Jak dobrać tornister dla dziecka? Czego unikać szykując szkolną wyprawkę?

Ten temat jest bardzo aktualny. Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się rok szkolny, więc teraz rodzice mają ostatnie dni ana zakupienie szkolnej wyprawki dla dzieci. Co roku pojawiają się te same pytania. Jak dobrać tornister dla dziecka? Jaki będzie najodpowiedniejszy? Czy postawić na zwykły tornister, a może torbę na ramie, albo tornister na kółkach? Jakie powinny być ramiączka plecaka? Czy można kupić za duży plecak?

Pytanie te wcale nie są przesadzone, odpowiedni tornister jest niezwykle ważny dla zdrowia naszej pociechy! Źle dobrany może powodować skrzywienie kręgosłupa, zmniejszenie pojemności płuc, bóle pleców, stawów i mięśni!

jak dobrać tornister dla dziecka

Dziecięcy kręgosłup nie jest przyzwyczajony do dźwigania ciężarów, dlatego zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, zapakowany tornister nie powinien przekraczać 10% wagi ucznia. Oznacza to, że jeśli uczeń waży 30 kg, to plecak z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 3 kg.

Nadmierny ciężar źle wpływa na kręgosłup, stawy biodrowe, kolana i stopy. Może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Skutki wad postawy ujawniają się najczęściej w dorosłym wieku. Są to zazwyczaj nasilone bóle pleców, zwyrodnienie, zaburzenia neurologiczne czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych – mówi dr n. med. Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter w Warszawie.

Jak dobrać tornister dla dziecka? – Poznaj podstawowe zasady!

 1. Waga plecaka. W sklepach można znaleźć tornistry ważące nawet 2 kg. Dodając do tego wyposażenie przekroczymy zalecany limit 10% masy ciała. Producenci nie mają obowiązku komunikowania ile waży plecak, dlatego o taką informację warto poprosić sprzedawcę.
 2. Wymiary i budowa. Tornister nie powinien być szerszy od dziecka – dół powinien kończyć się na linii pleców, a góra przed szyją. Dodatkowo powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegającą do pleców – dzięki temu dziecko zachowa odpowiednia postawę.
 3. Rozwiązania, które pomogą równomiernie rozłożyć ciężar na plecach. Zaletą są szerokie szelki (przynajmniej na 4 cm), wybrzuszenie w odcinku lędźwiowym oraz dodatkowe zapięcie spinające z przodu klatki piersiowej. Długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie do pleców.
 4. Codzienna uwaga rodzica. Warto pamiętać, że nawet idealny tornister nie uchroni kręgosłupa dziecka, jeśli będzie nieodpowiednio używany. Rodzice muszą zwracać uwagę na zawartość plecaka, aby zapobiec zabieraniu przez dziecko nadmiernej ilości zbędnych rzeczy. Warto również pouczać malucha, żeby nie nosił tornistra na jednym ramieniu.

Jak dobrać tornister dla dziecka? – Modne nie zawsze zdrowe!

Dla dzieci plecak to nie tylko przedmiot służący do przenoszenia przyborów i książek, ale również atrakcyjny gadżet. Rodzice powinni pamiętać jednak przede wszystkim o ochronie zdrowia dziecka, dlatego muszą uważać na panujące mody.

Złym rozwiązaniem są torby na ramię, które nierównomiernie rozkładają ciężar, obciągając tylko jedną część ciała: – W rezultacie prowadzi to do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Zlekceważenie takiej wady postawy może doprowadzić do ograniczenia wydolności fizycznej, zaburzeń neurologicznych, a także grozi zniekształceniem klatki piersiowej i naciskiem na narządy wewnętrzne – mówi dr n. med. Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter w Warszawie.

Ostatnim krzykiem mody są plecaki na kółkach. Zdania specjalistów na ich temat są podzielone. Ekspert Kliniki Demeter skłania się ku opinii, że to dobre rozwiązanie, jeśli dziecko jest narażone na regularne ciężary: – W innym przypadku tradycyjny tornister pozostaje bezkonkurencyjny. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby dziecko wchodząc po schodach zakładało taki plecak na ramiona. Ciągnięcie go jedną ręką – podobnie jak w przypadku toreb na ramię – znacznie obciąża jedną część ciała – dodaje.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  25 sierpnia 2015 08:30

  Zgadzam się, że torby na ramię dla młodej osoby nie są dobrym rozwiązaniem. Obecnie jest ogromny wybór bardzo fajnych plecaków – na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

  Odpowiedz
 2. bbo  25 sierpnia 2015 09:50

  Mój syn tyle dźwiga, ze nawet od plecaków uszy nie wytrzymują 🙁

  Odpowiedz
 3. scrabble  25 sierpnia 2015 10:20

  Straszne jak wyglądają niektóre dzieciaczki z takimi ogromnymi plecakami.

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  25 sierpnia 2015 12:02

  Powinny być szafki w szkołach. Na zeszyty ćwiczeń, bo tych jest też sporo.

  Odpowiedz
 5. martucha180  25 sierpnia 2015 13:13

  Muszę sprawdzić plecak chrześniaka pod katem Waszych rad.

  Odpowiedz
 6. Gocha  25 sierpnia 2015 14:20

  Jak widzę te dzieci, żółwie to aż łezka mi się w oku kręci. Dlatego warto sprawę plecaka dokładnie zlustrować

  Odpowiedz
 7. macierzanka  25 sierpnia 2015 14:40

  Przydatne porady.

  Odpowiedz
 8. sylwiawes  25 sierpnia 2015 20:56

  My w tym roku do przedszkola , ale rady przydadzą się na przyszłość 🙂

  Odpowiedz
 9. martus2833  25 sierpnia 2015 21:20

  Niestety dobry plecak kosztuje nawet kilkaset złotych. Na szczęście w mojej szkole większość podręczników dzieciaki zostawią w szkole.

  Odpowiedz
 10. Aneta  26 sierpnia 2015 13:11

  Pamiętam, jaką radochą było dla mnie w dzieciństwie kompletowanie szkolnej wyprawki 🙂 A potem jakim ciężarem było nosić to wszystko na plecach…

  Odpowiedz
 11. Ewelina  27 sierpnia 2015 08:58

  Mój brat wczoraj kupił sobie nowy plecak 🙂

  Odpowiedz
 12. Patriszia  27 sierpnia 2015 22:21

  Plecak najważniejsza rzecz 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany