Jak działa kwas bursztynowy na skórę? Poznaj sekret piękna

W nadmorskich miejscowościach bursztyn jest obiektem pożądania wielu kobiet. Okazuje się, że ten „płonący kamień” znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle jubilerskim, ale także w kosmetyce. Jego wszechstronne działanie może pozytywnie zaskoczyć. Tylko jak go używać i w jakich produktach go szukać? Przyglądamy się tematowi z bliska. Oto kwas bursztynowy i jego działanie!

Spis treści:

kobieta z piękną cerą

Bursztyn ma szerokie zastosowanie. także w branży beauty/ Fot. kiraliffe, Freepik

Czym jest bursztyn i jakie jest jego zastosowanie?

Bursztyn tak naprawdę nie jest kamieniem. To zastygnięta i utrwalona żywica drzew iglastych, która jest substancją niejednorodną chemicznie. Często jest ona określana mianem „złota północy”. Ten niepozorny element ozdobny biżuterii sprzedawanej w miejscowościach nadmorskich ma jednak dużo szersze zastosowanie. W medycynie ludowej mówi się, że bursztyn pomaga w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Ponoć sprawdza się w zwalczaniu infekcji gardła, jest remedium na choroby układu krążenia, redukuje objawy astmy czy nawet pomaga w problemach z tarczycą. W starożytności bursztyn podobno pomagał w bólach głowy czy w gorączce. Na rynku istnieją także specjalnie maście na jego bazie, które stosowane na skórę mają za zadanie działać antyzapalnie i przeciwbakteryjnie lub przynosić ulgę w bólach mięśni i stawów. Co więcej, popularne są także nalewki z bursztynu, które pomagają w dolegliwościach żołądkowych czy olejki do masażu na jego bazie. Kwas bursztynowy wykorzystuje się też oczywiście w branży beauty.

kawałki bursztynu

Kwas bursztynowy zawiera w swoim składzie witaminę E/Fot. Tatsiana Salayuova, Freepik

Przeciwwskazania do doustnego stosowania kwasu bursztynowego

Warto wiedzieć, że kwas bursztynowy naturalnie występuje w takich produktach jak ocet jabłkowy, białe wino wytrwane czy miód. Co więcej, na rynku ten wyjątkowy składnik istnieje także w postaci płynnej lub w formie kapsułek. Niestety nie są to produkty dla każdego. Jeśli chodzi o dobrodziejstwa płynące z przyjmowania kwasu bursztynowego nie mogą z nich korzystać osoby z wrzodami żołądka czy dwunastnicy, nadciśnieniem, kamicą nerkową. Z oczywistych względów nie można go także używać mając uczulenie na bursztyn. Kobiety w ciąży czy karmiące przed zastosowaniem produktów na bazie bursztynu powinny skonsultować się z lekarzem.

Kwas bursztynowy na skórę – jak go stosować?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu bursztynowego często pojawiają się w ofercie gabinetów kosmetycznych. Warto np. wykonać mezoterapię, która nie tylko wyrówna koloryt cery, ale także rozświetli ją oraz dodatkowo będzie stymulować procesy odnowy naskórka. Często tego rodzaju zabieg jest przeprowadzany w połączeniu z kwasem hialuronowym. Efektem jest nie tylko odmłodzenie skóry, ale także poprawa jej odporności na czynniki zewnętrzne w tym promieniowanie UV. Niestety z tego rodzaju zabiegów nie mogą korzystać osoby z nieuregulowanymi chorobami tarczycy (np. Hashimoto), cukrzycą czy nowotworami. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegów są także stany ropne, uszkodzenia skóry, ciąża i laktacja oraz choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Warto też wiedzieć, że branży beauty kwas bursztynowy znajduje się także w składzie kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Warto zatem czytać skład na opakowaniu.

ładny koloryt cery

Kwas bursztynowy wyrównuje koloryt cery/Fot. halayalex, Freepik

Jakie działanie ma kwas bursztynowy na skórę?

Kwas bursztynowy pomaga rozprawić się z wieloma mankamentami skóry dzięki zawartości w nim witaminy E. Nie dziwi więc, że tak chętnie sięgamy po zabiegi na jego bazie. Zwłaszcza, że mogą one być stosowane przez cały rok. Kwas bursztynowy szczególnie jest polecany jest w przypadku cery trądzikowej. Nie tylko działa antybakteryjnie, ale także redukuje stan zapalny i wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Po zabiegach z jego wykorzystaniem cera staje się wyraźnie bardziej gładka, a koloryt jest bardziej wyrównany. Nie bez powodu kwas bursztynowy nazywany jest także eliksirem młodości. Zabiegi na jego bazie skutecznie spłycają bowiem zmarszczki. W rezultacie skóra staje się jędrna, miękka i elastyczna, ponieważ kwas bursztynowy wpływa na syntezę kolagenu i elastyny. Z kolei stosując kosmetyki na jego bazie możemy spodziewać się, że skóra na dłużej zachowa młody wygląd dzięki neutralizacji wolnych rodników. Do tego podniesie się jej poziom nawilżenia, a plamy pigmentacyjne ulegną rozjaśnieniu.

Kwas bursztynowy- działanie na włosy

Kwas bursztynowy bardzo często pojawia się w składzie produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Preparaty go zawierające mogą być pod postacią nie  tylko szamponów czy odżywek, ale także lotionów czy wcierek. Po stosowaniu tego rodzaju kosmetyków można spodziewać się nie tylko poprawy kondycji czupryny, ale także skóry głowy poprawiając w niej mikrokrążenie. Rezultatem są więc zdrowo wyglądające, gruntownie zregenerowane włosy, które są miękkie w dotyku i łatwe w rozczesywaniu. Ich cebulki zaś stają się mocniejsze i odżywione. Włosy zatem nie wypadają, a do tego są pełne blasku.

Sprawdź także jakie zabiegi na bazie innych kwasów możesz wykonać w sezonie wiosennym:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...