Jak dbać o stopy, gdy uprawiamy sport? Letni poradnik dla aktywnych
Zawodowi biegacze oraz lekkoatleci oraz osoby regularnie uprawiające sport mają wspaniałe, wysportowane sylwetki. Częste uprawianie sportu ma też jednak przykry skutek uboczny – kłopoty ze stopami. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia przez cały rok lub tylko w sezonie wiosenno-letnim, zobacz, jak dbać o stopy, by były zdrowe i pięknie się prezentowały.
Nawet osoby, które sezon jesienno-zimowy spędzają w zaciszu domowym, wiosną i latem czują nieodpartą potrzebę, by zacząć się ruszać. Ciepłe miesiące to przecież idealne chwile, by poprawić kondycję! Dbając jednak o smukłą sylwetkę i zdrowy rozwój mięśni, niejednokrotnie padamy ofiarą problemów ze stopami takich jak podrażnienia, otarcia, odciski czy modzele. Jak dbać o stopy, by były zdrowe, pięknie wyglądały i nie sprawiały nam kłopotu przy uprawianiu sportu?
Jak dbać o stopy? Podstawowe potrzeby stóp aktywnej osoby
Świeżość i ochrona przed podrażnieniami
Jeżeli jesteś osobą, która uprawiając sport czuje się jak ryba w wodzie, na pewno nieraz miałaś problem z podrażnioną i uwrażliwioną skórą na stopach. W takim wypadku warto sięgnąć po krem do skóry wrażliwej, który łagodzi swędzenie i pieczenie i regeneruje naturalną mikroflorę skóry, chroniąc wrażliwą, podrażnioną skórę przed bolesnymi i przykrymi infekcjami.
Czy uprawiasz sport, czy prowadzisz mało aktywny tryb życia, na pewno chcesz uniknąć przykrego zapachu potu, z którym często mamy problem letnią porą. Ten problem zwalczy dezodorant do stóp lub krem silnie odświeżający do stóp, który pielęgnuje skórę i chroni przed powstawaniem przykrego zapachu potu przez cały dzień. Kremy takie chronią też przed grzybicą stóp. Ta bardzo przykra i trudna do zwalczenia dolegliwość czyha na nas na basenach, saunach, w wypożyczalniach obuwia czy w podróży, warto więc starać się jej zapobiegać. Przed założeniem sportowego obuwia warto też użyć dezodorantu do stóp i butów.
Wygoda i relaks
Stopy w ruchu są narażone na podrażnienia, otarcia i powstawanie odcisków oraz modzeli. Koniecznie wybieraj więc buty dobrze dopasowane do Twoich stóp, w których czujesz się wygodnie. Otarcia i odciski spowodowane źle dobranymi butami mogą skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej! Wiele z nas cierpi także na przerost warstwy rogowej naskórka. Zwalczanie tych niedogodności warto połączyć z relaksem. Niezawodny sposób na zadbane pięty, który jest przy okazji bardzo przyjemny, to moczenie nóg w wodzie z solą o działaniu regenerującym i zmiękczającym. Sól ma zbawienne działanie na zmęczone lub obtarte stopy. Regeneruje skórę, zmiękcza zrogowaciały naskórek, odciski i modzele, ułatwiając ich usunięcie. Rozmaryn i tymianek, które zawiera, mają działanie dezynfekujące i nadają skórze przyjemny zapach oraz poprawiają jej ukrwienie, a olejek aromatyczny z lawendy relaksuje i odpręża. Po kąpieli warto wmasować w oczyszczone stopy krem do zrogowaciałej skóry.
Lekkość i komfort
Po intensywnym treningu stopy często są zmęczone i obolałe, mamy też uczucie „ciężkich nóg”. Jak z tym walczyć? Po umyciu nóg nałóż na stopy balsam odświeżający i chłodzący i ułóż je wysoko na krześle lub fotelu. Balsam zawiera naturalną miętę pieprzową oraz mentol, które działają chłodząco i niwelują przykry zapach potu oraz zapobiegają grzybicy. Unoszenie nóg pomaga im za to odpocząć i zapobiega niewydolności żył.
Jeżeli uprawiasz sport częściej niż raz – dwa razy w tygodniu, możesz uskarżać się na jeszcze jedną przypadłość: wrastające paznokcie. To bardzo bolesne i kłopotliwe. Najlepiej więc zacząć leczenie natychmiast po zaobserwowaniu u siebie tych tendencji, aby nie dopuścić do stanu zapalnego. Jak dbać o paznokcie u nóg? Zacznij stosować płyn zmiękczający paznokcie i skórki.
Ćwiczenia zapewniające stabilność i dobrą kondycję stóp
Zanim zaczniemy uprawiać sport na większą skalę, warto przez jakiś czas regularnie robić ćwiczenia wzmacniające stopy. Są one przecież podporą całego naszego ciała – jeżeli one zawiodą, nie będziemy w stanie biegać czy uprawiać gimnastyki.
Jakie ćwiczenia wspomogą nasze stopy? Nie tylko klasyczne podnoszenie chusteczki palcami. Aby stopy były zdrowe i mocne, trzeba wzmacniać mięśnie strzałkowe, piszczelowe tylne i mięśnie krótkie stopy, a także rozciągać łydki i ścięgna. Naszym stopom i całemu ciału dobrze zrobią też masaże.
A Wy, jak dbacie o stopy po treningu?