Jak dbać o włosy w nocy? Ty śpisz, a Twoje włosy pięknieją!

Po całym dniu pełnym obowiązków, wreszcie nadchodzi czas snu. Zastanawiasz się czasem jak dbać o włosy w nocy tak, żeby rano Twoja fryzura wyglądało świeżo i pięknie? Przed snem warto mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie włosów do snu, aby przez noc nie były narażone na zniszczenie i mogły skutecznie się regenerować.

Spis treści:

Niektóre rzeczy, zwłaszcza przed snem, w wieczornej rutynie, robimy niemal automatycznie, bez większego zastanowienia. W ten sposób możemy popełniać drobne błędy, które wydają się błahe, ale mogą odbijać się na kondycji skóry, włosów, czy organizmu. Nocą włosy narażone są na plątanie się i łamanie. Warto więc o nie odpowiednio zadbać, żeby mogły zdrowo rosnąć i były mocne. Jak dbać o włosy w nocy? Na co warto zwrócić uwagę, aby włosy skorzystały na naszej nocnej regeneracji?

Pielęgnacja włosów w nocy

Jak dbać o włosy w nocy? Najważniejsze wskazówki

Noc to czas regeneracji dla naszego organizmu. Nocą nasze ciało i umysł odpoczywają po to, by obudzić się następnego dnia z nową energią. Zazwyczaj pamiętamy o tym, by nałożyć na twarz odpowiednie kremy, a na ciało balsamy. Wszystko po to, by rano wyglądać promiennie i świeżo. Zapominamy natomiast o włosach, które również wymagają naszej uwagi. Jak dbać o włosy w nocy? Poznaj nasze sekrety!

1. Nie kładź się spać z mokrymi włosami

Jeszcze kilka lat temu, osoby specjalizujące się w pielęgnacji włosów zalecały, by włosy naturalnie schły, a nawet były głosy, które polecały chodzić spać z mokrymi włosami. Aktualnie już wiemy, że to mit. Wilgotne włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Pocierając nimi o poduszkę możemy doprowadzić do ich łamania i kruszenia się.

Planując wieczorne mycie włosów warto to zrobić na tyle wcześnie, aby wyschły one samoczynnie zanim położymy się spać. Alternatywą, jeśli koniecznie chcemy umyć włosy przed snem, jest skorzystanie z suszarki najlepiej z funkcją jonizacji, co sprzyja zamykaniu łusek i dodatkowej ochronie łodygi włosów. Jonizacja da także włosom połysk i jedwabistą gładkość poprzez emitowanie ładunków osiadających na włosach. Dodatkowym walorem tej funkcji, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest zminimalizowanie efektu elektryzowania się włosów. – podpowiada Anna Mackojć, trycholog.

Chodzenie spać z mokrymi włosami może również przyczyniać się do pojawienia łupieżu.

Mokre włosy powodują, że poduszka staje się wilgotna. Nieświadomie stwarzamy więc idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Wilgoć i ciepła głowa sprawiają, że w takich warunkach dochodzi do zaburzenie środowiska drobnoustrojów bytujących fizjologicznie na naszej skórze głowy. Efektem takiego stanu skóry głowy może być zwiększona podatność na wystąpienie keratoz, czyli problemów skóry głowy. Jeśli więc preferujemy wieczorne mycie włosów, lepiej zaplanować tę czynności na tyle wcześnie, aby włosy mogły samoczynnie wyschnąć zanim położymy się spać. – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

2. Jak dbać o włosy w nocy? Zwiąż je delikatnie do snu

Przed pójściem spać zwiąż swobodnie i delikatnie włosy np. w luźny warkocz lub wysoki koczek. Ważne jest, aby nie powodować w trakcie kilkugodzinnego wypoczynku naciągania włosów i osłabienia w ten sposób ich cebulek. Należy także unikać gumek z metalowymi elementami, które mogą odkształcać kosmyki, a nawet powodować ich kruszenie w kontakcie z poduszką. Postaw na jedwabną gumkę, która nie odkształce, nie załamuje i nie urywa łodyg włosów.

jak dbać o włosy w nocy

3. Wybierz poduszkę z jedwabiu

Jedwab to idealny materiał dla włosów. Spanie na jedwabnej poduszce doskonale wpływa na włosy. Jedwab jest naturalnym materiałem, więc włosy nie są narażone na tarcie, nie trzeba martwić się o kołtuny oraz pokruszone końcówki. Ponadto, na takiej poszewce nasza skóra głowy się nie poci, co przekłada się na jej dobrą kondycję. Jedwab to tkanina, która nie gromadzi roztoczy kurzu, grzybów i alergenów.

jak dbać o włosy w nocy

Nocna regeneracja włosów

Pamiętaj, żeby noc wykorzystywać nie tylko na odpoczynek i pielęgnację skóry, ale i poświęć chwilę również swoim włosom. Jak dbać o włosy w nocy? Przed snem możesz zaaplikować na włosy odżywki bez spłukiwania z dodatkiem na przykład olejku pielęgnacyjnego lub odżywcze serum z wyciągiem olejowym. Nie zapominaj też o wcierkach i ampułkach – noc to doskonały czas na to, by zaaplikowane przed snem dostarczyły Twojej skórze niezbędnych składników.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...