Jak dbać o oczy?

Niewysypianie się, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, brak odpowiedniej diety i stres – wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na kondycję organizmu. Cierpią również oczy, które bez odpowiedniej pielęgnacji są wrażliwe i podatne na schorzenia.

jak-dbać-o-oczy

Codzienna pielęgnacja cery, włosów czy paznokci jest oczywista. Jednak często zapomina się o oczach, które w ciągu dnia są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. W efekcie mogą wystąpić zaczerwienienia lub nawet zespół suchego oka. Jak więc powinno się o nie dbać w ciągu dnia?

Wypoczęty wzrok

Długość snu bezpośrednio wpływa na kondycję organizmu. Niewyspanie się powoduje zmęczenie, obniża koncentrację, a cera staje się szara, zmęczona i pozbawiona blasku. Oczy również są narażone na negatywne działanie zbyt krótkiego snu – po przebudzeniu są suche i zaczerwienione. Warto wtedy dodatkowo nawilżyć je kroplami. Można również zastosować kojący okład z namoczonego w chłodnej wodzie ręcznika lub założyć specjalną maskę żelową.

Nawilżanie oczu

Praca przy komputerze wpływa na wzrok szczególnie negatywnie. Wpatrywanie się w ekran znacząco obniża częstotliwość mrugnięć. Mruganie jest procesem niezbędnym dla narządu wzroku. Nie tylko oczyszcza powierzchnię oka z zanieczyszczeń, ale także nawilża je i odżywia. Im mniej mrugamy, tym bardziej wysuszamy oko. Sprzyja to występowaniu mikrourazów i schorzeń – wyjaśnia dr Elżbieta Sędrowicz z warszawskiej kliniki Mediq. Ważne jest więc, aby nie zapominać o częstych przerwach, które pozwolą oczom odpocząć od nadmiernego wysiłku. Przynajmniej raz na godzinę powinno się oderwać wzrok od komputera. Najlepiej zamknąć na chwilę oczy i zasłonić je rękoma na około 20 sekund. Następnie powinno się niespieszne pomrugać kilkukrotnie i ponownie zamknąć oczy – radzi dr Sędrowicz.

Suche oko

Nieodpowiednia pielęgnacja oczu może prowadzić do poważniejszych problemów, np. zespołu suchego oka, które występuje w przypadku niewystarczającego nawilżenia powierzchni oka. Badanie w lampie szczelinowej pozwala wykryć zespół suchego oka. W przypadku wątpliwości można również wykonać testy na ilościowe wydzielanie łez – tłumaczy dr Sędrowicz, Mediq. Leczenie zwykle odbywa się za pomocą kropli do oczu, którymi należy nawilżać powierzchnię oka w ciągu dnia.

Częste przerwy, mruganie i nawilżanie oraz regularne wizyty w gabinecie okulistycznym to podstawy, które pomogą zachować prawidłowy wzrok do końca życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Żanett  16 maja 2015 09:57

    Krople nawilżające oczy stoją u mnie obok komputera 🙂 Używam ich także po demakijażu, mam wrażenie, że gdy zmyję tusz z oczu, są one wyschnięte i odczuwam dyskomfort.

    Odpowiedz
  2. bbo  16 maja 2015 17:46

    Przede wszystkim regularny sen, a później dopiero te rady.

    Odpowiedz
  3. lilkawodna  17 maja 2015 09:37

    O tak. Sen to podstawa.

    Odpowiedz
  4. Patriszia  17 maja 2015 13:41

    Planuję zakup kropli nawilżających do oczu..

    Odpowiedz
  5. scrabble  17 maja 2015 15:47

    Fajny artykuł. Przy zespole suchego oka dostałam receptę na krople do oczu, które kosztowały ponad 40 zł. Przy drugim opakowaniu dowiedziałam się, że nie koniecznie te najdroższe były konieczne…
    Jak zwykle.

    Odpowiedz
  6. gosia141088  26 maja 2015 11:40

    ja mam wieczy problem z oczami zawsze mam przy sobie krople nawilzajace i okulary przeciwsloneczne

    Odpowiedz
  7. Anita  28 maja 2015 16:29

    miałam kiedyś problem z suchym okiem. Teraz znów przy wietrze zawsze mi łzawi..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany