Jak dbać o blizny na twarzy?

Spis treści:

Twarz to nasza „wizytówka”, nic więc dziwnego, że chcemy, aby była gładka i zadbana. Czasem jednak twarz szpecą blizny – te po dawnych urazach czy trądziku, a także całkiem świeże, na przykład po oparzeniu czy operacji. Dowiedz się, jak zadbać o świeże blizny na twarzy i jak usunąć te sprzed lat.

Jak dbać o blizny na twarzy?

Blizny na twarzy – pamiątka po urazach z dzieciństwa i po trądziku

Twarz to miejsce, na które zazwyczaj bardzo uważamy, by nie doszło do uszkodzenia skóry, a jednocześnie na tyle odsłonięte, że czasami nie można zapobiec nieszczęściu. Do drobnych i całkiem poważnych urazów pozostawiających blizny na twarzy najczęściej dochodzi we wczesnej młodości. Chwila nieuwagi i rozcięcie na brodzie, nosie czy czole gotowe. O ile dzieci nie mają z tym większego problemu, o tyle w okresie dojrzewania ślady po urazach z dzieciństwa zaczynają być powodem do kompleksów. W tym czasie dochodzi jeszcze jeden czynnik, który może pozostawić na twarzy nieestetyczne blizny – trądzik młodzieńczy. Niewłaściwie leczony powoduje na skórze wgłębienia, czyli wklęsłe blizny. Powstają one w ostatnim etapie gojenia się wykwitów i u niejednego nastolatka wywołują nie najlepsze samopoczucie, gdy przygląda się swojemu odbiciu w lustrze. Na twarzy mogą też pojawić się blizny przerostowe lub keloidy, które powstają w wyniku nadprodukcji kolagenu w procesie gojenia się rany. Stare blizny są nieco mniej widoczne i bledsze (to kryterium nie dotyczy keloidów), zaś te świeże – grubsze i ciemniejsze, przez co bardziej widoczne.

Blizny po oparzeniach na twarzy

Blizny po oparzeniach zlokalizowane na twarzy to poważny problem. Często ściągają i napinają one skórę, zwłaszcza gdy powierzchnia oparzenia była duża. Mają też tendencję do przerastania i tworzenia się nieestetycznych i utrudniających mimikę zrostów. Blizny po oparzeniach sprzed lat stają się twarde, błyszczące i pofałdowane.

Jak usunąć z twarzy dawne blizny?

W przypadku starych blizn podstawowe zadanie to ich rozjaśnienie i wygładzenie, tak by stały się mniej widoczne. W przypadku blizn wypukłych, tzw. blizn przerostowych i keloidów zaleca się zastosowanie preparatów z silikonem w celu wygładzenia ich oraz zmniejszenia widoczności, tak by zmniejszyć różnicę pomiędzy powierzchnią blizny a zdrową skórą.  W przypadku blizn wypukłych nie rekomenduje się ich chirurgicznego usuwania, zwłaszcza keloidów, ponieważ mogą odrastać. Dobre efekty w zmniejszaniu widoczności starych blizn dają również preparaty z silikonem. Warto sięgnąć po żel z silikonem oraz silikonowe plastry Sutricon. Silikon pomaga utrzymać wokół blizny i w niej samej właściwy poziom nawilżenia, dzięki czemu staje się ona bardziej miękka i elastyczna, a z czasem jaśniejsza i mniej widoczna. Pod silikonowym plastrem wzrasta też temperatura ciała, co przyspiesza procesy regeneracyjne w tkance blizny. Plastry z silikonem i żel silikonowy można stosować na blizny po urazach nawet sprzed wielu lat. Żel z silikonem poprawi wygląd blizn po trądziku i po oparzeniach.

Jak dbać o świeże blizny?

Jeśli na naszej twarzy pojawiła się świeża blizna, warto o nią właściwie zadbać już na etapie gojenia się rany. Przede wszystkim uważajmy na to, by sam proces gojenia przebiegał prawidłowo, nie zdrapujmy przedwcześnie strupka i zachowujmy szczególną higienę, dotykając twarzy rękoma, tak by nie doszło do zakażenia. Kiedy wytworzy się świeża blizna, to idealny czas na zastosowanie żelu silikonowego. Żel silikonowy Sutricon reguluje produkcję kolagenu, co zapobiega tworzeniu się blizn przerostowych. Stymuluje procesy naprawcze w tkance, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje, a blizna jest mniej widoczna, a w przypadku blizn o większej powierzchni nie powstają przykurcze. Żel z silikonem Sutricon można zastosować do mobilizacji blizny, czyli delikatnego masażu jej samej i okolic wokół niej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (39 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...