pomocy styczników łączy się obwody główne, natomiast przy użyciu przekaźników – obwody pomocnicze.

Stycznik daje możliwość pośredniego załączania i wyłączania obwodów elektrycznych. Zasilenie cewki wytwarza pole magnetyczne w rdzeniu stycznikapowodując przyciągnięcie jego części ruchomej oraz przesunięcie części ruchomej zwory. Obwód zamknięty zostaje ruchomym stykiem. Kiedy zaniknie napięcie na cewce,  zanika pole magnetyczne w rdzeniu, a tym samym zostaje zwolniona jego część ruchoma. Część ta zostaje odepchnięta przez sprężynę zwrotną i przesunięta zostaje część ruchoma stuku(w) i otwarty obwód.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej, pneumatyki czy elektrotechniki to zapraszam serdecznie do odwiedzenia Elektrogiełdy – https://elektrogielda.com/49819-styczniki – sklepu zarówno stacjonarnego jak i internetowego. Sklepy stacjonarne znajdują się w Łodzi, Pabianicach i Poznaniu, co sprawia, że mieszkańcy tych miast oraz odwiedzający, mogą od ręki uzyskać większość potrzebnych produktów. Dla osób, które zamieszkują inne części Polski lub zwyczajnie preferują zakupy online w zaciszu własnego domu, w godzinach, które im odpowiadają i bez konieczności dojeżdżania powstała platforma internetowa. W Elektrogiełdzie znajdziecie Państwo nie tylko szeroki wybór wysokiej jakości wspomnianych styczników, ale także falowników, przekaźników, sterowników i wielu innych produktów.

Gdzie znajdują zastosowanie styczniki modułowe?

Stycznik modułowy stosowany jest powszechnie w urządzeniach modułowych, w układach kontrolnych systemów oświetleniowych, grzewczych, wentylacyjnych, itd. Wykorzystywany jest do ekonomicznego, a przede wszystkim bezpiecznego kierowania sprzętami w sieciach zarówno jednofazowych, jak również trójfazowych. Styczniki modułowe zwiększają wydajność pracy. Wykorzystywane są do otwierania oraz zamykania obwodów elektrycznych.

W doborze odpowiedniego stycznika musimy kierować się:

  1. Rodzajem urządzenia ze względu na jego charakter: rezystancyjne, indukcyjne, pojemnościowe
  2. Mocą urządzenia
  3. Ilością potrzebnych faz
  4. Wartością napięcia potrzebnego do zasilania cewki stycznika

Ze względu na szerokość, styczniki modułowe możemy podzielić na jedno- dwu- trzy i czteroomodułowe.

Styczniki pomocnicze – gdzie można je wykorzystać?

Stycznik pomocniczy sprawdzi się zarówno w obwodach pomocniczych  prądu stałego jak i  zmiennego. Znajduje zastosowanie w pracy z niedużymi obciążeniami (możliwości prądowe ich styków nie przekraczają średnio 20A) i stycznikami mocy. Wykorzystywany jest do kierowania sygnalizacją, silnikami o niewielkich mocach, powielania sygnałów itd.

Aby dowiedzieć się więcej na temat styczników zapraszam do odwiedzenia Elektrogiełdy!


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (9 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany