Jak dotrzymać noworocznych postanowień? Nasze GIF-y pomogą Ci zrozumieć!

Tradycja i wszechobecna presja na doskonalenie się coraz częściej zachęca nas do sporządzenia listy noworocznych postanowień. Zgodnie z sondażami, większość Polaków obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku schudnie, rzuci palenie lub nauczy się wybranego języka obcego. Niestety spisywanie takich list okazuje się zwykle znacznie łatwiejsze niż odkreślanie na nich kolejnych punktów, a entuzjazm konieczny do zrealizowania założeń kończy się wkrótce po zagaśnięciu ostatnich sylwestrowych fajerwerków. Jeżeli nie chcesz, by rok 2017 stał się kontynuacją zwyczaju „zapisz na kartce i zapomnij”, przeczytaj, jak dotrzymać noworocznych postanowień!

 

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Zobacz także: Noworoczne postanowienie – jem zdrowo! Jak wytrwać?

 

1. Porzuć złudzenia

jak dotrzymać noworocznych postanowień

źródło: www.giphy.com

 

Jeżeli co roku wpisujesz na swoją listę wakacyjne nurkowanie w jaskiniach na drugim końcu świata, wydanie własnej płyty, zrzucenie 20 kilogramów albo kupienie lamborgini, zastanów się, czy dodawanie takiego celu do nowej listy ma jakikolwiek sens. Jeżeli pod koniec roku nie chcesz czuć się sfrustrowana, że znów nie udało Ci się osiągnąć swoich założeń, to może być znak, że są one zwyczajnie zbyt wygórowane. W nowym roku zawieś poprzeczkę na takiej wysokości, byś była w stanie do niej doskoczyć, a puste rojenia i iluzje schowaj w pudełku z magicznym cylindrem z balu przebierańców z dzieciństwa i różdżką Harrego Pottera (tak, tą z piórem z ogona feniksa). Nie chodzi o to, byś rezygnowała z marzeń! Pamiętaj jednak, że na realizację masz określony wycinek czasu, dlatego musisz wyznaczyć sobie wyłącznie realne cele!

 

2. Formułuj swoje cele jasno i wyraźnie

 

jak dotrzymać noworocznych postanowień

źródło: www.giphy.com

 

Gdy formułujesz jakieś postanowienie, postaraj się to zrobić na tyle precyzyjnie, aby nie móc wymigać się od jego realizacji, tłumacząc się sama przed sobą mętnością zapisanej treści. Zamiast: „ograniczę palenie papierosów” napisz: „przestanę palić” albo „ograniczę się do jednego papierosa dziennie”. Zamiast: „schudnę”, zanotuj: „schudnę 3 kilo”. 

 

3. Znajdź kibiców

jak dotrzymać noworocznych postanowień

źródło: www.giphy.com

Podobno najlepszym sposobem na trzymanie się planu jest… podzielenie się nim z innymi. Jeżeli powiesz ludziom, z których opinią się liczysz, że zależy Ci na nauczeniu się języka włoskiego, będzie Ci trudniej porzucić systematyczną naukę słówek, bo zaczniesz się wstydzić słabości własnej woli. Kolega, który przywita się z Tobą w tym języku w naturalny sposób zachęci Cię do włoskiej odpowiedzi, a rodzice, którzy zaproponują wspólny weekend w Rzymie wywrą na Tobie pozytywny rodzaj presji.

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

 

4. Tylko jedno marzenie naraz

 

Mnożenie postanowień nie sprawi, że staniemy się lepsze, przeciwnie – wpędzi nas tylko w popłoch, gdy zobaczymy, ilu z nich nie udało nam się zrealizować. Jeżeli zależy Ci, żeby naprawdę spełnić założone cele, wyznacz kolejność ich realizowania i przypisz każdemu z nich okres, w jakim chcesz się zmieścić z jego wykonaniem. Zwiększysz w ten sposób szansę na powodzenie misji!

 

5. Stawiaj małe kroczki

 

jak dotrzymać noworocznych postanowień

źródło: www.giphy.com

Pamiętasz jeszcze słowa: „to mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości„? Niech staną się Twoim mottem! Duże, gwałtowne zmiany w stylu „od pucybuta do milionera” zdarzają się osobom, takim jak Oprah Winfrey czy J.K. Rowling, ale to nie znaczy, że zdarzą się akurat Tobie. Metoda małych kroczków jest natomiast niezawodna!

 

A jakie są Wasze noworoczne postanowienia? Jakiekolwiek nie będą, trzymamy kciuki za ich realizację!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. A. czy  29 grudnia 2016 11:09

  he he taka prawda XD Ja to już od kilku lat, jesli już sobie coś postanawiam to ograniczam się do kilku postanowień noworocznych i to takich, których jestem pewna, że uda mi się je osiągnąć- małymi kroczkami do celu XD

  Odpowiedz
 2. martuska665  29 grudnia 2016 12:05

  dobre…hehe

  Odpowiedz
 3. marta_12  29 grudnia 2016 12:43

  Nigdy nie robiłam sobie postanowień, bo i tak bym ich nie dotrzymała.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  29 grudnia 2016 16:33

  Ja zawsze robię postanowienie ,ale małe,wtedy łatwiej je spełnić.

  Odpowiedz
 5. janka1312  29 grudnia 2016 22:30

  znajdź kibiców – mam już jednego, który nieustannie śmieje się z moich postanowień 🙂

  Odpowiedz
 6. Jaworka  30 grudnia 2016 16:51

  Postanowiłam w tym roku nie robić postanowień bo ich potem nie dotrzymuję a co roku postanawiam sobie że na drugi rok na wakacje polecę samolotem i nie będę się bać i co na tym się kończy

  Odpowiedz
 7. Maya  30 grudnia 2016 18:14

  Ja mam dwanaście postanowień 😀 mam nadzieję że wszystkie się spełnią… w końcu w nowym roku będzie moja szczęśliwa 7 🙂

  Odpowiedz
 8. martucha180  31 grudnia 2016 12:08

  Moje postanowienie – brak postanowień!

  Odpowiedz
 9. luna341  31 grudnia 2016 14:27

  Nie mam postanowień. 🙂 przynajmniej nie jestem zawiedziona,że coś mi nie wyszło czy cos tam zawaliłam. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę 🙂

  Odpowiedz
 10. bozenadrozdz  15 lutego 2017 10:43

  HAHAHA

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.