Jak dobrać wino?

Początkującemu koneserowi zapewne trudno będzie zdecydować jakie wino wybrać. Czerwone, białe, czy może różowe? Wytrawne czy słodkie? Aby ułatwić dobranie odpowiedniego wina, które idealnie zharmonizuje się z posiłkiem i uzupełni go poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na temat rodzajów wina i zasad ich dobierania do dań.

Jak dobrać wino?

Zacznijmy od podziału kolorystycznego wina – wyróżniamy tu wina białe, wina czerwone i wina różowe.

Mówiąc o białym winie mamy na myśli trunek pozyskiwany z moszczu z winogron nie tylko jasnych, ale i ciemnych odmian. Do jego produkcji używa się odmian chardonnay, riesling, sauvignion blanc czy semilion, które to są odmianami białymi, jak też i  gewürztraminer i muscat, a te są już ciemnymi odmianiami winogron. Jako wino białe zwykło określać się też wina owocowe, uzyskiwane np. z jabłek czy białych winogron oraz ryżu.

Istotne w procesie pędzenia wina białego jest, że używa się czystego moszczu, pozbawionego skórek i pestek, dzięki czemu wino ma jasny kolor.

Wino czerwone fermentowane jest z całych winogron odmian ciemnych, takich jak cabernet sauvignon, pinot noir, shiraz czy merlot. Dzięki fermentacji w obecności pestek i skórek wino nabiera właściwego sobie, charakterystycznego koloru.

W przypadku wina różowego używa się całych winogron i fermentuje je w sposób identyczny, jak wino czerwone, jednak ze znacznie skróconym czasem – jest to zazwyczaj kilka do kilkunastu godzin. Następnie odcedza się sam moszcz, który podlega dalszej fermentacji w sposób identyczny dla wina bialego. Wina różowe zawdzięczają więc swoją barwę pestkom i skórkom, które użyte były w początkowej fazie fermentacji, a jednocześnie dzięki temu, że właściwa fermentacja przebiega jak w przypadku wina białego, wino różowe jest lekkie.

 

Klasycznie wino białe wytrawne świetnie sprawdzi się jako aperitif, by pobudzić kubki smakowe. Doskonale dopełni posiłki z ryb, białych mięs i serów.

Wino białe półwytrawne podamy do dań z ryb i białego mięsa, a także makaronów, potraw z cielęciny i drobiu, pasztetów oraz grzybów, za wyjątkiem prawdziwków i trufli.

Wina różowe podajemy zazwyczaj jako aperitif bądź do deserów.

Lżejsze, a więc młodsze wina czerwone podamy do mięs czerwonych bezkrwistych, wędlin, delikatnych serów, można podać je również do ryb smażonych lub podanych w sosie.

Wina starsze, a co za tym idzie – cięższe serwujemy do ciężkich czerwonych mięs, dziczyzny, fermentowanych serów. Te najstarsze i najcięższe podaje się również same, by po prostu w spokoju delektować się bukietem i smakiem.

Wina  białe słodkie i półsłodkie serwowane są klasycznie do deserów, oraz w przypadku win białych bardzo często jako aperitif. Można też serwować je do gęsiny, wątróbek oraz niektórych ryb. Istotne, by nie było to wino naturalnie słodkie. Wina czerwone słodkie można podać również do niektórych rodzajów sera.

Wina naturalnie słodkie oraz wina wzmacniane pija się mocno schłodzone wyłącznie do deserów pamiętając, że podaje się je przed kawą.

Osobną kategorią są wina musujące. Klasycznie podaje się je jako aperitif i jest to jedynie wino, które można podawać do wszelkich dań bez obawy o popełnienie kulinarnego faux pas. Ponadto wina musujące można podać samo, nie jako dodatek do posiłku, w przypadku wyjątkowych okazji.

 

Obecnie, zwłaszcza w nouvelle cuisine, gdzie jedzenie ma być lekkie, zdrowe i szybko przyrządzone zasady te nie zawsze się sprawdzą. Czym zatem się pokierować? Pomóc nam mogą dwie całkowicie sprzeczne ze sobą zasady.

 Jedna z nich mówi, by wino komponowało się harmonijnie z potrawą, druga by z nią kontrastowało. Zatem można dobrać lekkie wino do lekkiego posiłku, bądź też postawić na przełamanie smaku ciężkiej potrawy lekkim, orzeźwiającym winem.

Ponadto do dań lokalnych zawsze wybieramy lokalne wino, niezależnie od przedstawionych powyżej zasad.

Nade wszystko zaś najważniejsze jest, by wybrane wino, nawet jeśli łamie wszelkie zasady jego doboru smakowało nam i naszym gościom.

Artykuł powstał przy współpracy z Winopołowy

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (228 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. luna341  14 maja 2016 15:58

  Niby wszystko jasne a jednak wiele osób ma problem z dobraniem odpowiedniego wina do jedzenia .Zbliża się sezon urlopowy i wiele restauratorów zatrudni studentów do obsługi gości .Niestety zdarzało się, że kelnerzy nie potrafili wymienić nazwy wina a co dopiero polecić odpowiedni trunek do obiadu.

  Odpowiedz
  • Ulka45  15 maja 2016 10:09

   Z tym się zgodzę,

   Odpowiedz
 2. efffciaa  14 maja 2016 16:40

  Ja zawsze pamiętam , że białe wino powinno się podawać do białego mięsa typu kurczak , indyk i tak dalej , natomiast czerwone do ciemnego mięsa typu wołowina czy kaczka .

  Odpowiedz
 3. Wusia  14 maja 2016 19:44

  Kiedyś zasady doboru win do posiłku były bardzo sztywne, dziś panują dużo bardziej liberalne zasady.
  Zasada generalna to zaczynamy od najbardziej wytrawnych, a słodkie do deserów.I jeszcze jedno białe podajemy zawsze schłodzone.

  Odpowiedz
 4. martus2833  15 maja 2016 08:36

  Ostatnio miałam okazję jeść w restauracji, gdzie wino serwował profesjonalny sommelier (pan Paweł Białęcki, dwukrotny wicemistrz Polski). Nie jestem wybitnym znawcą wina ale zdziwiłam się, kiedy do dziczyzny czy czerwonego mięsa podano białe wino. Deser natomiast podkreślony został przez dość ciężkie,lekko dymne czerwone wino. Wbrew pozorom to wszystko świetnie do siebie pasowało!

  Odpowiedz
 5. martucha180  15 maja 2016 15:13

  Dobra ściągawka.

  Odpowiedz
 6. Ewelina  15 maja 2016 17:45

  Rzeczywiście fajna ściąga.

  Odpowiedz
 7. kasia87g  16 maja 2016 10:03

  super poradnik dla początkującego znawcy wina jak ja:) zawsze mam problem jakie wino, komu kiedy i do czego się podaje, aby nie zaliczyć wpadki 🙂

  Odpowiedz
 8. Aneta  16 maja 2016 13:46

  Ciekawy artykuł, przeczytałam z zainteresowaniem 🙂 Jakoś wcześniej nie interesowałam się tym tematem, ale warto wiedzieć takie rzeczy. Mam nadzieję, że zapamiętam wszystkie wskazówki 🙂

  Odpowiedz
 9. Jaworka  16 maja 2016 19:11

  Taki artykuł warto sobie skserować i mieć zawsze pod ręką kiedy kupuję wino do obiadu zawsze mam z tym problem więc przeważnie kupuję takie jakie lubimy a że każdy lubi inne więc muszę kupować slodkie jak i wytrawne biale i czerwone aby było do wyboru

  Odpowiedz
 10. Patriszia  16 maja 2016 21:51

  Kompletnie nie znam się na winach. Nie miałabym pojęcia jakie wino do czego podać. Nie znam się na tym bo też bardzo rzadko piję alkohol. Mimo to chętnie przeczytałam artykuł, kiedyś taka wiedza może się przydać 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany