Jak dbać o storczyki?
Zastanawiasz się, jak dbać o storczyki, by obficie kwitły i rosły zdrowo? Po pierwsze, musimy wybrać właściwe miejsce dla storczyka. Jak wszystkie rośliny, storczyk lubi światło, ale nie należy przesadzić z nasłonecznieniem. i hodować go na południowej wystawie. Bardzo dobrze natomiast sprawdzi się ustawienie storczyka od strony zachodniej. Po drugie, należy stosować podłoże, które pomoże rosnąć storczykowi– istnieją specjalne rodzaje przeznaczone dla tego typu kwiatów, które zaopatrują korzenie w wilgoć, jednocześnie nie powstrzymując dostępu powietrza.
Storczyki trzeba zasilać specjalnym nawozem. Można kupić dedykowany storczykom lub wykonać własną odżywkę na bazie czosnku. Oto sprawdzony przepis:
Jak podlewać storczyki?
Kolejną istotną kwestią jest podlewanie-używamy do tego letniej wody. Najlepsza jest woda wcześniej przegotowana i odstana. Storczyki nie lubią być przelewane, lepiej podlewać je rzadziej. Za to uwielbiają kąpiele. Świetnym pomysłem jest wstawienie ich do miski, aby same wciągnęły potrzebną ilość wody. Możemy wykorzystać również wannę, ale musimy być ostrożni aby nie przenieść jakiejś choroby z jednego kwiatka na drugi. Oczywiście nie możemy zapominać, że oprócz standardowego podlewania, kwiaty potrzebują nawożenia. Najlepiej stosować specjalny nawóz przeznaczony dla storczyków, lub ewentualnie standardowy nawóz ale w bardzo silnym rozcieńczeniu. Pamiętajmy, aby nawozić w okresie kwitnienia lub stadium aktywnego wzrostu.
Jak przesadzać storczyki?
Storczyki przesadzamy średnio co dwa lata na wiosnę. Można to zrobić częściej, jeśli zbyt wiele korzeni storczyka wystaje z doniczki. Przesadzamy storczyka także wtedy, gdy zauważamy że podłoże jest już rozłożone – nie jest takie sypkie jak na początku i nie przepuszcza powietrza.
UWAGA! Jeśli podlewamy storczyka wodą z kranu, twardą – a nie odstaną- to storczyka należy przesadzać co roku. Przy przesadzaniu storczyków używamy specjalnego podłoża – nie jest to ziemia, ale mieszanka kory, włókien kokosowych tworzących luźną strukturę.
Nie należy przesadzać kwitnących storczyków!
Jak przycinać storczyki?
Storczyki przycinamy, gdy nie mają kwiatów – zwykle to późna jesień: październik i listopad. Najlepiej przycinać storczyki sekatorem. Przycinamy te łodyżki, na których były kwiaty. Tniemy ok. 0,5-0,7 cm od węzła łodygi. Przycinając łodygi – sprawdzamy także korzenie. Jeśli są suche i brązowe – je także należy uciąć.
Są to zasady ogólne, które stosujemy na przykład do popularnej odmiany Phalaenopsis. Jednak inne gatunki wymagają innego cięcia. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić rodzaj storczyka i rodzaj pielęgnacji dedykowany tej odmianie.
Najbardziej popularne odmiany storczyków
Storczyki mają kolejną istotną cechę – można je ułożyć w niebanalne kompozycje, które nadadzą naszemu mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru. Te kwiaty świetnie współgrają z wszelkiego rodzaju skałkami, lianami, pniami czy korzeniami. Są dostępne w większości sklepów zoologicznych. Z odrobiną pomysłowości możemy przeobrazić fragment mieszkania w mały, egzotyczny zakątek.
Teraz pozostaje pytanie jaki storczyk wybrać. Najczęściej spotykaną odmianą jest Phalaenopsis. Wielu hodowców poleca go dla początkujących miłośników tych kwiatów.
Łatwo kupić również Dendrobium lub Vandę, choć będą bardziej wymagające i nieco droższe.
Zadbany storczyk odwdzięczy nam się pięknym wyglądem zadbanych liści oraz nasyconą barwą kwiatów. To od nas zależy czy kupimy kwiat jedno- czy dwupędowy, z małymi czy z dużymi kwiatostanami. Jednak niezależnie od naszego wyboru, możemy być pewni, że storczyk udekoruje nasz dom i rozweseli wnętrze.
Autorka: Angelika Idziak
Śródtytuły i modyfikacja tytułu głównego pochodzą od redakcji