Jak dbać o pelargonie? 7 ważnych wskazówek!

Pelargonie to kwiaty, które uznawane są za łatwiejsze w hodowaniu. Tymczasem, coraz częściej latem, mamy do czynienia z upałami, które mają negatywny wpływ na wzrost tych roślin. Dokuczające upały trwają tygodniami. Należy pamiętać, że rośliny również ciężko znoszą tak wysokie temperatury. Jeśli myślisz nad przyozdobienie balkonu lub tarasu kwiatami, weź pod uwagę pelargonie. Są one lepiej przystosowane do gorąca niż większość kwiatów balkonowych.

Pelargonie uwielbiają słońce i ciepło. Zawdzięczają to swojemu afrykańskiemu pochodzeniu, nie wymagają specjalnej troski i wysiłku. Kwitną obficie i cieszą oczy feerią cudownych kolorów. Powinnaś jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

jak dbać o pelargonię

Fot. mat. prasowe, Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

7 wskazówek jak dbać o pelargonie

1. Podlewaj tylko, gdy ma sucho

Pelargonie potrzebują wody, ale tylko gdy ich ziemia jest sucha i ciepła. Jeśli ziemia jest wilgotna, wtedy nie ma potrzeby podlewania.

2. Kontroluj stan nawodnienia

Wiele osób lubi mieć jasno wytyczoną porę podlewania kwiatów. Tymczasem, tak jak wspomnieliśmy w punkcie 1., pelargonie należy podlewać wtedy, gdy mają sucho. Zdarza się, że pora podlewania przypada rano, czasami wieczorem. Podlewaj je, gdy słońce nie wzeszło jeszcze wysoko lub gdy zbliża się ku zachodowi, a temperatura powietrza jest stosunkowo niska. Dzięki temu woda nie paruje tak szybko jak w południe i ma czas wsiąknąć głęboko w ziemię, do systemu korzeniowego.

wskazówki jak dbać o pelargonię

Fot. mat.prasowe, Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

3. Podlewaj bezpośrednio do korzeni

Zaleca się sadzenie pelargonii w doniczkach samonawadniających. Dzięki nim, rośliny same dozują sobie niezbędną do rozwoju ilość wody. W ten sposób zapobiegamy również niepożądanym procesom gnilnym. Jeśli jednak będziesz podlewać kwiaty na bieżąco, pamiętaj, że odstana woda jest lepsza dla korzeni niż woda z kranu zawierająca chlor.

4. Podlewaj minimum 1 szklanką wody na roślinę

Na jedno podlewanie potrzebna jest ilość wody stanowiąca około dziesięciu procent objętości doniczki. Można również przyjąć, że na jedną roślinę potrzebna jest duża szklanka wody. Ważne: nadmiar wody powinien odpłynąć, ale sucha gleba również potrzebuje czasu na pęcznienie, ponieważ nie wchłania dobrze wody. Dlatego zaleca się podlewanie małymi porcjami.

5. Wybierz dobrą glebę

Jakość ziemi ma duże znaczenie dla roślin. Dobra ziemia charakteryzuje się porowatością i zapewnia drenaż, odpowiednie krążenie powietrza oraz składniki pokarmowe. Ma to ogromny wpływ na rozwój korzeni.

pelargonie latem

Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

6. Nawożenie

W okresie upałów lepiej jest nawozić pelargonie dwa razy w tygodniu połową dawki nawozu płynnego zamiast raz pełną dawką.

7. Przenieś rośliny w zacienione miejsce

Jeśli upały utrzymują się długo, możesz pomyśleć nad zmianą miejsca roślin. Przenieś je w bardziej zacienione miejsce lub ustaw nad nimi parasol przeciwsłoneczny. Warto też pamiętać, że jasne donice nagrzewają się nieco mniej niż ciemne, a gliniane, glazurowane odparowują mniej wilgoci niż doniczki bez szkliwionej powłoki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (47 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...