Jak dobrze osłonić balkon? Poznaj sprawdzone rozwiązanie

Wraz z nastaniem cieplejszych dni balkony naszych mieszkań coraz częściej zamieniają się w strefy relaksu pod chmurką. Pojawiają się na nich rośliny i wygodne meble wypoczynkowe. Zastanawiasz się jak osłonić balkon, aby zapewnić sobie poczucie prywatności i stworzyć przytulny nastrój? Mamy dla Ciebie sprawdzony sposób!

Jak dobrze osłonić balkon?

W poszukiwaniu komfortu coraz więcej osób montuje osłony na balkon. To rozwiązanie ma wiele praktycznych zalet, które docenisz nie tylko latem. Przede wszystkim osłona balkonowa to gwarancja prywatności. Dzięki niej skutecznie odgrodzisz się od wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów (zwłaszcza jeśli mieszkasz na parterze).

Osłony stanowią również dobre zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Redukują podmuchy wiatru, zapobiegają nawiewaniu śniegu, częściowo chronią przed słońcem. Jeśli zamierzasz urządzić na balkonie zieloną oazę, z ich pomocą ustrzeżesz rośliny doniczkowe przed zniszczeniem przez silny wiatr lub nadmiar słońca.

Osłony na balkon chętnie montują także właściciele zwierząt i rodzice małych dzieci. To dobry sposób na utrudnienie czworonogom i maluchom wspinaczki na balustradę, a tym samym uchronienie ich przed upadkiem z wysokości.

Zamontowanie osłon na balkonie pozwoli Ci zaaranżować nie tylko zaciszny kącik wypoczynkowy albo letnią jadalnię pod chmurką. Umożliwi też wykorzystanie tej przestrzeni jako dodatkowego składziku. Jesienią i zimą będziesz mógł tu bezpiecznie przechowywać wiele przedmiotów, takich jak rowery czy dziecięce zabawki. Dzięki osłonie sprzęty będą niewidoczne z zewnątrz, a jednocześnie chronione przed wiatrem, deszczem, śniegiem oraz słońcem.

Nie wolno też zapomnieć o estetycznej roli osłon w aranżacji balkonu. Odpowiednio dobrane pozwalają nie tylko na ukrycie nieatrakcyjnej balustrady, ale także na ciekawe zaaranżowanie strefy wypoczynku.

Czym osłonić balkon?

Osłona balkonowa powinna być trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Jeśli ma ci służyć przez cały rok, musi dobrze znosić działanie wiatru, deszczu i promieniowania UV, a także zmiany temperatury. Powinna przy tym być estetyczna oraz łatwa w montażu. Te cechy pozwolą jej dobrze pełnić wszystkie wymienione wyżej funkcje, a ty nie będziesz musiał zawracać sobie głowy jej wymianą po każdym sezonie.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Jednymi z bardziej popularnych i chętnie wykorzystywanych sposobów na osłonięcie balkonu są maty trzcinowe i wiklinowe, a także osłony z PVC oraz taśmy ogrodzeniowe z polipropylenu. Co wybrać? Warto dopasować materiał do swoich potrzeb i oczekiwań!

Maty wiklinowe i trzcinowe

Maty wykonane z naturalnych materiałów – wikliny, trzciny albo słomy – zbudowane są na podobnej zasadzie. Składają się z ułożonych ściśle obok siebie, suchych łodyg, które za pomocą cienkich drucików łączy się w zwartą całość. Takie maty są lekkie i stosunkowo tanie. Trudno odmówić im naturalnego uroku, który sprawdza się przy tworzeniu przytulnej aranżacji.

Niestety, są też delikatne, a przez to nietrwałe i nieodporne na warunki atmosferyczne. Decydując się na osłonięcie balkonu matami z wikliny lub trzciny musisz liczyć się z tym, że szybko stracą one swój atrakcyjny wygląd. Nie będą też dokładnie osłaniać przestrzeni i chronić jej przed wiatrem i słońcem, ponieważ nie są szczelne (pomiędzy łodygami występują prześwity). Plusem jest łatwość utylizacji zużytych mat oraz ich neutralna kolorystyka.

Polipropylenowe osłony na balkon

Praktyczną alternatywą dla osłon balkonowych z naturalnych materiałów są te wykonane z tworzyw sztucznych. Wyróżnia je wysoka odporność na wodę i wilgoć, wytrzymałość mechaniczna oraz możliwość wielokrotnego montażu i demontażu bez obaw o uszkodzenie. Takie osłony łatwo utrzymać w czystości, wystarczy umyć je wodą z detergentem. Dodatkowy atut stanowi bogaty wybór kolorów, co pozwoli Ci zaaranżować balkon w niebanalny, przyciągający uwagę sposób.

Wśród osłon balkonowych z tworzyw sztucznych korzystnie wyróżniają się zwłaszcza taśmy polipropylenowe. Jest to materiał nietoksyczny i niegroźny dla człowieka, a przy tym bardzo wytrzymały i elastyczny.

Taśmy z polipropylenu są bardziej elastyczne, odporne na zagięcia i działanie niskich temperatur niż osłony balkonowe z PVC. Dlatego lepiej sprawdzają się w roli osłony na ogrodzenie posesji oraz balustradę balkonu. Bogatą ofertę takich taśm posiada firma Thermoplast. To renomowany producent, który gwarantuje pełną funkcjonalność i wysoką jakość taśm ogrodzeniowych.

Z osłon na balkon Thermoplast możesz z powodzeniem korzystać przez cały rok, ponieważ:

  • nie tracą koloru wskutek promieniowania UV,
  • nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur i nie łamią się podczas mrozów,
  • są elastyczne (nie zaginają się i nie pękają w czasie montażu),
  • nie wymagają konserwacji, a do ich montażu nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi (wystarczy przepleść taśmę między szczebelkami balustrady, a jej koniec zamocować
  • do przęsła
  • specjalnym klipsem).

Szeroka gama polipropylenowych osłon balkonowych od Thermoplast pozwala każdemu dopasować kolor, wzór i szerokość do indywidualnych potrzeb. Co więcej, osłonę na swój balkon możesz skomponować sam – i to na wiele sposobów, łącząc ze sobą różne kolory, szerokości i faktury taśm. Za każdym razem powstanie trwała i solidna konstrukcja, która oprze się nawet ekstremalnej pogodzie!

Tych 5 rzeczy nie można robić na balkonie! Uważaj, grozi Ci za nie mandat

Tych 5 rzeczy nie można robić na balkonie! Uważaj, grozi Ci za nie mandat

Balkon stał się dla nas przedłużeniem mieszkań. Na to, że tak bardzo doceniliśmy balkony zdecydowanie największy wpływ miała pandemia. I chociaż w jakimś stopniu już jest ona za nami, balkon wciąż pozostał dla nas ważną częścią stylu życia. I choć wielu osobom wydaje się, że balkon jest "nasz", więc możemy robić na nim niemal wszystko, to są takie czynności, za które grozi nam mandat. Czego nie można robić na balkonie? Sprawdźcie koniecznie!
Aranżacja balkonu w bloku. Spektakularna metamorfoza niewielkiej przestrzeni – jak to zrobić?

Aranżacja balkonu w bloku. Spektakularna metamorfoza niewielkiej przestrzeni – jak to zrobić?

Balkon to przedłużenie mieszkania, które pozwala cieszyć się długimi i ciepłymi wieczorami. Może stanowić swoisty azyl, miejsce spoczynku i relaksu. Umożliwia lekturę książki, poranne przeciąganie czy romantyczną kolację. Aranżacja tej przestrzeni zależy oczywiście od metrażu, ale nawet niewielkie, wąskie balkoniki mogą stanowić wyjątkowo uroczy zakątek.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany