Jak dezynfekować ubrania i przedmioty, by ustrzec się przed koronawirusem?
Dezynfekcja ubrań i przedmiotów związana z ochroną przed COVID-19 przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku innych wirusów czy bakterii, czyli poprzez zastosowanie detergentów. W związku z tym, że jest to wirus osłonkowy, nie przetrwa, jeśli potraktujemy go środkami czyszczącymi – a w przypadku materiałów – ich połączeniem z wysoką temperaturą. Wyjaśniamy, jak dezynfekować ubrania i inne obiekty oraz podpowiadamy, które powierzchnie należy czyścić najczęściej!
Jak długo koronawirus może przeżyć na przedmiotach?
Według ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia koronawirus inicjujący chorobę COVID-19 w zależności od okoliczności, takich jak rodzaj materiału, wilgotność czy temperatura, jest w stanie przetrwać na powierzchni różnych obiektów od kilku do kilkunastu godzin. Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) przebadali niedawno trwałość wirusa w warunkach domowych i szpitalnych, zauważając, że w tej kwestii mamy do czynienia z dużymi rozbieżnościami. Wyniki tych badań wskazują na przykład, że na powierzchniach plastikowych koronawirus może przeżyć prawie 7 godzin. Płaszczyzny ze stali nierdzewnej przechowują go w aktywnej postaci przez około 5 i pół godziny, zaś kartony co najmniej przez 3,5 godziny. W przypadku tych ostatnich wyniki były jednak najbardziej zróżnicowane. Najtrudniejsze warunki bytowania koronawirus miał na przedmiotach z miedzi – połowa jego cząstek ulegała tam dezaktywacji już po 46 minutach. Pozostałe- po 4 godzinach.
Jak dezynfekować ubrania?
Jeśli z niepokojem zastanawiasz się, jak dezynfekować ubrania, bo nie jesteś pewna, czy robisz to odpowiednio, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wystarczy wyprać je jak zwykle, przy użyciu proszku lub kapsułek do prania, ponieważ wirus nie przetrwa w gorącej wodzie pełnej mydlin. Najważniejsze, by nie zostawiać ich w koszu na pranie na wiele dni.
Jak dezynfekować przedmioty i domowe powierzchnie?
Do dezynfekcji przedmiotów i dużych powierzchni, takich jak blaty czy kafelki, możesz użyć zwykłych detergentów. Równie dobrze sprawdzą się także domowe płyny dezynfekcyjne, ozonatory czy parownice i naturalne środki czyszczące, na przykład ocet. Ważne, by stosować je regularnie i przy uwzględnieniu środków ostrożności zalecanych przez producentów.
Co dezynfekować najczęściej?
Do najczęściej odkażanych powierzchni i przedmiotów powinny zaliczać się:
- Pokoje – najczęściej dotykane przez wszystkich powierzchnie, jak: włączniki światła, klamki, uchwyty od szafek, listwy i gniazdka elektryczne, poręcze i oparcia foteli.
- Łazienka – spłuczka, kran, umywalka, wanna, kabina prysznicowa, płytki na ścianie i podłodze, szafka łazienkowa, dozownik na mydło.
- Kuchnia – blat, fronty i uchwyty szafek, lodówka, zmywarka, pokrętła kuchenki, uchwyt czajnika, kran i zlew.
- Przedpokój – klamki, kafelki, szafa z kurtkami.
- Sypialnia – klamki, łóżko, pościel (warto wymieniać ją raz w tygodniu).