Jak dobrać pieluchomajtki pod kątem indywidualnych potrzeb?

Średnie lub ciężkie nietrzymanie moczu wymaga niezawodnego zabezpieczenia. W przypadku osób leżących bardzo dobrze sprawdzają się pieluchomajtki, które ze względu na łatwość wymiany cenią także opiekunowie. Poznaj kilka wskazówek, jak idealnie dopasować je do potrzeb danej osoby.

Pieluchomajtki – dla kogo będą najbardziej odpowiednie?

Problem nietrzymania moczu dotyczy osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Poszczególne sytuacje wymagają odpowiedniego doboru środków ochronnych. Jeżeli szukasz czegoś dla osoby o ograniczonej ruchomości, przyjazne dla skóry pieluchomajtki dla dorosłych będą dobrym wyborem. Są dosyć grube, gdyż ich wysoce chłonny wkład sprawdza się nawet u osób z bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Ze względu na ryzyko przeciekania oraz podrażnienia skóry związanego z wilgocią powinny mieć dodatkowe zabezpieczenia, jak boczne barierki, wyprofilowane opaski wokół ud (dla lepszego przylegania do ciała) oraz oczywiście świetnej jakości materiał, spełniający wiele warunków: ma być miękki i przyjazny dla skóry (co potwierdzają badania dermatologiczne) oraz umożliwiać jej swobodne oddychanie.

Co należy wiedzieć o rozmiarach pieluchomajtek?

Wyposażenie w pas i zapięcie na rzepy to wygodne rozwiązania, które umożliwiają właściwe dopasowanie pieluchomajtek. Jednak rozmiar także ma duże znaczenie, bo ochrona przed nietrzymaniem moczu będzie zapewniona tylko wówczas, gdy będą one dobrze przylegać do ciała. Jeżeli pieluchomajtki będą za duże, mogą się przesuwać, co sprzyja wyciekowi moczu. Gdy natomiast będą za małe, chory będzie odczuwał dyskomfort i ucisk, a dodatkowe tarcie może sprzyjać podrażnieniom i odleżynom, które są skrajnie niebezpieczne.

Jak więc dobrać rozmiar pieluchomajtek? Należy zacząć od zmierzenia obwodu bioder chorego zwykłym centymetrem krawieckim. Następnie wystarczy porównać wynik do rozmiarów przedstawionych w tabeli danego producenta, np. marka TENA ma w ofercie rozmiary od XS, który obejmuje obwód bioder w granicach 49-75 cm, do L, czyli wariantu dla osób o obwodzie bioder 92-144 cm. Jeśli jako opiekun nie masz możliwości sprawdzenia rozmiaru, możesz poprosić o pomoc w aptece. Bardzo ważne jest też zapytanie swojego podopiecznego o to, jak czuje się w pieluchomajtkach: czy jest mu wygodnie, czy nic go nie uwiera, nie spada, nie przemieszcza się. To właśnie komfort chorego jest najważniejszy.

Innym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest stopień chłonności. To ważne szczególnie w przypadku osób z bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu, dla których przeznaczone są najbardziej chłonne wkłady. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie poczucia czystości, świeżości i komfortu na długi czas.

Jak często należy wymieniać pieluchomajtki?

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, polega na niezależnym od woli wyciekaniu moczu. Jeżeli problem jest ciężki, wówczas wycieki są obfite. Chociaż pieluchomajtki są do tego przystosowane i mają gruby, chłonny wsad, nie zwalnia to opiekuna z obowiązku regularnej wymiany zabezpieczenia. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są wskaźniki wilgoci, które informują, kiedy zbliża się czas wymiany. Pamiętaj, że skóra chorego nie powinna być wilgotna i narażona na drażniące działanie moczu, gdyż przykrą konsekwencją może być rozwój stanu zapalnego, któremu towarzyszą ból, swędzenie, mrowienie lub pieczenie. Uszkodzenia skóry sprzyjają natomiast infekcjom, które dodatkowo pogarszają stan chorego. Oprócz regularnej wymiany pieluchomajtek pamiętaj więc o starannej pielęgnacji skóry podopiecznego oraz oględzinach podczas każdej wymiany zabezpieczenia i czynności higienicznych. Profilaktyka oraz wczesne reagowanie na pierwsze zmiany skórne pomagają uniknąć wielu problemów.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (87 głosów, średnia: 4,48 z 5)
loading... zapisuję głos...