Jak czyścić płytki ceramiczne?
Regularne czyszczenie płytek ceramicznych jest konieczne, aby długo zachowały swój ładny kolor i połysk. Najlepiej stosować do tego specjalne płyny, pasty i preparaty odtłuszczające przeznaczone do codziennej pielęgnacji kafelków. Przed umyciem płytek na mokro najlepiej oczyścić je wcześniej z kurzu np. wilgotną ściereczką lub odkurzaczem.
Płytki ceramiczne dostępne są w przeróżnych kształtach i kolorach. Stanowią doskonałe dopełnienie aranżacji praktycznie każdego wnętrza, zwłaszcza kuchni, łazienki i pomieszczeń sanitarnych. Ceramiczne kafelki stosuje się zarówno na podłogach, jak i ścianach. Aby prezentowały się schludnie i świeżo wymagają jednak regularnego czyszczenia, do czego przydadzą się gotowe środki czystości bądź własnoręcznie przygotowane naturalne detergenty.

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki
Detergent do czyszczenia płytek
Wybierając środek do czyszczenia płytek, warto zorientować się, jaką posiadają klasę odporności. Taka informacja znajduje się zwykle na opakowaniu bądź karcie technicznej kafelków i jest cenną wskazówką dotyczącą ich pielęgnacji. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment płynów do czyszczenia ceramicznych powierzchni o odmiennej specyfikacji, które można dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Silniejsze detergenty zwykle stosuje się do powierzchni szczególnie narażonych na osadzanie się silnych zabrudzeń np.: tłuszczu. Należą do nich m.in. ściany czy podłogi w kuchni. Wiele preparatów oznaczonych jest jako „uniwersalne”. Są one raczej łagodne w działaniu i można nimi bezpiecznie czyścić zarówno płytki w łazience, jak i przedpokoju.
Pasty i środki odtłuszczające do płytek
W czyszczeniu powierzchni wyłożonych płytkami w łazience dobrze sprawdzą się specjalne pasty. Tego typu preparaty nie tylko skutecznie czyszczą, ale przede wszystkim zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się kamienia oraz osadów z mydła, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia sanitarne. Ponadto pasta czyszcząca nadaje płytkom ładny połysk. Silne zabrudzenia, zwłaszcza w kuchni, często wymagają użycia silnych detergentów o działaniu odtłuszczającym. Na rynku dostępne są także specjalne środki do czyszczenia armatury. Są one bezpieczne nawet dla chromowanych powłok i pomagają pozbyć się szkodliwych dla zdrowia bakterii, które w dużych ilościach gromadzą się w miejscach, takich jak krany, odpływ czy bateria natryskowa. Silnie zabrudzone fugi można oczyścić domową pastą wykonaną z sody oczyszczonej, odrobiny octu i wody.
Czyszczenie płytek ceramicznych w praktyce
Przed umyciem płytek ściennych czy podłogowych środkiem czyszczącym warto przetrzeć je wcześniej z kurzu, najlepiej miękką i lekko zwilżoną szmatką. Do mycia lepiej użyć bardzo ciepłej wody, która szybciej rozpuści zanieczyszczenia i ułatwi ich późniejsze usunięcie. Stosując konkretny środek czyszczący po raz pierwszy, warto przeprowadzić próbę najlepiej na niewielkim i najmniej widocznym fragmencie płytki. W ten sposób można sprawdzić, czy dany detergent nie spowoduje żadnych niepożądanych szkód jak przebarwienia czy uszkodzenia powierzchni
u mnie zawsze osadza się kamień ;(
Ja używam najchętniej tych naturalnych specyfików do czyszczenia.