Jak dbać o siebie zimą? 5 prostych zasad!

Zima za oknem. Mróz, szarzyzna i chlapa sprawiają, że jedyna aktywność, na którą masz ochotę to ruch palcem po pilocie? Zastanawiasz się jak tu nie dać się infekcjom i chandrze? Nie wiesz jak dbać o siebie o tej porze roku? Poniżej przedstawiamy pięć niezawodnych sposobów na dobre samopoczucie i zdrowie zimą.

Jak dbać o siebie zimą? 5 prostych zasad!

 

1. Dieta – Gdy w lecie półki ulicznych straganów uginały się pod kilogramami świeżych truskawek, czereśni i agrestu, a piękne pachnące pomidory i ogórki lśniły w słońcu, nasz organizm otrzymywał regularną porcję drogocennych witamin i antyoksydantów. W zimie musimy poszukać innych naturalnych źródeł tych składników. Polska leży w nizinie środkowoeuropejskiej. Przez wieki naszym przodkom dostarczono składniki z przetworów i produktów dojrzewających zimą oraz roślin strączkowych. Kiedyś nie było lodówek i zamrażarek. Warto, zatem w zimie sięgać po groch, fasole, świeże kiełki roślin strączkowych itp. Witaminy znajdziemy też w kiszonej kapuście i ogórkach kwaszonych. Wzmacniają one naturalną florę bakteryjną organizmu. Warto też pamiętać o naturalnych sokach owocowych. Najlepiej robionych samodzielnie. Te sklepowe zawierają mnóstwo cukrów prostych dostarczających zbędnych kalorii. Nie zapomnij też o suszonych owocach, orzechach i pestkach.  Dostarczają one składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

 

2. Ruch – W okresie zimowym to podstawa. Ważne jest, by tak dobrać ćwiczenia, by na myśl o nich chciało ci się ruszyć. Najlepiej ćwiczyć trzy razy w tygodniu, po co najmniej 30 minut. Bieganie, trucht, szybkie spacery na świeżym powietrzu uodparniają organizm. Jeśli brakuje ci na to czasu, spróbuj poświęcić 10 – 15 minut na poranną gimnastykę. Uelastycznisz ciało, wyćwiczysz kręgosłup, dotlenisz mózg na cały dzień. Dzięki ćwiczeniom, Twój mózg wypełnią hormony szczęścia, endorfiny, dzięki czemu unikniesz zimowej chandry.

 

3. Kosmetyki – Zimą, skóra jest narażona na częste zmiany temperatury, tym samym na utratę wilgoci i przesuszenie, mogą też pękać naczynka. Szczególną uwagę należy poświęcić skórze twarzy. Przy silnym mrozie czy wietrze, skora twarzy może zostać mocno przesuszona. Także suche, ogrzewane powietrze z zamkniętych pomieszczeń jej nie służy. Dlatego, używaj na noc dobrych kremów nawilżających. Przynajmniej raz w tygodniu warto robić odżywcze domowe maseczki na twarz . Przed wyjściem na dwór, nałóż na twarz dobry krem ochronny z witaminami A, B oraz E i filtrami przeciwsłonecznymi. Taki produkt powinien ochronić skórę twarzy przed silnym mrozem i nieprzyjemnym wiatrem. Warto także regularnie po kąpieli nakładać na całe ciało nawilżające balsamy.

 

4. Odpowiedni ubiór – Dobór odpowiedniego okrycia do warunków panujących na dworze jest kluczowy. Najbezpieczniej jest stosować metodę na tzw. cebulkę. Pozwoli ci to na zdjęcie wierzchniego okrycia w samochodzie czy przegrzanej komunikacji miejskiej. Naturalnie nie można zapominać o dobrych ocieplanych butach, rękawiczkach i czapce, która jest konieczna, ponieważ przez głowę ucieka nawet do 40% ciepła organizmu. Bez niej narażasz się na szybkie wychodzenie i tym samym infekcje i przeziębienie. Należy dobrze zakryć wszystkie partie ciała, tak by z jednej strony się nie przegrzać, a z drugiej, nie doprowadzić do znacznego wychłodzenia.

 

5. Wypoczynek – Na odporność organizmu poza dobrą dietą i ruchem wpływa też ogólna kondycja organizmu. W zimie staraj się dużo wypoczywać, ale też nienadmiernie leniuchować. Dbaj o siebie. Wysypiaj się dobrze, pomyśl o wyjeździe. Może warto zastanowić się nad podróżą w góry? Szczególnie polecam spacery i dłuższe wędrówki po naszych pięknych Beskidach – mówi Małgorzata Torchół  Activity Manager hotelu Czarny Potok Resort & Spa w Krynicy Zdroj. Ruch na świeżym powietrzu bardzo dotlenia organizm, pomaga rozluźnić mięśnie, pozbyć się stresu i pobyć trochę z przyrodą. Dodatkowo poprawia się kondycja i ogólna wydolność organizmu. W górach każdy może dobrać ścieżki do swoich możliwości –mówi. Po aktywnym wypoczynku warto się też zrelaksować i np. zafundować sobie sesję aromaterapeutyczną czy wyleżeć się w gorącej wodzie i bąbelkach jacuzzi – dodaje.

 

Najważniejsze jest jednak by dbanie o siebie w zimie było dla Ciebie przyjemnością. Wtenczas na pewno zdrowa i pełna siły dotrwasz do wytęsknionej wiosny. Pamiętaj, że zmuszanie się do czegokolwiek nie ma sensu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (230 głosów, średnia: 4,36 z 5)
loading... zapisuję głos...