Jak dbać o urodę w domowych warunkach – poznaj proste i naturalne metody naszych babć
W sytuacjach kryzysowych dobrze wiedzieć, co w naszej domowej spiżarni przyda się nie tylko do przygotowania posiłku, ale również do pielęgnacji całego ciała. Jeśli babcia albo mama nie zdradziły Ci naturalnych, domowych sposobów na kosmetyczne, pielęgnacyjne zabiegi, to śpieszymy z naszym mini poradnikiem.
Oszczędnego, opartego na idei zero waste sposobu życia zawsze warto się nauczyć, gdyż nigdy nie wiemy, jakie wyzwania ono przed nami postawi. Umiejętność ponownego wykorzystania raz użytych produktów uniezależnia nas od czynników zewnętrznych, a także czyni przyjaźniejszymi środowisku. Stworzenie domowego spa, z pomocą – na przykład – torebek herbaty, to bardzo życiowa i przydatna kompetencja. Dlatego postanowiliśmy stworzyć mini poradnik: jak dbać o urodę w domowych warunkach, który mamy nadzieję, przyda się naszym czytelniczkom.
Jak dbać o urodę w domowych warunkach – poznaj proste i naturalne metody naszych babć
Pielęgnacja skóry
Problematyczna cera
Jeśli masz tłustą skórę ze skłonnością do trądziku wykorzystaj cebulę, która ma właściwości dezynfekujące. Wystarczy wymieszać starą cebulę albo sok cebuli z otrębami owsianymi i jedną łyżeczką miodu, a następnie nałożyć mieszankę na twarz. Maseczkę zmywamy po 20 minutach.
Innym problemem są krostki na dekolcie, które są wyjątkowo kłopotliwe i mało estetyczne. Można sobie z nimi poradzić stosując domowe maseczki. Poznaj banalnie proste przepisy:
Szorstka i zrogowaciała skóra
Przyłożony na noc do zrogowaciałej skóry na stopie plasterek cebuli zmiękczy twarde miejsce – następnego dnia rano bez trudu usuniesz zrogowacenie.
Z kolei nieprzyjemną i szorstką skórę na łokciach zredukujesz dzięki regularnej pielęgnacji skóry sokiem cytrynowym zmieszanym z taką samą ilością gliceryny.
W usuwaniu martwego i zrogowaciałego naskórka nieocenione są peelingi. Dla osób o nieco delikatniejszej i problematycznej cerze polecamy peeling enzymatyczny, który jak najbardziej można wykonać w domowych warunkach:
Gładka, świeża cera
Maseczka z banana to rewelacyjny sposób na przywrócenie elastyczności zwiotczałej skórze szyi. Co trzeba zrobić? Rozgnieść mono dojrzałego banana, wymieszać z olejkiem migdałowym, nałożyć grubą warstwę na szyję, po czym przykryć wilgotnym, gorącym okładem. Im dłuższy czas działania (maksymalnie około godziny), tym lepszy skutek.
Jeśli chcesz przynieść ulgę zmęczonemu ciału wlej do kąpieli trochę mleka albo jogurtu (jest to dobra okazja, żeby wykorzystać lekko skwaśniałe mleko lub nie najświeższy już jogurt). Z kolei wklepywanie mleka w skórę twarzy działa odświeżająco, warto więc zatem wykonywać ów zabieg co jakiś czas.
Aby skutecznie oczyścić twarz i pozbyć się nieestetycznych zaskórników pomocna może okazać się maseczka z sody oczyszczonej bądź węgla aktywnego. Jak je zrobić? Podpowiadamy:
Jędrna i młoda skóra
Maseczka z miodu i twarogu ujędrni i wygładzi cerę, a także nada jej różowy odcień: 1 łyżkę miodu rozpuść w 2 łyżkach ciepłej wody i zmieszaj z chudym twarożkiem (pół opakowania). Nałóż grubą warstwę mieszanki na twarz, szyję i dekolt. Po upływie 20 minut zeskrob papkę łyżką, a zaschnięte resztki zmyj letnią wodą.
Jeśli chcesz ujędrnić skórę szyi ubij pianę z białka, wymieszaj z sokiem cytrynowym i tak przygotowaną masę nałóż na szyję i podbródek. Po 30 minutach zmyj maseczkę i nasmaruj skórę kremem, równocześnie masując ją w kierunku od brody po nasadę piersi.
Na wygładzenie głębokich zmarszczek polecamy wymieszać jedno żółtko z łyżeczką oleju z oliwek i 3 kroplami soku z cytryny. Maseczkę możesz stosować kilka razy w tygodniu.
Na dojrzałą, starzejącą się skórę korzystnie wpływa pektyna zawarta w jabłkach. Co trzeba zrobić? Nałóż papkę z utartych jabłek na twarz i szyję (możesz ją zagęścić łyżką otrębów owsianych, a przy skłonnościach do uczuleń chudym twarożkiem), pozostaw na 30 minut, a potem zmyj.
Porada: jeśli skończyła Ci się właśnie pianka do kąpieli możesz sama zrobić zamiennik. Wystarczy trochę oleju tłoczonego na zimno, 2 łyżki szamponu do włosów i odrobina perfum.
Pielęgnacja dłoni
Sposób na szorstkie ręce
Jak sobie poradzić z szorstkimi dłońmi? Przede wszystkim należy pamiętać, by za każdym razem po umyciu rąk posmarować skórę tłustym kremem. Zaleca się również częste kąpiele dłoni w oleju. Sposób przygotowania: Podgrzej 1/8 oleju z oliwek i zanurz w nim dłonie na 20 minut. Na zniszczoną skórą podziała jak balsam purée ziemniaczane albo ciepła woda po gotowanych ziemniakach.
Sposoby na mocne paznokcie
Jeśli chcesz mieć mocne paznokcie, nacieraj je skórką cytryny. A jeżeli masz problem z łamiącymi się i pękającymi płytkami staraj się jak najczęściej nacierać je cebulą.
Porada: Aby lakier utrzymał się dłużej na paznokciach przed lakierowaniem natrzyj je sokiem z cytryny. Jeśli nie chcesz, żeby odpryskiwał, nigdy nie susz lakieru suszarką do włosów.
Jak dbać o urodę w domowych warunkach
Pielęgnacja włosów
Pielęgnacja i stylizacja
Włosy umyjesz dwoma żółtkami wymieszanymi z kieliszkiem rumu. Wystarczy wmasować połowę papki w wilgotne włosy i pozostawić na 5 minut. Następnie spłukujemy i wmasowujemy resztę szamponu z żółtka, po czym ponownie dokładnie spłukujemy. Domowy szampon można zrobić również z sody oczyszczonej:
Czym zastąpić żele i lakiery do układania włosów? Wystarczy, że do ostatniego płukania dodasz przecedzony sok z cytryny albo trochę octu winnego – dzięki temu włosy będą podatne na układanie. Pamiętaj jednak, by taką płukankę stosować tylko od czasu do czasu, ponieważ kwas niszczy również włosy.
W jaki sposób walczyć z łupieżem?
Przy obfitym łupieżu dobrze jest nacierać głowę odwarem z tymianku albo rzeżuchy wodnej. Inne domowe sposoby to na przykład kompres z oleju lub mikstura z czosnku:
Tłuste włosy
Nadmiernemu wydzielaniu się gruczołów łojowych możesz zapobiec domowymi sposobami: ubij pianę z białka, zmieszaj ją z sokiem z cytryny i wsmaruj papkę w skórę głowy przed myciem włosów. Trzymaj na włosach przez 10 minut.
Wypadanie włosów
Jednym ze sposobów przeciwdziałania wypadającym włosom jest nacieranie raz w tygodniu wilgotnych kosmyków mieszanką z żółtka i kieliszka spirytusu. Skuteczne jest również nacieranie skóry olejkiem cebulowym, wodą brzozową czy płukanie włosów w odwarze z pokrzywy, melisy i łopianu. Polecamy także wcierkę z kropli żołądkowych: