Jak dobrać właściwy rozmiar buta? Mini poradnik

Spis treści:

Z pewnością wiesz, że dobrze dobrany rozmiar buta ma kluczowe znaczenie dla komfortu przemieszczania się w ciągu dnia. Wybrać odpowiednie obuwie nie jest wcale łatwo. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym kierować się podczas dobierania właściwego rozmiaru buta. Zafunduj sobie wygodę, na którą zasługujesz. Udając się do sklepu obuwniczego, mało kto wie, że nie wystarczy jedynie przymierzyć wybraną parę butów. Wbrew pozorom, nawet pora dnia mierzenia ma znaczenie i może warunkować nieodpowiedni wybór. Warto więc poznać 4 kroki właściwego doboru rozmiaru z niniejszego poradnika.

Jaka marka, taka rozmiarówka — miej świadomość różnic!

Każde oznaczenie rozmiaru jest umowne i zależne od wybranego producenta. Nie istnieje jeden, odgórnie narzucony zakres odpowiadający długościom wkładek. Wybierając obuwie jednej marki, u innej firmy ta sama osoba może już potrzebować butów o rozmiar mniejszych lub większych.

Wygoda noszenia modelu obuwia zależna od kształtu stopy

Warto mieć świadomość, że rozmiar obuwia zależny jest m.in. od kształtu stopy i jej tęgości. Osoby posiadające szersze stopy nie będą dobrze czuć się w typowym dla siebie rozmiarze obuwia np. ze szpiczastymi czubkami. W takiej sytuacji lepiej wybrać rozmiar większe, ponieważ obuwie może nieprzyjemnie uciskać. Zobacz buty np. na: https://royalfashion.pl/

Sprawdź, jak długą wkładkę będziesz potrzebować — zmierz poprawnie swoją stopę

Aby móc cieszyć się z komfortowego i wygodnego buta, warto wcześniej zmierzyć swoją stopę, dzięki czemu można optymalnie dopasować rozmiar modelu. W tym aspekcie pomocne będzie przygotowanie kartki papieru w formacie co najmniej A4, ołówka i linijki. Należy stanąć na kartce, obrysować kontur stopy i zaznaczyć wierzchołek palucha oraz pięty i zmierzyć odległość między nimi.

Czynność należy powtórzyć na drugiej stopie. Otrzymany wynik należy porównać z tabelą rozmiaru producenta. Jeżeli oba wyniki różnią się od siebie, należy sugerować się większym z nich. Warto dodać minimum 0,5 cm luzu, ponieważ stopa powinna mieć swobodę. Dzieciom lepiej dobrać większy margines, około 1 cm.

Przydatne rady, czyli o czym koniecznie należy pamiętać?

W ciągu dnia wielkość stopy się zmienia. Powodami mogą być zmęczenie, opuchlizny lub stan zdrowia. Tym samym, warto mierzyć rozmiar stopy po południu lub wieczorem, ponieważ ranne pomiary są mniejsze, a więc nowe obuwie może uciskać i być niewygodne.

Jeżeli nie ma możliwości obrysowania kształtu stopy, można zmierzyć długość wkładki w podobnym modelu buta, jaki planowano kupić.

Duże znaczenie przy określaniu rozmiaru ma tęgość stopy i wysokość podbicia.

Podczas doboru rozmiaru, warto mieć świadomość, że może on różnić się w zależności od sezonowości. Przykładowo, kupując obuwie zimowe, warto wybierać rozmiar większy, ponieważ grube skarpety odejmą kilka milimetrów luzu.

Dobrze dobrany rozmiar gwarantem komfortu i zadowolenia

Jak widać, dobierając odpowiedni dla siebie rozmiar buta, warto kierować się radami zawartymi w niniejszym miniporadniku. Cztery przydatne kroki z pewnością ułatwią zakup butów, tak, aby były one wygodne i komfortowe.

Należy pamiętać, ze wraz z wiekiem zmienia się ludzkie ciało, a tym samym stopy także. Np. po ciąży stopy stają się bardziej tęgie. Z tego powodu zawsze, przed każdym zakupem butów, należy wybrany model przymierzyć.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (34 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...