Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Pandemia COVID-19 odbiła się mocno na zdrowiu psychicznym. Ludzie ze wszystkich środowisk doświadczali stresu podczas pandemii – od pracowników pierwszej linii pomocy, którzy byli przytłoczeni pracą, młodych ludzi, którzy nie mogli chodzić na zajęcia w szkole, członków rodziny, którzy byli oddzieleni od siebie, osób dotkniętych zakażeniem lub utratą bliskich, po osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami psychicznymi. Nie można zaprzeczyć, że ten okres był niesamowicie trudny, a stres i zmartwienia spowodowane pandemią zostały dla wielu wzmocnione przez obostrzenia. Przyjrzyjmy się zatem bardzo ważnej kwestii, czyli jak dbać o zdrowie psychiczne oraz co to jest zdrowie psychiczne.

Co to jest zdrowie psychiczne?

Zacznijmy od definicji zdrowia psychicznego. Termin ten odnosi się do emocjonalnego, psychologicznego i społecznego dobrostanu danej osoby. Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie psychiczne definiuje się jako „stan dobrego samopoczucia”, w którym jednostka zdaje sobie sprawę z własnych możliwości i może radzić sobie ze stresem życiowym.

Co to jest zdrowie psychiczne wiedzą najlepiej profesjonalni sportowcy, którzy muszą utrzymywać zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne w jak najlepszym stanie. Dobre samopoczucie wpływa także na osoby, które obstawiają zakłady sportowe. Typerzy pod wpływem złości i sfrustrowania często popełniają błędy w analizie i nie zachowują chłodnego umysłu, grając zbyt agresywnie. Obecnie firmy bukmacherskie umożliwiają użytkownikom wprowadzenie indywidualnych limitów, dzięki którym można ustalić miesięczną sumę stawek zakładów. W sytuacji, w której będziesz chciał złamać tę barierę, bukmacher poinformuje cię o takim limicie. Tego typu funkcję udostępnia Bestbet, czyli jeden z wiodących podmiotów na rynku bukmacherskim. Nowi gracze, którzy zarejestrują konto z bestbet24 kod promocyjny, otrzymają atrakcyjny bonus powitalny, szeroką ofertę zakładów oraz nowoczesną aplikację mobilną!

Jakie są problemy ze zdrowiem psychicznym?

Tak więc, kiedy mówimy o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne, mamy na myśli zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki, które wpływają na jednostkę oraz jej zdrowie emocjonalne i samopoczucie. A kiedy używamy terminów takich jak problemy, zaburzenia, problemy ze zdrowiem psychicznym, mówimy o warunkach, które wpływają na nastrój, sposób myślenia i zdolność radzenia sobie danej osoby.

Istnieje szereg problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą na nas wpływać, a wiele z nich jest częstszych, niż mogłoby się wydawać. Lista problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą mieć wpływ na ludzi, jest dość długa i zróżnicowana. Co więcej, takie diagnozy może postawić tylko lekarz lub psycholog. Jednak niektóre typowe przykłady to:

  • Zaburzenia nastroju, takie jak depresja i choroba afektywna, dwubiegunowa,
  • Zaburzenia lękowe,
  • Zaburzenia stresu pourazowego,
  • Zaburzenia odżywiania,
  • Zaburzenia osobowości.

Dlaczego dbanie o zdrowie psychiczne jest ważne?

Jak przedstawiliśmy wcześniej w naszej definicji, co to jest zdrowie psychiczne, jest to temat, który może mieć daleko idące konsekwencje. Dbanie o zdrowie psychiczne może wpłynąć na Twoje samopoczucie, relacje, odporność i wiele innych czynników. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z tych obszarów:

  • Dobre samopoczucie – wiele badań wykazało związek między pozytywnym zdrowiem psychicznym a ogólnym samopoczuciem. W rzeczywistości te dwie koncepcje są ze sobą ściśle powiązane i wielu sugeruje, że problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym często powinny być rozwiązywane jednocześnie,
  • Relacje – ludzie wokół nas i nasze miejsce w społeczeństwie odgrywają znaczącą rolę dla naszego zdrowia psychicznego. Badania pokazują, że ci, którzy są bardziej zaangażowani społecznie, są ogólnie szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej niż ci, którzy są mniej związani. Ci, którzy zmagają się ze swoim zdrowiem psychicznym, mogą czasami mieć trudności z utrzymaniem tych relacji, co często może pogorszyć sytuację.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Teraz gdy wiemy, co to jest zdrowie psychiczne i dlaczego pozytywne samopoczucie jest tak ważne, przyjrzyjmy się sposobom dbania o własne zdrowie. Oczywiście ważne jest, aby najpierw pamiętać, że powinieneś zasięgnąć porady lekarza, jeśli zmagasz się ze zdrowiem psychicznym.

Poniżej przedstawiamy kilka technik dbania o zdrowie psychiczne. Wiele z nich jest popartych dowodami, chociaż nie każda metoda będzie odpowiednia dla wszystkich. Co więcej, nie stanowią one „lekarstwa” na problemy ze zdrowiem psychicznym, a mają pomóc w promowaniu pozytywnego zdrowie psychicznego.

Uzyskaj pomoc, gdy jej potrzebujesz

Pierwszym krokiem do zadbania o swoje zdrowie psychiczne jest szukanie pomocy, gdy zmagasz się z problemami. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozmowę z ukochaną osobą, czy o skorzystanie z pomocy medycznej, uzyskanie pomocy w razie potrzeby jest ważnym krokiem.

Rozpoznaj oznaki złego stanu zdrowia psychicznego

Innym ważnym sposobem jak dbać o zdrowie psychiczne jest rozpoznawanie oznak, że coś jest nie tak. Oczywiście wszyscy od czasu do czasu miewamy złe dni. Jednak znajomość oznak złego stanu zdrowia psychicznego może pomóc w podjęciu działań, gdy jest to konieczne.

Porozmawiaj o tym

Chociaż nie zawsze jest to łatwe, rozmawianie o swoich uczuciach może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego. Może nie tylko pomóc ci radzić sobie z obciążeniami psychicznymi, ale także może pomóc poczuć się wspieranym przez innych.

Zadbaj o zdrowie fizyczne

Często podkreśla się związki między zdrowiem fizycznym i psychicznym, a dbanie o jedno często pomaga w utrzymaniu drugiego. Wiele badań wykazało, że utrzymywanie aktywności fizycznej może poprawić zdrowie psychiczne.

Na przykład regularne ćwiczenia mogą pomóc w zasypianiu, poprawić nastrój i pomóc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.

Dbaj o sen

Ponownie różne badania szczegółowo opisują powiązania między snem a zdrowiem psychicznym. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mogą stwierdzić, że wpływa to na ich rytm snu. Podobnie ci, którzy zmagają się z problemami ze snem, mogą być bardziej narażeni na rozwój pewnych chorób psychicznych.

Zwróć uwagę na swoją dietę

Wszyscy wiemy, że nasza dieta wpływa na zdrowie fizyczne. Jednak badania pokazują również, że istnieje związek między dietą a zdrowiem psychicznym. Chociaż związek jest złożony, to, co jemy, może wpływać na nasz mózg, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (29 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...