Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy?

Spis treści:

Okulary przeciwsłoneczne stanie tylko świetnie chronią wzrok, ale przy okazji stanowią modny dodatek do letnich stylizacji. Nie każdy model będzie jednak tak samo dobrze pasował do każdej twarzy. Na ostateczny efekt wpływ mają różne czynniki, w tym materiał i kolorystyka oprawek, grubość zauszników czy kształt szkieł. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Jedną z podstawowych zasad jest określenie kształtu swojej twarzy. W poniższym tekście omówiliśmy wszystkie typy.

Twarz owalna

Pasują do niej niemal wszystkie okulary, zatem najłatwiej jest dobrać model, który będzie wyglądać korzystnie. W przypadku tego kształtu twarzy zarówno górna część (linia włosów), jak i dolna (żuchwa) mają miękkie, zaokrąglone linie. Najszerszy punkt twarzy stanowią kości policzkowe.

Twarz okrągła

W przypadku tego kształtu można mówić o braku ostrych krawędzi i linii twarzy. Proporcje w pionie oraz poziomie są do siebie zbliżone i przy tym zachowują podobne zaokrąglenie. Wiele osób mających okrągłą twarz chce nadać jej bardziej zdecydowanego wyrazu. Dlatego też sięga po okulary ze szkłami kwadratowymi i prostokątnymi. Zasada przeciwieństwa sprawdza się tu bardzo dobrze. Kanciaste krawędzie okularów przeciwsłonecznych przełamują, zdaniem niektórych, zbyt delikatne i dziecięce rysy. Uwydatniają linię żuchwy, podbródka czy okolice kości jarzmowych. W przypadku kobiet z zaokrąglonymi liniami twarzy dobrym pomysłem są okulary typu kocie oko. Mężczyźni natomiast mogą zdecydować się na modne pilotki. 

Twarz prostokątna

W tym przypadku linia górna i dolna są do siebie zbliżone, lecz oś pionowa jest wydłużona. Zbyt kanciaste okulary nie będą prezentować się najlepiej. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po modele z okrągłymi lub owalnymi szkłami. Dobrym rozwiązaniem mogą być też okulary oversize. Warto przetestować też i pomierzyć modele typu wayfarer ze zdecydowanymi oprawkami. 

Twarz kwadratowa

Linie górna i dolna są zbliżone. Żuchwa jednak nie jest aż tak uwydatniona, a linia pionowa nie koniecznie jest dłuższa od poziomej. Do tego kształtu twarzy pasują okulary o miękkich, obłych krawędziach.

Twarz trójkątna

Twarz mocniej zwęża się ku dołowi, a broda jest bardziej spiczasta. Linia czoła jest zaś szersza. Osoby mające trójkątny kształt twarzy mogą z powodzeniem sięgnąć po okulary typu cat eye. Dobrym wyborem będą również aviatory. Podstawą doboru niech będą subtelne, minimalistyczne i cienkie oprawki. Mocne, ostre krawędzie to coś, czego należy w tym przypadku unikać. 

Wybór okularów przeciwsłonecznych – sprawdza się zasada przeciwieństwa

Generalnie przy dobieraniu okularów można kierować się uproszczoną zasadą, że twarze o przeważająco miękkich liniach prezentują się w kanciastych okularach, zaś twarze z ostrzejszymi rysami najkorzystniej wyglądają w zaoblonych modelach. Jest to jednak pewne uproszczenie – zawsze warto przymierzyć kilka różnych par i porównać, w którym modelu wygląda się korzystniej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...