Jak dopasować stanik? Akcja brafittingowa Esotiq – Fit Me Sexy

Jak dopasować stanik?  Po czym poznać, że dobrze na nas leży? Jaki tak naprawdę masz rozmiar miseczki? Zapraszamy do poradnika przygotowanego przez Esotiq podczas organizacji brafittingowej akcji Fit Me Sexy w którym ukazano  5 podstawowych oznak niewłaściwie leżącego biustonosza, które zestawiliśmy ze wskazówkami i infografikami pokazującymi elementy wpływające na właściwe dopasowanie stanika.

jak dopasować stanik

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Europie Zachodniej* ponad 80% kobiet nosi źle dobrany biustonosz. To ogromna ilość, która szkodzi urodzie i zdrowiu swoich piersi! Wiele z nich uważa, że rozmiar ich stanika to 75B lub 75C, a po skorzystaniu z usług brafitterskich dowiadują się, że rozmiar ich miseczki jest kilkukrotnie większy, a obwód znacznie węższy!

W salonach Esotiq w całej Polsce czeka na Ciebie profesjonalnie przeszkolony personel, który pomoże w dobrze odpowiedniego biustonosza!

Jak dopasować stanik? – Obwód pod biustem

Obwód się unosi – ŹLE!

obwod-zle

Odcinek obwodu na plecach unosi się do góry i zachodzi na łopatki, jesteśmy w stanie dokonać takiej oceny wizualnie. Widać to szczególnie latem, kiedy haftki stanika wychodzą ponad mocno wycięty dekolt na plecach.

Obwód pod biustem dopasowany – DOBRZE!

obwod-dobrze

Dobrze dopasowany obwód podtrzymuje piersi nawet gdy zsuniemy ramiączka. Zapięcie stanika znajduje się pod łopatkami, a jego dolna krawędź układa się w linii prostej. Po podniesieniu rąk do góry, stanik zostaje na swoim miejscu i nie unosi się. Stanik zapięty jest na najluźniejszą haftkę.

Jak dopasować stanik? –  Pojemność miseczki

Miseczka dzieli pierś na 2 części – ŹLE!

miseczka1-zle

Jeżeli górna część miski dzieli pierś na 2 części tworząc tzw. bułeczki, a po uregulowaniu ramiączek linia biustu nie jest gładka, oznacza że miseczka stanika jest za mała. Pierś nie ma odpowiednio dużo miejsca
i ucieka górą.

Górna krawędź miseczki tworzy z biustem idealnie równą linię – DOBRZE!

miseczka1-dobrze

Brzeg miseczki nie wpija się w pierś, krawędź miseczki nie odstaje. Miska nie uciska piersi oraz nie ma w niej pustej przestrzeni.

Jak dopasować stanik – Miseczki a mostek

Miseczki odstają na mostku – ŹLE!

miseczka3-zle

Jeżeli odcinek łączący miseczki stanika odstaje od mostka i można w powstałą szczelinę włożyć palec oznacza, że miski są zbyt małe i biust wypycha je na zewnątrz. Czasami występowanie tego problemu może świadczyć o złym dopasowania fasonu, gdyż nie wszystkie staniki pasują na każdy kształt piersi.

Przylegająca fiszbina – DOBRZE!

miseczka3-dobrze

Przy dobrze dobranej miseczce cała fiszbina idealnie okala biust. Nie odstaje na mostku. W zależności od fasonu stanika, podnosi biust do góry lub kieruje go do środka, tworząc efekt jabłuszka. Dobrze dopasowana fiszbina powinna, swoim zewnętrznym wierzchołkiem, celować w środek pachy. Przyleganie drutu sprawdzamy poprzez podniesienie rąk do góry.

Jak dopasować stanik? –  Fiszbiny

Fiszbiny uciskające pierś – ŹLE!

miseczka2-zle

Jeżeli fiszbiny w staniku nachodzą na pierś, uciskają ją, bądź wpijają się od strony pachy oznacza, że miseczki są zbyt małe.

Łącznik między miseczkami przylega do mostka – DOBRZE!

miseczka2-dobrze

Jeżeli łącznik pomiędzy miseczkami idealnie przylega do mostka oznacza, że obwód jest dopasowany oraz miseczki są odpowiedniej wielkości.

Jak dopasować stanik? – Ramiączka

Wpijające się ramiączka – ŹLE!

ramiączko-zle

Jeżeli po zdjęciu stanika mamy zaczerwienienia na ramionach, wówczas oznacza to, że obwód  w naszym staniku jest zbyt luźny. Ciężar biustu powinien opierać się na obwodzie, nie na ramiączku. Ramiączka są jedynie podtrzymaniem i regulatorem poziomu ułożenia naszego biustu, służą jako pomoc  w wyeksponowaniu jego walorów, a nie jak to zostało powszechnie przyjęte są jedynym podtrzymaniem.

Ramiączka nie wpijają się w ramiona – DOBRZE!

ramiączko-dobrze

Przy dobrze dopasowanym obwodzie ramiączka są jedynie dodatkowym wsparciem. Nie utrzymują ciężaru piersi, lecz delikatnie podnoszą je do góry. Ramiączka nie uciskają ramion. Po odpowiednim dopasowaniu ramiączek wierzchołek biustu powinien znajdować się mniej więcej w połowie ramienia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agata20  11 września 2015 08:41

  Ja akurat o wszystkich tych zasadach już wiedziałam. Szkoda tylko, że w większości sklepów jest mały wybór rozmiarów staników a ceny przy tym są bardzo wysokie.

  Odpowiedz
 2. ewka  11 września 2015 08:42

  szkoda tylko, że każda firma ma inną rozmiarówkę. Kupując stanik za każdym razem go przymierzam i prawie zawsze mam inny rozmiar miseczki

  Odpowiedz
 3. Żanett  11 września 2015 09:59

  Najgorsze problemy zawsze sprawia odpowiednie dopasowanie biustonosza w obwodzie. Przyznam, że jako młoda dziewczyna nigdy nie potrafiłam dobrze tego zrobić. A potem nadrabiałam ramiączkami i zapięcie wychodziło prawie pod karkiem :p

  Odpowiedz
 4. martucha180  11 września 2015 10:22

  Zasady znam, ale świetny pomysł na przedstawienie tychże za pomocą piktogramów. Tylko tego różowego za dużo…

  Odpowiedz
 5. myreality  11 września 2015 11:05

  Zasady znane, ale w praktyce dobór odpowiedniego stanika nie jest taki prosty 😉

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  11 września 2015 13:25

  Zawsze mam problem z odpowiednim dobraniem stanika.

  Odpowiedz
 7. martus2833  11 września 2015 13:38

  dobrze dobrany stanik to inwestycja 🙂

  Odpowiedz
 8. macierzanka  11 września 2015 20:06

  Korzystałam z usług brafitterskich i znam swój rozmiar stanika.

  Odpowiedz
 9. Wusia  11 września 2015 21:14

  Skorzystałam z fachowej porady i od kilku lat mam wreszcie dobre staniki.

  Odpowiedz
 10. Jaworka  11 września 2015 21:16

  Mimo że znam zasady to zawsze jest z tym problem bo w sklepie koniecznie chcą sprzedać i wmawiają że dobrze leży i tak powinno być a ja wiem że źle i misze wchodzić w niepotrzebną dyskusję ze sprzedawczynią albo patrzy na mnie krzywo że wybieram przebieram i marudzę

  Odpowiedz
 11. ma_dzia  11 września 2015 22:02

  dobry stanik to połowa sukcesu! Od kiedy mam dobrze dopasowane nawet je polubiłam 😉

  Odpowiedz
 12. AnnaKwasniak  11 września 2015 22:14

  Jakoś nie mam problemu z biustonoszami, wiem jak powinno być ;). ale na co dzień mijam się z kilkoma- kilkunastoma dziewczynami/ kobitami i na pierwszy rzut oka widać że coś jet nie tak

  Odpowiedz
 13. Emotikonka  12 września 2015 10:36

  Często ciężko dobrać, ponieważ każdy model i rodzaj biustonosza nieco się różni i biust inaczej w tym wygląda.

  Odpowiedz
 14. kobiecymokiem  12 września 2015 13:17

  W sklepach bardzo często nie mają odpowiednich rozmiarów biustonoszy. 75B to już norma

  Odpowiedz
 15. Patriszia  14 września 2015 19:54

  Ciężko mi dobrać odpowiedni rozmiar. Chciałabym skorzystać z usług fachowca.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany