Jak dbać o kondycję siedząc w domu?

Ostatnio większość czasu spędzamy w domu – warto jednak nie zapominać o aktywności fizycznej, nawet kiedy nie odwiedzamy siłowni i klubów fitness.

Jak dbać o kondycję siedząc w domu

 

Sport w zaciszu własnego domu

Wiele osób, niemożność wyjścia na siłownię lub do klubu fitness traktuje jak wymówkę, aby nie podejmować aktywności fizycznej. Wiele czasu spędzamy w domu, gdzie się rozleniwiamy. Im większa przerwa w ćwiczeniach, tym trudniej do nich wrócić. Istnieje jednak wiele możliwości podejmowania aktywności fizycznej w zaciszu własnego domu, więc warto to robić i regularnie dbać o kondycję.

Joga i pilates

Ostatnio bardzo popularna jest joga – w internecie znaleźć można szczegółowe filmiki z treningami na różnych stopniach zaawansowania. Nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy z jogą nic wspólnego, bez problemu możemy zacząć. Mówi się, że ten rodzaj aktywności fizycznej to dbałość nie tylko o ciało, ale i ducha – joga połączona z medytacją pozwala znacząco obniżyć poziom stresu.
Ćwiczenia wykonywane podczas treningu pozwalają rozciągnąć mięśnie, odciążyć kręgosłup, co ma szczególne znaczenie, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Podobnym rodzajem aktywności fizycznej jest pilates. Zajęcia z pilatesu również można znaleźć w sieci. Żeby do nich dołączyć nie trzeba mieć specjalnego sprzętu – warto jedynie zainwestować w matę, na której komfortowo będziemy mogli się ułożyć.

Rower stacjonarny i bieżnia

Jeśli chcemy zainwestować w sprzęty, które pozwolą nam ćwiczyć w domu warto zainwestować w rower stacjonarny lub bieżnię. Przydadzą się zawsze wtedy, gdy pogoda nie pozwoli na treningi na zewnątrz. Rower stacjonarny jest doskonałym rozwiązaniem nawet na małych przestrzeniach, bieżnia wymaga nieco więcej miejsca. Kupując rower treningowy czy bieżnię warto zwrócić uwagę na te sprzęty, które mają wbudowany komputer kontrolujący puls, dystans, spalone kalorie. Rowery stacjonarne powinny mieć regulowane siodełka, antypoślizgowe pedały, a także regulację obciążenia. Biorąc pod uwagę, że sprzęty takie jak rowery treningowe na stałe stają się elementem aranżacji mieszkania, warto zadbać o model, który będzie pięknie wykończony, z dbałością o detale. Zaletą roweru stacjonarnego czy bieżni jest możliwość jazdy i jednoczesnego oglądania telewizji, czy słuchania muzyki – nie musimy więc obawiać się, że ćwiczenie w domu będzie nas nudzić z powodu niezmiennego krajobrazu.

Budowanie mięśni

Brakuje nam siłowni? Warto więc zainwestować w kilka drobnych przyrządów, które pozwolą nam rzeźbić ciało w warunkach domowych. Najprostszym rozwiązaniem są dobrze wyważone hantle. Warto też kupić sobie skakankę, idealną do rozgrzewania się. Jeśli chcemy zadbać o rzeźbę pośladków i nóg oraz spalanie tłuszczu, zainwestujmy także w gumę, która spowoduje dodatkowy opór podczas wykonywania ćwiczeń. Są programy treningowe, które nie przewidują nawet wykorzystywania sprzętu – ćwiczenia na spalanie mięśni brzucha czy pośladków znaleźć można online. Nawet kilkanaście przysiadów dziennie da nam po pewnym czasie odczuwalny efekt.

Strój do ćwiczeń

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wybierzemy, powinniśmy mieć odpowiedni strój. Jeśli na przykład biegamy, nie obejdzie się bez stosownych butów. Ma to niebagatelne znaczenie z punktu widzenia ryzyka kontuzji. Strój do ćwiczeń powinien być wykonany z oddychających tkanin, wygodny i nie powinien krępować ruchów.

Aktywność fizyczna ma wielkie znaczenie dla zachowania zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego. Udowodnione jest, iż ruch poprawia humor, sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony, a co za tym – sprawniej pracuje, a także, iż sport powoduje wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Pozostawanie w domu nie jest powodem zaprzestania aktywności fizycznej – warto korzystać z wielu opcji online, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...