Jak dobrać wino?
Początkującemu koneserowi zapewne trudno będzie zdecydować jakie wino wybrać. Czerwone, białe, czy może różowe? Wytrawne czy słodkie? Aby ułatwić dobranie odpowiedniego wina, które idealnie zharmonizuje się z posiłkiem i uzupełni go poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na temat rodzajów wina i zasad ich dobierania do dań.
Zacznijmy od podziału kolorystycznego wina – wyróżniamy tu wina białe, wina czerwone i wina różowe.
Mówiąc o białym winie mamy na myśli trunek pozyskiwany z moszczu z winogron nie tylko jasnych, ale i ciemnych odmian. Do jego produkcji używa się odmian chardonnay, riesling, sauvignion blanc czy semilion, które to są odmianami białymi, jak też i gewürztraminer i muscat, a te są już ciemnymi odmianiami winogron. Jako wino białe zwykło określać się też wina owocowe, uzyskiwane np. z jabłek czy białych winogron oraz ryżu.
Istotne w procesie pędzenia wina białego jest, że używa się czystego moszczu, pozbawionego skórek i pestek, dzięki czemu wino ma jasny kolor.
Wino czerwone fermentowane jest z całych winogron odmian ciemnych, takich jak cabernet sauvignon, pinot noir, shiraz czy merlot. Dzięki fermentacji w obecności pestek i skórek wino nabiera właściwego sobie, charakterystycznego koloru.
W przypadku wina różowego używa się całych winogron i fermentuje je w sposób identyczny, jak wino czerwone, jednak ze znacznie skróconym czasem – jest to zazwyczaj kilka do kilkunastu godzin. Następnie odcedza się sam moszcz, który podlega dalszej fermentacji w sposób identyczny dla wina bialego. Wina różowe zawdzięczają więc swoją barwę pestkom i skórkom, które użyte były w początkowej fazie fermentacji, a jednocześnie dzięki temu, że właściwa fermentacja przebiega jak w przypadku wina białego, wino różowe jest lekkie.
Klasycznie wino białe wytrawne świetnie sprawdzi się jako aperitif, by pobudzić kubki smakowe. Doskonale dopełni posiłki z ryb, białych mięs i serów.
Wino białe półwytrawne podamy do dań z ryb i białego mięsa, a także makaronów, potraw z cielęciny i drobiu, pasztetów oraz grzybów, za wyjątkiem prawdziwków i trufli.
Wina różowe podajemy zazwyczaj jako aperitif bądź do deserów.
Lżejsze, a więc młodsze wina czerwone podamy do mięs czerwonych bezkrwistych, wędlin, delikatnych serów, można podać je również do ryb smażonych lub podanych w sosie.
Wina starsze, a co za tym idzie – cięższe serwujemy do ciężkich czerwonych mięs, dziczyzny, fermentowanych serów. Te najstarsze i najcięższe podaje się również same, by po prostu w spokoju delektować się bukietem i smakiem.
Wina białe słodkie i półsłodkie serwowane są klasycznie do deserów, oraz w przypadku win białych bardzo często jako aperitif. Można też serwować je do gęsiny, wątróbek oraz niektórych ryb. Istotne, by nie było to wino naturalnie słodkie. Wina czerwone słodkie można podać również do niektórych rodzajów sera.
Wina naturalnie słodkie oraz wina wzmacniane pija się mocno schłodzone wyłącznie do deserów pamiętając, że podaje się je przed kawą.
Osobną kategorią są wina musujące. Klasycznie podaje się je jako aperitif i jest to jedynie wino, które można podawać do wszelkich dań bez obawy o popełnienie kulinarnego faux pas. Ponadto wina musujące można podać samo, nie jako dodatek do posiłku, w przypadku wyjątkowych okazji.
Obecnie, zwłaszcza w nouvelle cuisine, gdzie jedzenie ma być lekkie, zdrowe i szybko przyrządzone zasady te nie zawsze się sprawdzą. Czym zatem się pokierować? Pomóc nam mogą dwie całkowicie sprzeczne ze sobą zasady.
Jedna z nich mówi, by wino komponowało się harmonijnie z potrawą, druga by z nią kontrastowało. Zatem można dobrać lekkie wino do lekkiego posiłku, bądź też postawić na przełamanie smaku ciężkiej potrawy lekkim, orzeźwiającym winem.
Ponadto do dań lokalnych zawsze wybieramy lokalne wino, niezależnie od przedstawionych powyżej zasad.
Nade wszystko zaś najważniejsze jest, by wybrane wino, nawet jeśli łamie wszelkie zasady jego doboru smakowało nam i naszym gościom.
Artykuł powstał przy współpracy z Winopołowy