Bikini, monokini, strój jednoczęściowy – który strój jest najlepszy dla Twojej sylwetki?
Spis treści:
- Jak mierzyć strój kąpielowy
- Rodzaje strojów dwuczęściowych – ze względu na budowę góry kostiumu
- 1. Trójkątne, klasyczne bikini – najlepszy dla małego biustu
- 2. Halter bikini – najlepszy dla większego biustu i grubszych ramion
- 3. Braletka bikini – polecany dla małego biustu
- 4. Bandeau bikini – doskonały dla jędrnego biustu i figury klepsydry
- 5. Balkonetka bikini – coś dla puszystych i dużego biustu
- 6. Tankini – strój kąpielowy dwuczęściowy zakrywający brzuch
- 7. Kostium kąpielowy Halterkini – polecany dla większego biustu i odstającego brzucha
- Rodzaje strojów dwuczęściowych ze względu na budowę dołu kostiumu
- 8. Szorty – polecane dla wąskich bioder i szczupłych ud
- 9. Wysoko wycięte figi – dla pań, które chcą ukryć odstający brzuch
- 10. Figi nisko wycięte na brzuchu – najlepsze dla szczupłych sylwetek
- 11. Biodrówki typu hipster – doskonale dla krótkiego torsu
- 12. Klasyczne bikini – dla właścicielek szerokich bioder i ud, ale dla płaskiego brzucha
- 13. Skirtini – perfekcyjnie maskuje biodra, brzuch
- Rodzaje strojów jednoczęściowych
Przewodnik ten jest poświęcony tematowi: rodzaje kostiumów kąpielowych i ich dobór w zależności od figury. Nie jest to tylko oczywisty podział na stroje jednoczęściowe i dwuczęściowe. Kostiumy dwuczęściowe możemy bowiem podzielić ze względu na krój biustonosza oraz dołu. Zanim przystąpimy do przeglądu, sprawdźmy zasady jak dobrać strój kąpielowy do figury.
Pomoże nam to w doborze rozmiaru stroju kąpielowego w sklepie czy podczas zakupów internetowych.
Jak mierzyć strój kąpielowy
Strój kąpielowy kupujemy podobnie jak bieliznę – musi odzwierciedlać dokładnie nasze wymiary. Należy wiedzieć, jak mierzyć strój kąpielowy i na co zwracać uwagę. Nie kierujmy się więc rozmiarami typu S,M,L lecz szukajmy – szczególnie dla biustonoszy- konkretnego obwodu i rozmiaru miseczki. Zwiększamy w ten sposób pewność, że nasz strój będzie dobrze leżał. Sprawdź, jaką masz figurę i dobierz do niej odpowiedni strój – w tym pomogą ci nasze publikacje:
Poniżej przedstawiamy główne typy kostiumów, mając świadomość, że naszą prezentację można bardziej rozbudować, głównie w oparciu o typy biustonoszy, które występują na rynku bielizny. Niemniej, staramy się tutaj skupić na tych modelach, które najczęściej występują w sklepach.
Rodzaje strojów dwuczęściowych – ze względu na budowę góry kostiumu
1. Trójkątne, klasyczne bikini – najlepszy dla małego biustu
Biustonosz składa się z materiału w kształcie dwóch trójkątów na sznureczkach, wiązany jest na szyi i z tyłu. Jest to wbrew pozorom trudny model do noszenia, przy większych piersiach nie zapewnia bowiem odpowiedniego podtrzymania. Dodatkowo, może łatwo przemieszczać się po klatce piersiowej.
2. Halter bikini – najlepszy dla większego biustu i grubszych ramion
Bikini wiązane lub zapinane na szyi oraz z tyłu. Zapewnia lepsze podtrzymanie większego biustu niż zwykłe bikini. Polecany dla kobiet, które chcą optycznie wyszczuplić ramiona.
3. Braletka bikini – polecany dla małego biustu
Pochodzi od jęz. angielskiego bralette – biustonosz z trójkątów z paskami na ramionach, które można dowolnie dopasować. Doskonały dla małych i średnich biustów.
4. Bandeau bikini – doskonały dla jędrnego biustu i figury klepsydry
Bandeau to po francusku opaska na włosy. W tym przypadku mamy do czynienia z opaska na biust. Można powiedzieć, że ten biustonosz to po prostu szeroki pas zakrywający dolinkę miedzy piersiami. W swojej klasycznej wersji zapewnia małe podtrzymanie piersi. To minimum podtrzymania istnieje, jeśli taśma zakrywająca biust nie zwęża się z tylu. Raczej krój mało kobiecy, ponieważ biust, talia i biodra mogą optycznie zlewać się w całość. Ten krój biustonosza polecany jest głownie kobietom z figurą klepsydry, mającym wyraźnie zarysowaną talię. Jedną z odmian bandeau jest umieszczenie pośrodku biustonosza sznurka, zebranie materiału i wiązanie na szyi. Ponownie, niebezpieczny krój. Jeśli nie ma dodanych fiszbin, ściągnięcie na środku i uniesienie do góry może spowodować opadanie boków biustonosza, co doprowadzi do optycznego wrażenia opadania biustu. Aby nosić ten typ biustonosza należy mieć wysoko położony i bardzo jędrny biust!
Kostium kąpielowy Bandeau tankini: dla jędrnego biustu, zakrywający odstający brzuch
Ponowna kombinacja biustonosza typu bandeau z jego zaletami i wadami oraz ideą tankini.
5. Balkonetka bikini – coś dla puszystych i dużego biustu
Góra budową przypomina klasyczny biustonosz, jest więc doskonała dla większych biustów, bowiem podtrzymuje je i kształtuje. Biust wygląda w tym fasonie jędrnie. Uwaga! Nie jest to model dla małych biustów.
6. Tankini – strój kąpielowy dwuczęściowy zakrywający brzuch
Jest to odmiana bikini. To zabawny, sportowy styl z koszulką zamiast stanika zakrywającą brzuszek. Połączenie dwuczęściowego kostiumu z komfortem jednoczęściowego!
7. Kostium kąpielowy Halterkini – polecany dla większego biustu i odstającego brzucha
Kolejna wariacja na temat biustonosza typu halter połączonego z tankini. Zalety takie, jak w biustonoszach typu halter, dodatkowo przykrywa brzuszek jak tankini
Rodzaje strojów dwuczęściowych ze względu na budowę dołu kostiumu
8. Szorty – polecane dla wąskich bioder i szczupłych ud
Jego szorty przerobione na jej sposób! Przykrywają biodra i pośladki. Raczej dla osób o wąskich biodrach i szczupłych udach. Wydłużają optycznie tułów ale mogą skracać nogi. Jeśli dodatkowo występują z paskiem na górze, mogą spłaszczać brzuszek. Zapewniają sportowy wygląd, przyciągają spojrzenia.
9. Wysoko wycięte figi – dla pań, które chcą ukryć odstający brzuch
Klasyczny styl, który przykrywa ciało poniżej pępka, nie tylko maskując brzuch ale też go przytrzymując. Figi mogą być różnie wycięte: średnio, nisko i w zależności od tego będą różnie zakrywać brzuszek. Doskonałe dla osób o szerokich biodrach. Nie powinny ich nosić kobiety niskie i szczupłe. Często towarzyszy im wysokie wycięcie w udach, co wizualnie wydłuża nogi i całe ciało. Świetnie pasują do tankini.
10. Figi nisko wycięte na brzuchu – najlepsze dla szczupłych sylwetek
To bardzo kobiecy model, dzięki krzywiznom kroju. Podkreślają różnice między brzuchem a podbrzuszem. Tworzą wcięcie w biodrach. Polecane osobom szczupłym.
11. Biodrówki typu hipster – doskonale dla krótkiego torsu
Figi ucięte prosto na biodrach. Zakrywają pośladki i pupę. Wydłużają optycznie odległość między biustem a biodrami. Doskonałe, jeżeli mamy krótki tors.
12. Klasyczne bikini – dla właścicielek szerokich bioder i ud, ale dla płaskiego brzucha
Dolna część kostiumu to dwa trójkąty, w wersji klasycznej wiązane na biodrach. Pasują do szerokich bioder i ud. Wydłużają nogi dzięki naturalnemu wycięciu. Podcinają brzuszek – nadają się wiec dla osób o płaskich brzuchach. Uwaga! Jeżeli wiązanie jest w postaci widocznych frędzli – mogą poszerzać i zaokrąglać biodra.
13. Skirtini – perfekcyjnie maskuje biodra, brzuch
Jest to spódniczka wierzchnia naszyta na dół kostiumu na wysokości talii albo bioder. Ukrywa ciało od talii na dół. Nadaje się do wszystkich typów figur
Rodzaje strojów jednoczęściowych
14. Kostium jednoczęściowy z wydzieloną częścią biustową
Klasyczny, komfortowy krój z wszytymi paskami podtrzymującymi biust. Najlepiej aby część biustowa była wzmocniona fiszbinami czy gąbką, dzięki czemu biust będzie lepiej wyglądał.
15. Kostium jednoczęściowy z zabudowanym dekoltem
W tym modelu dekolt dochodzi do obojczyków. Jego gładkie linie wizualnie wydłużają ciało.
Pamiętajmy, że zasady opisane dla biustonoszy i dołów kostiumów dwuczęściowych odnoszą się także dla kostiumów jednoczęściowych. Dla przypomnienia: części dolne kostiumów jednoczęściowych mogą być wycięte nisko lub wysoko. Wysokie wycięcie wydłuża nogi, dobrze wyglądają w nim osoby o zaokrąglonych biodrach i nogach. Osoby szczupłe w tych partiach powinny raczej wybierać doły niżej zabudowane.
16. Monokini
To najbardziej odkrywczy styl ostatnich lat. Jednoczęściowy strój będący połączeniem kostiumu jednoczęściowego z bikini. Zwykle jest tak uszyty, że bardzo fantazyjne głębokie wcięcia przyciągają wzrok. Odkrywa tyle ciała , ile kostium dwuczęściowy. Moniokini mają tak wiele kształtów, że łatwo dopasujemy taki, który przykrywa te fragmenty ciała, których nie chcemy eksponować. W tych modelach piersi zwykle nie są podtrzymywane, a więc nadaje się raczej dla kobiet o małym biuście.