Praktyczne porady: jak odświeżyć materac, na którym śpimy

Ubrania pierzemy regularnie, w końcu nosimy je cały dzień. A co z materacem, na którym śpimy co noc? Nie włożymy go do pralki, możemy co najwyżej zmienić pościel. Czy to jednak wystarczy?

Para w sypialni fot. Janpol

Raz na jakiś czas dobrze jest odświeżyć wierzchnią warstwę materaca, która jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia i wilgoć. Stanowi ją pokrowiec – nieodłączny element każdego modelu, nie zawsze jednak zdejmowany. – Kupując materac warto zwrócić na to uwagę – pokrowiec, który można ściągnąć z materaca i wyprać jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem – mówi Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy Janpol. – Podczas 7 – 8 lat użytkowania materac przyjmuje nawet to 2 tysięcy litrów płynów ustrojowych. Choć liczba ta wydaje się nieprawdopodobna, to wystarczy uświadomić sobie, że co noc, w mniejszym lub większym stopniu, pocimy się. Część wilgoci wydzielanej przez nasze ciało wchłaniają ubranie i pościel, część – materac. Najlepszym sposobem na utrzymanie go w dobrym stanie jest regularne pranie pokrowca – tłumaczy.

Pokrowiec w praniu

Bardzo ważne jest, aby zapoznać się ze wskazówkami zawartymi na metce bądź opakowaniu materaca. Znajdziemy tam informację o maksymalnej temperaturze prania pokrowca. Nie wolno jej przekraczać, ponieważ pokrowiec może nie tylko stracić swoje właściwości, ale również skurczyć się, co sprawi, że nie będzie już zdatny do użytku. Jeśli chodzi o środki piorące, to z powodzeniem można stosować te, których używamy na co dzień, pamiętając oczywiście o zalecanych ilościach. Warto na pranie wykorzystać ciepłe, wietrzne dni tak, aby pokrowiec mógł szybko i dokładnie wyschnąć.

 

Specjalna ochrona

Ochrona w postaci pokrowca jest zazwyczaj w zupełności wystarczająca. Są jednak sytuacje, kiedy materac powinien posiadać dodatkowe zabezpieczenie np. wtedy, kiedy w łóżku śpi małe dziecko lub osoba obłożnie chora. Istnieje wtedy ryzyko zamoczenia materaca i aby się przed nim ustrzec, warto zastosować nieprzemakalną nakładkę higieniczną. Jest ona całkowicie szczelna, a jednocześnie wykonana z materiału przyjaznego dla skóry. Można ją prać w pralce w temperaturze nawet 95 °C.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  20 sierpnia 2014 09:59

  Wczoraj kupiłam materac co łóżeczka. Teraz będę wiedziała jak dbać o niego.

  Odpowiedz
 2. martucha180  20 sierpnia 2014 11:28

  Pokrowce ułatwiają życie materacom.

  Odpowiedz
 3. bbo  20 sierpnia 2014 20:55

  Dobry materac to skarb 🙂

  Odpowiedz
 4. as_sa  21 sierpnia 2014 23:17

  Utrzymanie materaca w czystości do najprostszych nie należy a używamy go przez lata

  Odpowiedz
 5. Anett13  14 maja 2017 11:54

  Ja na mój od razu kupiłam dodatkowy pokrowiec, który co jakiś czas piorę i ze strachem myślę jak ten materac by wyglądał, jakbym go nie miała 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany