Jak często karmić szczeniaka?
Szczenię ma specyficzne potrzeby żywieniowe związane z intensywnym wzrostem i rozwojem. Jego dieta powinna być wysokoenergetyczna i bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowej rozbudowy tkanek. Jednocześnie przewód pokarmowy szczenięcia nie może być obciążany dużymi porcjami jedzenia. Jak często karmić szczeniaka, aby wspierać jego zdrowy rozwój?
Jak karmić szczenię? Potrzeby żywieniowe rosnącego organizmu
Szczenięta mają większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze niż psy dorosłe, dlatego podstawą ich diety powinna być pełnoporcjowa karma typu junior, czyli pokarm opracowany specjalnie dla rosnących czworonogów. Kompletna i zbilansowana karma gotowa- sucha i mokra- dostarcza młodemu zwierzęciu wszystkie niezbędne substancje pokarmowe w odpowiednich ilościach i proporcjach.
Młode psy mają, w porównaniu z osobnikami dorosłymi, zwiększone zapotrzebowanie na białko, które stanowi główny budulec tkanek. Istotna jest też ilość i wzajemny stosunek niektórych składników mineralnych. Najważniejsze z nich to wapń i fosfor, które mają wpływ na rozwój układu kostnego. Ich stosunek w karmie powinien wynosić między 1:1 a 1,8:1 z przewagą wapnia.
Ile razy dziennie karmić szczenię?
Od momentu narodzin do 3.-4. tygodnia życia jedynym pokarmem szczeniąt jest mleko matki. Jeśli suka jest zdrowa, dobrze odżywiona, a miot nie jest zbyt liczny, nie ma konieczności, aby w tym czasie dodatkowo dokarmiać szczenięta. Po upływie 3-4 tygodni, do diety młodych psów można stopniowo wprowadzać pokarm stały – początkowo w postaci mokrej karmy i suchych granulek namoczonych w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Około 6.-8. tygodnia życia u szczeniąt zanika odruch ssania – jest to moment, w którym zaczynają jeść zupełnie samodzielnie.
Po 8. tygodniu życia szczenięta zazwyczaj trafiają do nowych domów, gdzie powinny być karmione dobrej jakości pokarmem pełnoporcjowym dla juniorów. Dzięki optymalnej kaloryczności, dobrej strawności i wysokiej wartości biologicznej, karma dla szczeniąt nie obciąża niewielkich żołądków młodych psów. Ważne jest jednak, aby dobową dawkę karmy rozkładać szczenięciu na kilka mniejszych posiłków.
Jak często karmić szczeniaka, aby rozwijał się prawidłowo? Przy ustalaniu częstotliwości posiłków, warto kierować się następującym schematem:
- po odsadzeniu do ok. 10. tygodnia – 4-5 razy dziennie,
- od 10. tygodnia do 7.-8. miesiąca – 3 razy dziennie,
- od 7.-8. miesiąca – 2 razy dziennie (psy miniaturowe, małe i średnie) lub 2-3 razy dziennie (psy duże i olbrzymie).
Porcje jedzenia – sprawdź, ile je szczenię
Szczenięta, podobnie jak dorosłe psy, nie powinny mieć stałego dostępu do jedzenia. Trzeba karmić je zgodnie z ich aktualnym zapotrzebowaniem energetycznym podając kilka niewielkich posiłków o stałych porach. Zarówno przekarmianie, jak i niedożywienie, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psa.
Jak ustalić zapotrzebowanie szczenięcia na energię? Pomocne są tabele znajdujące się na opakowaniu karmy dla szczeniąt – uwzględniają one wiek szczenięcia oraz masę ciała osiąganą przez przeciętnego osobnika dorosłego danej rasy. Aby prawidłowo określić zapotrzebowanie energetyczne szczenięcia, możesz również poradzić się lekarza weterynarii lub dietetyka dla zwierząt. Specjalista ustali, ile kalorii dziennie potrzebuje pies, a Twoim zadaniem będzie codzienne odmierzanie właściwej porcji karmy i podzielenie jej na odpowiednią ilość posiłków.