Jak działa mop parowy, a jak mop elektryczny? Porównanie

Jak działa mop parowy, a jak mop elektryczny? Porównanie

Chcesz myć podłogi szybko, łatwo i skutecznie? Postaw na nowoczesne sprzęty! Pracę ułatwi Ci mop parowy i mop elektryczny. Sprawdź, czym się różnią te urządzenia.

Nowoczesne mopy do mycia podłogi

Mycie podłóg to jeden z mniej lubianych obowiązków domowych. Ręczne czyszczenie jest wyczerpujące i zajmuje dużo czasu. Musimy także nosić ciężkie wiadro z wodą. Przy tym efekty nie zawsze są zadowalające. Dlatego aby ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po nowoczesne mopy do mycia podłogi.

Producenci oferują różne rodzaje mopów. Od tradycyjnych, które zostały wyposażone np. w mechaniczne wyciskarki czy spryskiwacze, aż po nowoczesne urządzenia zasilane silnikiem. Szczególną uwagę warto zwrócić zwłaszcza na mopy elektryczne i parowe. To innowacyjne sprzęty, które przede wszystkim gwarantują doskonałe efekty mycia – podłogi są lśniące bez konieczności uciążliwego szorowania.

Wysoka skuteczność usuwania nawet silnych zabrudzeń łączy się przy tym z komfortem pracy. Mopy zaprojektowano z myślą o ergonomii i wygodzie. Nie musimy się zatem schylać ani nosić ciężkiego wiadra. Przy tym często wystarczy jeden ruch, aby podłoga była czysta. To duża oszczędność czasu i wysiłku.

Warto także wiedzieć, że nowoczesne mopy wyróżniają się przemyślaną konstrukcją. Są łatwe w przechowywaniu i zwykle mają więcej niż jedno zastosowanie. Mogą nawet zastąpić inne sprzęty domowe. Co więcej, najlepsi producenci mopów dbają, aby urządzenia zużywały minimalną ilość wody, z myślą o ochronie środowiska i niższych rachunkach.

Mop elektryczny a mop parowy – porównanie

Nowoczesne mopy do podłóg zastępują nieefektywne i czasochłonne metody sprzątania przy pomocy wiadra z wodą. Przy tym w powszechnym języku określenia „mop parowy” i „mop elektryczny” używane są zamiennie. Tymczasem to dwa różne urządzenia o innej zasadzie działania oraz zakresie zastosowania. Warto też wiedzieć, że każdy mop parowy jest elektryczny, ale nie każdy elektryczny jest parowy.

 

Mop parowy – zasada działania i zastosowania

Mop parowy to rodzaj parownicy, która przystosowana jest do mycia podłóg – ma pionową konstrukcję ze specjalną nasadką. Doskonale sprawdza się w usuwaniu wszelkiego rodzaju zabrudzeń, w tym uciążliwych. Ponadto niweluje nieprzyjemne zapachy, a także zabija groźne dla zdrowia drobnoustroje i niekorzystne dla alergików roztocza.

Zasada działania mopa parowego polega na generowaniu strumienia gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Cząsteczki pary uderzają w czyszczoną powierzchnię z dużą prędkością, wynoszącą ok. 170 km/h, dokładnie penetrując każdą szczelinę. Ponadto w wyniku odkształceń termicznych brud łatwiej odspaja się od powierzchni. Co ważne, wysoka temperatura eliminuje patogeny – parownica Kärcher zabija do 99,999% koronawirusów1 oraz 99,99% wszystkich bakterii2 powszechnie występujących w domu.

Mopy parowe Kärcher z serii EasyFix wyróżniają się szerokim zakresem zastosowania. Służą nie tylko do higienicznego mycia podłóg (wyjątek to parkiet woskowany i olejowany), ale także doskonale sprawdzają się do odświeżania dywanów, mebli tapicerowanych czy materacy. Przy tym proces czyszczenia odbywa się wyłącznie przy użyciu wody, bez stosowania detergentów. Mopy parowe są przyjazne dla zdrowia człowieka i dla środowiska.

1Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).

2Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher pozwala wyeliminować 99,99% bakterii powszechnie występujących w domu na gładkich i twardych powierzchniach domowych przy prędkości czyszczenia wynoszącej 30 cm/s i maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią (testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae); wartość ta wynosi 99,999% przy użyciu profesjonalnych parownic SG(V), zgodnie z EN 16615:2015-06, na podłodze z PVC – testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae ATCC 10541.

Mop elektryczny – zasada działania i zastosowania

Mopy elektryczne to gama różnorodnych urządzeń. Na ich tle szczególnie wyróżnia się jednak mop Kärcher z serii FC, który gwarantuje doskonałe efekty czyszczenia i maksymalną wygodę użytkowania. Przypomina odkurzacz pionowy, a jego główne elementy budowy to: głowica czyszcząca z padami z mikrofibry, system zasysający oraz dwa zbiorniki na wodę czystą i brudną.

Mycie podłogi przy pomocy mopa elektrycznego jest bardzo łatwe, szybkie i nie wymaga wysiłku. Napędzane silnikiem pady z mikrofibry obracają się przeciwbieżnie z dużą prędkością. Mechaniczne tarcie powoduje skuteczne odspajanie zabrudzeń. Co więcej, podczas czyszczenia pady są stale zwilżane roztworem myjącym ze zbiornika czystej wody. Równocześnie w tym samych przejściu roboczym system zasysający odprowadza nadmiar wilgoci wraz z zanieczyszczeniami do pojemnika na brudną wodę. Oznacza to, że za każdym pociągnięciem mopa podłoga jest myta czystym roztworem, a brud nie jest rozmazywany.

Mop elektryczny jest nie tylko łatwy w obsłudze i skutecznie usuwa zabrudzenia – ma o wiele więcej zalet. Przede wszystkim modele FC 5 i FC 7 to urządzenia 2 w 1 – mycie podłogi nie wymaga wcześniejszego odkurzania. Czas sprzątania skraca się zatem o połowę. Ponadto podłoga po umyciu jest sucha już po zaledwie 2 minutach. Mop elektryczny Kärcher pozostawia niewielką ilość wilgoci i może być stosowany do mycia nawet wrażliwych na wodę powierzchni, np. parkietów olejowanych czy paneli. Został również wyposażony w funkcję samooczyszczania, co znacząco ułatwia pracę.

 

Co lepiej wybrać – mop parowy czy mop elektryczny?

Wybór między mopem elektrycznym a parowym zależy tak naprawdę od potrzeb i zastosowania. Oba urządzenia gwarantują higieniczną czystość przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku. Mop parowy jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, rodzin z dziećmi i wszystkich tych, którzy chcą skutecznie pozbyć się drobnoustrojów z podłóg. Z kolei mop elektryczny to idealne urządzenie dla osób, którym zależy na skróceniu czasu sprzątania do minimum. Niewątpliwie przyda się także w domach, w których mieszkają małe dzieci czy zwierzęta.

Bez względu na rodzaj mopa wszystkie urządzenia Kärcher doskonale czyszczą podłogi w krótkim czasie, a praca jest łatwa jak nigdy wcześniej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (40 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...