Jak dobrać kolor włosów do koloru oczu? Krótki przewodnik ze wskazówkami
Każda z nas – od czasu do czasu – potrzebuje jakiejś radykalnej zmiany w swoim wyglądzie. Zmiana taka często jest odzwierciedleniem życiowych perturbacji, a czasem wynika ze znudzenia swoim własnym wizerunkiem. Najczęściej decydujemy się na efektowne cięcie lub koloryzację. Jednak taka decyzja wymaga gruntownego przemyślenia, bowiem zbyt pochopna interwencja może nam jedynie zaszkodzić.
Odpowiednia fryzura podkreśla naturalne walory, a czasem niweluje drobne mankamenty, jak na przykład wysokie czoło. Warto mieć świadomość jaki typ urody reprezentujemy – to bardzo istotna wskazówka, która pozwoli wyznaczyć stosowny kierunek wizualnej metamorfozy. Jeśli zatem chcesz postawić na koloryzację, musisz wiedzieć jak dobrać kolor włosów do koloru oczu. W dalszej części artykułu dowiesz się czy koloryzacje, które są aktualnie na topie pasują do Twojej tęczówki.
Jak dobrać kolor włosów do koloru oczu? Krótki przewodnik ze wskazówkami
Pierwszy krok: ustal jaki rodzaj karnacji posiadasz
To jest krok niezbędny, a jednocześnie punkt wyjściowy, od którego powinnaś zacząć przygotowania do zmiany koloru. Wyróżnia się dwa rodzaje, którą wyznacza tonacja:
- zimna karnacja – charakteryzuje się bardzo jasnym, bladym kolorem skóry, często o zimnym zabarwieniu. Zimnej karnacji najczęściej towarzyszą niebieskie oczy. Posiadaczki takowej opalają się zazwyczaj na czerwono. Żyły na nadgarstku osób o jasnej skórze mają odcień niebieski, wpadający w fioletowy.
- ciepła karnacja – skóra ma ciemniejszy kolor o oliwkowym, złotym lub brzoskwiniowym odcieniu. Kolor oczu, który najczęściej towarzyszy owej karnacji to brązowy lub zielony. Właścicielki śniadej cery z łatwością opalają się na złoty kolor, często pojawiają się na niej brązowe lub rude piegi. Zaś żyły na nadgarstku mają zielonkawy odcień.
Kluczową kwestią jest dobranie koloru włosów do karnacji. W przypadku jasnej cery odpowiednim wyborem będą zimne odcienie, które nie będą podkreślać bladości skóry oraz ewentualnych zaczerwienień. I analogicznie – do ciepłej karnacji będą pasować wszelkie koloryzacje oparte na ciepłej gamie barw, które nie będą stanowić mocnego kontrastu dla skóry. Jeśli z naszą karnacją zestawimy przeciwstawną tonację zamiast podkreślić naszą urodę, możemy uwypuklić mankamenty – a to jest efekt, którego zdecydowanie chcemy uniknąć.
Drugi krok: określ kolor oczu
Kolor oczu ma ogromne znaczenie w przypadku doboru koloru włosów. Harmonijne połączenie obu tych elementów pozwoli nam cieszyć się udaną metamorfozą. Dobrze, gdy koloryzacja podkreśla tęczówkę. Zabarwienie naszych oczu bezpośrednio wiąże się z rodzajem karnacji, która odgrywa ogromną rolę w doborze kolorystyki, zarówno włosów, jak i ubrań czy makijażu. Nie bez znaczenia jest również oprawa oczu. Jeśli jest ona jasna, a włosy po ufarbowaniu będą znacznie ciemniejsze, warto wtedy przyciemnić również brwi i ewentualnie rzęsy. W ten sposób unikniemy kolorystycznego dysonansu, wydobywając głębię koloru oczu.
Kolor włosów do niebieskich oczu i jasnej cery
Blond
Jeśli reprezentujesz delikatny typ urody to chłodne odcienie blondu (np. platyna) będą harmonijnie z nim współgrać. W naturalny sposób skomponują się z porcelanową cerą i subtelną oprawą oczu. Przy niebieskich tęczówkach i jasnej cerze możesz również wybrać ciemne blondy. Podkreślą one barwę oka i sprawią, że wyda się ona intensywniejsza. Ciepłe odcienie blondu (na przykład miodowy czy bursztynowy) wywołają efekt sztuczności i mogą uwypuklić ewentualne zaczerwienienia.
Brąz
Jeśli brąz to wyłącznie jego chłodne odcienie. Do porcelanowej twarzą pasują jasne warianty, jak na przykład popielaty brąz czy mushroom brown. W przypadku nieskazitelnej cery możesz pozwolić sobie na ciemny brąz, musisz jednak pamiętać, żeby oprawa oczu współgrała z koloryzacją włosów. W takiej sytuacji zdecyduj się na przyciemnienia rzęs i brwi.
Rudy
Także ogniste odcienie rudości sprawdzą się w przypadku niebieskiej tęczówki. Wydobędą głębie oczu, ale również wyeksponują wszelkie niedoskonałości skóry. Zatem tylko panie, które mogą poszczycić się gładką cerą, bez żadnych przebarwień, rozszerzonych naczynek czy zmian skórnych, mogą się zdecydować na taką zmianę koloru.
Kolor włosów do niebieskich oczu i śniadej cery
Brązy
Ciemne odcienie brązu (na przykład z czerwonymi refleksami) pogłębiają błękitny kolor tęczówki, przez co na tle śniadej cery stają się jeszcze bardziej wyraziste.
Rudości
Taki sam efekt uzyskamy farbując włosy na rudy. Najlepiej wybierać intensywne, ciemne rudości, jak na przykład mahoń. Śniada cera i niebieskie w połączeniu z mocną i zdecydowaną koloryzacją wywołają efekt „wow”, ale bez wrażenia sztuczności.
Kolor włosów do zielonych oczu i jasnej karnacji
Rudości
Rude włosy i zielone oczy wydają się duetem idealnym! Warto jednak pamiętać o tonacji skóry. Jeśli zatem jesteśmy posiadaczkami zimnej karnacji pamiętamy o zasadzie łączenia bladej skóry z chłodnymi odcieniami rudości (najlepiej wpadającej w fiolet: burgund, bordo).
Brązy
Zielone oczy dobrze komponują się z głębokimi odcieniami brązu. Koloryzacja wydobędzie kolor tęczówki, przykuwając wzrok niejednego przechodnia. Wybierz kolor o odcieniu gorzkiej czekolady czy ciemnej czekolady. Natomiast jeśli chcesz uzyskać jaśniejszy odcień brązu do Twojego obecnego koloru będziesz musiała zdecydować się zabieg dekoloryzacji lub rozjaśniania.
Zielone oczy i ciepła karnacja
Rudy
W przypadku zielonych oczu, dla których tłem jest śniada cera idealnym połączeniem będą wszelkie złociste odcienie rudości takie, jak ciepły kasztan czy ciepły mahoń. Dzięki takiemu zestawieniu wydobędziesz naturalne piękno, które nie będzie potrzebowało już zbyt wiele zabiegów upiększających typu mocny makijaż.
Brązy
Zielone oczy i ciepła karnacja musi się równać koloryzacja w ciepłych odcieniach. Dlatego w takim przypadku wskazane są brązy od jasnych po ciemne – ale zawsze w ciepłej, złocistej tonacji, która wydobędzie atuty w sposób harmonijny i naturalny.
Kolor włosów do brązowych oczu i zimnej karnacji
Brązy
Brązowe oczy na tel jasnej cery już same w sobie tworzą swego rodzaju kontrast, dlatego należy trzymać się kolorytu skóry i dobrać zimne odcienie brązu: ciemny brąz czy ciemną czekoladę. W ten sposób nie przerysujemy naszego wizerunku, a stworzymy subtelne połączenie wzajemnie się uzupełniające.
Czerń
Ciemne oczy będą się dobrze komponować z czarnym kolorem. Wybierz głęboki odcień czerni lub wpadającą w granat czerń. Z całą pewnością Twój look zrobi piorunujące wrażenie.
Brązowe oczy i ciepła karnacja
Brązy
Brązowe pasma naturalnie komponują się z tęczówką. W przypadku ciepłej karnacji wybierz te, które mienią się złotem, wpadając w kasztan czy czekoladę. Ważna wskazówka: pamiętaj, aby odcień włosów nie był identyczny z tęczówką, wówczas twarz stanie się mało wyrazista.
Blond
Jeśli blond to tylko średni bądź ciemny. Platynowe blondy nie będą dobrze komponować się z brązowymi oczami, tworząc zbyt duży kontrast.
Rudości
Jeżeli zdecydujesz się na rudy odcień włosów, dostosuj go przede wszystkim do karnacji. W drugiej kolejności weź pod uwagę kolor oczu. Brązowa tęczówka zazwyczaj lepiej współgra z rudościami wpadającymi w brąz (miedziane złoto, mahoń).
Pamiętaj! Unikaj kontrastów, a unikniesz koloryzacyjnej wpadki!