Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to okres ciągłych zmian hormonalnych, które nie pozostają obojętne dla wyglądu i kondycji kobiecej skóry. Jak pielęgnować skórę w ciąży? O czym pamiętać, podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i jak łagodzić problemy skórne w ciąży?

skóra w czasie ciąży

 

Bycie mamą to spore wyzwanie dla Twojego organizmu, dlatego już od pierwszych chwil, gdy dowiesz się, że zaszłaś w ciążę, musisz zacząć inaczej podchodzić do codziennej pielęgnacji ciała, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku i uniknąć częstych problemów ze skórą, które występują u kobiet ciężarnych np. rozstępów.

Jak zmienia się Twoja skóra w ciąży?

Skóra kobiety ciężarnej reaguje zarówno na zmiany hormonalne, zachodzące podczas ciąży i karmienia piersią, jak i musi podołać trudnemu zadaniu „dopasowania się” się do zmieniającej się sylwetki kobiety. Powiększające się piersi i brzuch oraz stosunkowo szybkie przybieranie na wadze, sprawiają, że na skórze mogą zacząć pojawiać się rozstępy, ale nie tylko. Skóra w ciąży często wykazuje większą skłonność do podrażnień, dlatego warto starannie o nią dbać, unikając czynników drażniących i stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

W ciąży skóra jest także bardzo podatna na odwodnienie, dlatego należy zadbać o zapewnienie jej właściwego nawilżenia poprzez przyjmowanie codziennie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza wody, która jest nie tylko źródłem zdrowia, ale także urody. Sucha skóra u kobiet ciężarnych wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak w tym przypadku kluczowa jest także eliminacja dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych, które mogą dodatkowo pogarszać stan skóry i nasilać nieprzyjemne dolegliwości.

Podstawą w pielęgnacji skóry u kobiet ciężarnych, jest stosowanie kosmetyków o naturalnym składzie, które dbają o odpowiedni poziom nawilżenia, dostarczają niezbędnych skórze składników odżywczych, wpływają na poprawę jej elastyczności oraz pomagają zapobiegać rozstępom.

Aby Twoja skóra w ciąży zachowała elastyczność, gładkość i nie sprawiała większych problemów, pamiętaj o:

 • Zmianie kosmetyków na te, dopasowane do wyjątkowych potrzeb skóry kobiet w ciąży oraz jednocześnie w pełni bezpieczne dla dziecka np. ujędrniające, łagodząco- nawilżające oraz zapobiegające rozstępom marki Mustela.
 • Unikaniu wystawiania ciała na działanie słońca oraz brania zbyt ciepłych kąpieli.
 • Rezygnacji ze stosowania peelingów do ciała oraz szorstkich gąbek i rękawic peelingujących, które mogą podrażniać delikatną skórę.
 • Dopasowaniu odzieży to panującej temperatury oraz pory roku – skórze szkodzą zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie temperatury, więc nie należy jej ani wychładzać, ani przegrzewać.
 • Noszeniu ubrań z przewiewnych i pozwalających skórze oddychać tkanin, dzięki czemu zredukujesz ryzyko powstawania odparzeń i podrażnień skóry.
 • Konsultowaniu z lekarzem ginekologiem wszelkich niepokojących dolegliwości skórnych, gdyż np. uporczywy świąd skóry, wcale nie musi być spowodowany jej przesuszeniem, a niebezpieczną dla kobiety ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka – cholestazą ciążową.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kate1980  20 marca 2019 15:19

  u mnie najlepiej sprawdziły sie różnego rodzaju oliwki

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany