Jak dbać o zęby, paląc papierosy?

Spis treści:

Palenie papierosów to nałóg, który wywiera negatywny wpływ na cały nasz organizm. Jama ustna również nie wychodzi bez szwanku, a nasze zęby i dziąsła dotkliwie odczuwając jego skutki. Widoczne przebarwienia i nieprzyjemny oddech to niechlubne znaki rozpoznawcze palaczy, które dla nich samych są mało komfortowe. Ponadto, osoby palące są bardziej narażone na rozwój próchnicy oraz chorób przyzębia, których objawy mogą być przez długi czas skutecznie zamaskowane, co często opóźnia ich leczenie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się zatem, w jaki sposób możesz sobie pomóc i zadbać o zęby paląc papierosy!

Palenie papierosów – jak wpływa na zdrowie zębów i dziąseł?

Rzucenie palenia to często złożony proces, który nie zawsze łatwo nam przychodzi. Na stan naszych zębów z pewnością jednak lepiej wpłynie jak najmniejsza ilość wypalanych papierosów. Nikotyna i pozostałe substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym znacznie zwiększają ryzyko występowania paradontozy oraz przedwczesnej utraty zębów. Regularne wizyty u stomatologa i dbanie o higienę jamy ustnej w domowych warunkach na pewno jednak przyczyni się do poprawy jej stanu. Warto jednak zyskać świadomość, co tak naprawdę dzieje się w naszej jamie ustnej, kiedy nałogowo palimy papierosy. 

Wpływ papierosów na nasze zęby

Wciągając dym z papierosa, za każdym razem negatywnie oddziałujemy na nasze zęby i dziąsła, gdyż osiada on na ich powierzchni. Na skutek tego szkliwo zębów staje się nieestetycznie przebarwione i mają charakterystyczny, pożółkły odcień – niekiedy jednak może być on znacznie ciemniejszą barwę. Tego typu przebarwienia mogą być trudniejsze do usunięcia, gdyż wnikają w głębsze warstwy szkliwa. Przebarwienia często dotyczą również języka oraz wypełnień stomatologicznych.

Palacze mogą również narzekać na mniejszą ilość wydzielanej śliny, przez co często odczuwają nadmierną suchość w jamie ustnej. Dyskomfort nie jest jednak w tym przypadku największym problemem, gdyż ślina stanowi źródło cennych składników mineralnych oraz innych substancji, chroniących uzębienie przed szkodliwym działaniem kwasów oraz bakterii. Finalnie, proces ten może prowadzić do szybszego tworzenia się stanów zapalnych w jamie ustnej, a także rozwoju próchnicy.

Jak dbać o zęby paląc papierosy?

Ponieważ palenie papierosów sieje spustoszenie w naszej jamie ustnej, warto dowiedzieć się, jak można sobie pomóc. Na pewno bezdyskusyjnie należy regularnie myć zęby, przykładając w trakcie tej czynności również uwagę do dziąseł. W tym przypadku najlepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę soniczną, która w bardzo dokładny sposób czyści płytkę nazębną, zapobiegając tym samym rozwojowi próchnicy. Ponadto, niektóre szczoteczki soniczne posiadają tryb wybielający, który dodatkowo pozwoli na systematyczne pozbywanie się mało urokliwych przebarwień, co z pewnością przywróci nam pewność siebie. Tego typu szczoteczki posiada w swojej ofercie marka Oclean pod adresem https://oclean.pl, która proponuje najlepszej jakości urządzenia w przystępnych cenach. 

Korzystaj z nici dentystycznej bądź irygatora

Myjąc zęby nie należy zapominać o przestrzeniach pomiędzy nimi, gdyż to właśnie tam gromadzi się najwięcej chorobotwórczych bakterii. Używając nici dentystycznej w prosty sposób można się ich pozbyć – ważne jednak, by używać jej regularnie. Możesz także zainwestować w jeszcze skuteczniejszy sprzęt, jakim jest irygator. Wysokiej jakości urządzenia również znajdziesz na stronie producenta Oclean. Jego działanie obejmuje obszar poniżej linii dziąseł, do którego nie dociera ani szczoteczka, ani nić dentystyczna. Systematyczne używanie irygatora w dużym stopniu przyczynia się do poprawy stanu zdrowia dziąseł i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych jamy ustnej. 

Pamiętaj o wizytach u dentysty

Nie zapominajmy również o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa – dzięki nim możemy wykryć dopiero powstające zmiany. Warto też raz na jakiś czas korzystać z zabiegów, które pozwolą usunąć przebarwienia i pozytywnie wpłyną na estetykę naszego uśmiechu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (29 głosów, średnia: 4,52 z 5)
loading... zapisuję głos...