Jak dobrać biżuterię do sylwetki, kształtu twarzy, dekoltu?
Dobór dodatków może uczynić z całej stylizacji wspaniałą, spójną kompozycję, która podkreśla zalety urody, tuszując jednocześnie jej ewentualne mankamenty lub… niestety całkowicie popsuć efekt końcowy. Jak prawidłowo dobierać biżuterię do stylu danego stroju, typu sylwetki, kroju ubrań? Oto kilka podstawowych zasad, o których zawsze warto pamiętać.
Biżuteria musi pasować do stroju
Dodatki biżuteryjne dobierane do stylizacji, czasami mają za zadanie przełamać pewien styl, zaskakiwać czy szokować, ale pomijając takie wyjątki, biżuteria zazwyczaj powinna być zgodna ze stylem ubioru. Jeśli więc na przykład cały zestaw ubrań sugeruje styl eko, dobrze prezentuje się w takim towarzystwie duży drewniany naszyjnik, jeśli stylistyka hipisowska, świetnie podbije ją wyrazista kolorowa biżuteria z motywami kwiatowymi, jeżeli elegancki, oficjalny ubiór typu mała czarna, idealne są subtelne, srebrne ozdoby itd. Wszystko powinno się ładnie uzupełniać, a nie przeszkadzać sobie wzajemnie, tworząc w wizerunku niepotrzebne niekonsekwencje. W każdej hurtowni biżuterii z łatwością znajdzie się dowolny rodzaj dodatków odpowiednich dla każdego stylu. Ozdoby etniczne, wyroby z kamieni szlachetnych, biżuteria srebrna, steampunkowa, stylizowana na starą, biżuteria sztuczna i wiele innych propozycji.
Kształt ozdób, a kształt twarzy
W przypadku zależności kształtu twarzy i kształtu dodatków, mowa przede wszystkim o kolczykach i / lub klipsach oraz naszyjnikach, bo to one właśnie najbardziej wpływają na efekt optyczny, poszerzając, wyszczuplając, zaokrąglając twarz. Zależnie od tego, czy chce się zbyt pociągłą twarz zaokrąglić czy może zbyt okrągłą wyciągnąć, wybiera się inne ozdoby. Ogólna zasada jest taka, że nie odzwierciedla się kształtu swojej twarzy, zakładając biżuterię o takim właśnie kształcie, a zatem… jeśli twarz jest pyzata, odpadają koła w uszach czy okrągłe wisiory. Jeżeli twarz jest raczej trójkątna, o ostrych rysach, zdecydowanie unika się ozdób prostych, geometrycznych, w kształcie trójkąta etc. Aby twarz wydawała się szczuplejsza, należy postawić na wydłużone, pionowe dodatki o ostrych kształtach, łamanych liniach. Aby z kolei nadać kwadratowej lub trójkątnej, pociągłej twarzy nieco miękkości i delikatności, stosuje się biżuterię o opływowych kształtach, zaokrąglonych formach oraz taką, która znajduje się blisko twarzy (a więc na przykład raczej krótsze niż dłuższe naszyjniki). W niektórych sklepach i hurtowniach biżuterii online można przeszukiwać asortyment między innymi kluczem kształtu, co może pomóc w znalezieniu ozdób idealnych do konkretnego typu twarzy.
Przeczytaj także:
Różne sylwetki wymagają różnych dodatków
Figura i wzrost także mają olbrzymie znaczenie przy wyborze właściwej biżuterii. Odpowiednie ozdoby pomagają bowiem zrównoważyć proporcje w sylwetce, która nie jest idealna oraz zachować proporcje w sylwetce idealnej. I tak…
- W przypadku bardzo drobnej figury zawsze dobrze wyglądają niewielkie, subtelne ozdoby. Drobne koraliki, cienkie łańcuszki z jedną malutką przywieszką, lekkie, ażurowe kolczyki itp. Większa i bardziej masywna biżuteria byłaby zbyt przytłaczająca.
- Jeżeli sylwetka jest raczej potężna, biżuteria nie może być maleńka, bo całość wygląda wtedy dość groteskowo. Trzeba w tej sytuacji wybierać ozdoby nieco większe, ale też nie za duże, bo efekt byłby równie zły.
- Przy małym wzroście należy unikać dużej i bardzo długiej biżuterii, ponieważ optycznie może ona skrócić sylwetkę.
- Osoby wysokie mogą pozwolić sobie na więcej opcji, ale najlepiej wyglądają, mając dodatki duże i wyraźne. Zbyt drobna biżuteria raczej się tu nie sprawdza, bo ginie w całości stylizacji.
- Mając duży biust, lepiej nie nosić okrągłych form, dużych wisiorów czy korali. Lepsze są ozdoby średniej wielkości eksponowane na ładnym dekolcie kilka centymetrów poniżej linii obojczyków.
- Jeśli biust jest niewielki, warto wybierać na przykład brosze oraz naszyjniki złożone z wielu drobnych, okrągłych elementów. Lepiej zrezygnować natomiast z ciężkich, długich wisiorów.
- Krótka i zbyt krótka szyja wymaga ozdobnych, koniecznie podłużnych kolczyków. Takie modele potrafią ją wizualnie nieco wydłużyć i wysmuklić. Odpadają – rzecz jasna – wszelkie owale, które jeszcze skracałyby szyję. Co do naszyjników, muszą to być formy raczej luźne (nie przy samej szyi) i cienkie.
- Dla długiej szyi wręcz stworzone są wszelkiego rodzaju krótkie kolie, naszyjniki typu obroża oraz duże i bardzo ozdobne klipsy lub kolczyki.
- Gdy sylwetka jest nieproporcjonalna i trzeba odwrócić uwagę od zbyt masywnych bioder czy ud, warto założyć na przykład przykuwające wzrok pokaźne ozdoby na uszy i / lub duży, oryginalny naszyjnik.
- Kiedy figura nie zachowuje proporcji i przy ładnych biodrach oraz zgrabnych nogach górna część sylwetki jest niekształtna lub zbyt rozbudowana, można to zrównoważyć dużą bransoletą o odważnym kształcie albo jakimś designerskim pierścionkiem, który będzie skupiać uwagę na dolnych – tych ładniejszych partiach ciała.
- Brak wcięcia w talii lub zbyt szerokie ramiona można także „zbalansować” biżuterią. „Dobrą robotę” robią tutaj długie naszyjniki z wisiorkiem układające się w literę V, która optycznie kształtuje sylwetkę, przywracając jej ładne proporcje.
Nie każdy naszyjnik do każdego dekoltu
Na koniec jeszcze jeden aspekt dobierania biżuterii – rodzaj naszyjnika vs. kształt dekoltu. Biżuteria musi być ładnie w dekolt wkomponowana, a nie przypadkowa. Jedna z zasad doboru dodatków mówi, że bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór naszyjnika w takim samym kształcie jak dekolt. Rzeczywiście jest to opcja bezpieczna, ale nie zawsze ciekawa. Czasami warto formą naszyjnika „zaprzeczyć” kształtowi dekoltu. Tak więc na przykład do dekoltu trójkątnego można założyć krótki, trójkątny naszyjnik, ale świetnie wygląda w tym przypadku również długi i okrągły. Nie zawsze warto sztywno trzymać się tej reguły… Poniżej kilka przykładów dobrych zestawień.
- Dekolt typu łódka, odkrywający ramiona – naszyjniki długie i jednolite.
- Dekolt okrągły – naszyjnik okrągły lub długi, ale z okrągłym wisiorem.
- Dekolt z kołnierzykiem, koszula – krótki, delikatny okrągły naszyjnik, drobna zawieszka.
- Dekolt głęboki w kształcie litery V – wyłącznie naszyjniki w kształcie litery V.
- Dekolt prostokątny lub kwadratowy – naszyjniki geometryczne, o podobnym kształcie.
- Dekolt w kształcie serca – naszyjniki o opływowych kształtach.
- Dekolt asymetryczny – bez naszyjnika.
Duży wybór – trudny wybór
Jak widać, idealny dobór biżuterii, z uwzględnieniem wszystkich opisanych powyżej aspektów, może być nie lada wyzwaniem. Czasami pewnie nie da się wziąć pod uwagę i stylu, i kształtu twarzy i rodzaju sylwetki i typu dekoltu i trzeba będzie znaleźć jakiś sensowny, gustowny kompromis. Zawsze jednak przynajmniej warto spróbować, bo efekt może być naprawdę genialny.
Wskazówek przy pisaniu artykułu udzieliła Larado.pl – hurtownia biżuterii online