Jak czyścić płytki ceramiczne?

Regularne czyszczenie płytek ceramicznych jest konieczne, aby długo zachowały swój ładny kolor i połysk. Najlepiej stosować do tego specjalne płyny, pasty i preparaty odtłuszczające przeznaczone do codziennej pielęgnacji kafelków. Przed umyciem płytek na mokro najlepiej oczyścić je wcześniej z kurzu np. wilgotną ściereczką lub odkurzaczem.

Jak czyścić płytki ceramiczne?

 

Płytki ceramiczne dostępne są w przeróżnych kształtach i kolorach. Stanowią doskonałe dopełnienie aranżacji praktycznie każdego wnętrza, zwłaszcza kuchni, łazienki i pomieszczeń sanitarnych. Ceramiczne kafelki stosuje się zarówno na podłogach, jak i ścianach. Aby prezentowały się schludnie i świeżo wymagają jednak regularnego czyszczenia, do czego przydadzą się gotowe środki czystości bądź własnoręcznie przygotowane naturalne detergenty.

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki

Mycie lodówki naturalnymi sposobami to dobry pomysł dla osób, które nie lubią detergentów. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie „chemii”, wypróbuj domowe metody!

Detergent do czyszczenia płytek

Wybierając środek do czyszczenia płytek, warto zorientować się, jaką posiadają klasę odporności. Taka informacja znajduje się zwykle na opakowaniu bądź karcie technicznej kafelków i jest cenną wskazówką dotyczącą ich pielęgnacji. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment płynów do czyszczenia ceramicznych powierzchni o odmiennej specyfikacji, które można dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Silniejsze detergenty zwykle stosuje się do powierzchni szczególnie narażonych na osadzanie się silnych zabrudzeń np.: tłuszczu. Należą do nich m.in. ściany czy podłogi w kuchni. Wiele preparatów oznaczonych jest jako „uniwersalne”. Są one raczej łagodne w działaniu i można nimi bezpiecznie czyścić zarówno płytki w łazience, jak i przedpokoju.

 

Pasty i środki odtłuszczające do płytek

W czyszczeniu powierzchni wyłożonych płytkami w łazience dobrze sprawdzą się specjalne pasty. Tego typu preparaty nie tylko skutecznie czyszczą, ale przede wszystkim zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się kamienia oraz osadów z mydła, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia sanitarne. Ponadto pasta czyszcząca nadaje płytkom ładny połysk. Silne zabrudzenia, zwłaszcza w kuchni, często wymagają użycia silnych detergentów o działaniu odtłuszczającym. Na rynku dostępne są także specjalne środki do czyszczenia armatury. Są one bezpieczne nawet dla chromowanych powłok i pomagają pozbyć się szkodliwych dla zdrowia bakterii, które w dużych ilościach gromadzą się w miejscach, takich jak krany, odpływ czy bateria natryskowa. Silnie zabrudzone fugi można oczyścić domową pastą wykonaną z sody oczyszczonej, odrobiny octu i wody.

 

Czyszczenie płytek ceramicznych w praktyce

Przed umyciem płytek ściennych czy podłogowych środkiem czyszczącym warto przetrzeć je wcześniej  z kurzu, najlepiej miękką i lekko zwilżoną szmatką. Do mycia lepiej użyć bardzo ciepłej wody, która szybciej rozpuści zanieczyszczenia i ułatwi ich późniejsze usunięcie. Stosując konkretny środek czyszczący po raz pierwszy, warto przeprowadzić próbę najlepiej na niewielkim i najmniej widocznym fragmencie płytki. W ten sposób można sprawdzić, czy dany detergent nie spowoduje żadnych niepożądanych szkód jak przebarwienia czy uszkodzenia powierzchni

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (66 głosów, średnia: 3,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  25 lutego 2020 17:41

    u mnie zawsze osadza się kamień ;(

    Odpowiedz
  2. Skosa Sandra  26 lutego 2020 10:48

    Ja używam najchętniej tych naturalnych specyfików do czyszczenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany