Jak dbać o oczy?

Niewysypianie się, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, brak odpowiedniej diety i stres – wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na kondycję organizmu. Cierpią również oczy, które bez odpowiedniej pielęgnacji są wrażliwe i podatne na schorzenia.

jak-dbać-o-oczy

Codzienna pielęgnacja cery, włosów czy paznokci jest oczywista. Jednak często zapomina się o oczach, które w ciągu dnia są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. W efekcie mogą wystąpić zaczerwienienia lub nawet zespół suchego oka. Jak więc powinno się o nie dbać w ciągu dnia?

Wypoczęty wzrok

Długość snu bezpośrednio wpływa na kondycję organizmu. Niewyspanie się powoduje zmęczenie, obniża koncentrację, a cera staje się szara, zmęczona i pozbawiona blasku. Oczy również są narażone na negatywne działanie zbyt krótkiego snu – po przebudzeniu są suche i zaczerwienione. Warto wtedy dodatkowo nawilżyć je kroplami. Można również zastosować kojący okład z namoczonego w chłodnej wodzie ręcznika lub założyć specjalną maskę żelową.

Nawilżanie oczu

Praca przy komputerze wpływa na wzrok szczególnie negatywnie. Wpatrywanie się w ekran znacząco obniża częstotliwość mrugnięć. Mruganie jest procesem niezbędnym dla narządu wzroku. Nie tylko oczyszcza powierzchnię oka z zanieczyszczeń, ale także nawilża je i odżywia. Im mniej mrugamy, tym bardziej wysuszamy oko. Sprzyja to występowaniu mikrourazów i schorzeń – wyjaśnia dr Elżbieta Sędrowicz z warszawskiej kliniki Mediq. Ważne jest więc, aby nie zapominać o częstych przerwach, które pozwolą oczom odpocząć od nadmiernego wysiłku. Przynajmniej raz na godzinę powinno się oderwać wzrok od komputera. Najlepiej zamknąć na chwilę oczy i zasłonić je rękoma na około 20 sekund. Następnie powinno się niespieszne pomrugać kilkukrotnie i ponownie zamknąć oczy – radzi dr Sędrowicz.

Suche oko

Nieodpowiednia pielęgnacja oczu może prowadzić do poważniejszych problemów, np. zespołu suchego oka, które występuje w przypadku niewystarczającego nawilżenia powierzchni oka. Badanie w lampie szczelinowej pozwala wykryć zespół suchego oka. W przypadku wątpliwości można również wykonać testy na ilościowe wydzielanie łez – tłumaczy dr Sędrowicz, Mediq. Leczenie zwykle odbywa się za pomocą kropli do oczu, którymi należy nawilżać powierzchnię oka w ciągu dnia.

Częste przerwy, mruganie i nawilżanie oraz regularne wizyty w gabinecie okulistycznym to podstawy, które pomogą zachować prawidłowy wzrok do końca życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,51 z 5)
loading... zapisuję głos...