Jak dbać o korony porcelanowe, by służyły przez lata?
Pełne uzębienie, estetyczne, ale i funkcjonalne, jest osiągalne niemal za sprawą protetyki stomatologicznej. Do uzupełniania braków wykorzystywane są różne elementy, w tym podstawowe korony protetyczne. Wśród różnych ich typów na uwagę zasługują coraz bardziej popularne korony porcelanowe. Jakie jest ich zastosowanie i co zrobić, aby służyły przez lata?
Spis treści:
Czym jest korona porcelanowa?
Ubytki w zębach mogą być wynikiem nieleczonej próchnicy, zapalenia tkanki przyzębia, ale również urazów. W ostateczności pacjent może stracić ząb, a w uzębieniu powstanie mało estetyczna luka. Można jej jednak zaradzić, wykorzystując uzupełnienie protetyczne, jakim jest korona. Jednym z najczęściej wybieranych, a przy tym trwałych i estetycznych wariantów, są korony porcelanowe.
To właściwie nakładki, których głównym celem jest niwelowanie ubytków powstałych z różnych powodów w uzębieniu. Można wykorzystać takie korony zarówno przy odbudowywaniu zębów przednich, jak i bocznych. Korony są dobierane pod kątem koloru kości pacjenta i formowane tak, by nie odróżniały się od naturalnych zębów. Można osadzić koronę protetyczną, w tym porcelanową na oszlifowanych, naturalnych zębach pacjenta, jeśli nie są one zniszczone w stopniu znacznym lub całkowitym, lub jako podstawę wykorzystać implant.
Dlaczego warto wybrać koronę porcelanową?
Porcelana jest materiałem, który nie uczula i może być z powodzeniem stosowanym u alergików. Takie korony wykonane wyłącznie z niego, nazywane pełnoceramicznymi, nie wywołują reakcji alergicznych, ponieważ nie zawierają metalu. Mają wyższe walory estetyczne od innych.
Korony protetyczne z porcelany w większości przypadków mają od 1 do 2 mm grubości i są w stanie doskonale imitować naturalne zęby pacjentów. Mogą mieć podbudowę wykonaną z:
- tlenku cyrkonu,
- tytanu,
- złota,
- innych metali.
Rodzaj materiału, z jakiego wykonano taką podbudowę (o ile nie jest to naturalny ząb pacjenta), zależy od wyboru pacjenta i stomatologa oraz protetyka. W niektórych przypadkach, przy wspomnianych koronach pełnoceramicznych, mają one podbudowę z materiału ceramicznego.
Jak zadbać o korony ceramiczne?
Dla pacjentów z lukami w uzębieniu, mocno zniszczonymi zębami, czy także cierpiących na wrodzony brak szkliwa, korony ceramiczne mogą okazać się szansą na odzyskanie kompletnego uśmiechu. Ich trwałość szacowana jest na wiele lat, ale należy pamiętać, że każde uzupełnienie w jamie ustnej pacjenta ma pewną, orientacyjną trwałość. Okres wytrzymałości w przypadku koron porcelanowych wynosi nawet 20 lat, ale w dużej mierze uzależniony jest od:
- jakości zastosowanego materiału ceramicznego,
- jakości mocowania wykorzystanego dla korony porcelanowej,
- umiejętności specjalisty stomatologa wykonującego wypełnienie,
- zachowania higieny jamy ustnej,
- regularnego odwiedzania gabinetu dentystycznego.
Możemy wpłynąć na to, aby korona porcelanowa służyła przez lata w niezmienionym stanie. Wysokiej jakości korona porcelanowa wykonana przez specjalistę, który w odpowiedni sposób dopasuje produkt do uzębienia, jest rozwiązaniem trwałym. Wytrzyma od 5 do 20 lat.
Pacjent może przyczynić się do tego, że jego korony ceramiczne będą służyły latami. Powinien czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, z wykorzystaniem pasty do zębów o niskim współczynniku ścierania oraz używać płynu do płukania ust, który okazuje się nieocenioną pomocą przy wypłukiwaniu resztek pokarmów pozostałych w jamie ustnej. Należy unikać intensywnego szczotkowania szczoteczką z twardym włosiem czy produktów wybielających, które szkodzą koronom ceramicznym.
Do czyszczenia przestrzeni między zębami wykorzystać można nitkę dentystyczną. Warto unikać spożywania twardych pokarmów, takich jak orzechy. Konieczne są także regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.