Jak często chodzić do dentysty?

Aby zyskać pewność, że zęby są zdrowe i nic niepokojącego nie dzieje się w jamie ustnej, stomatologa powinno się odwiedzać przynajmniej co pół roku – oczywiście, w przypadku braku problemów stomatologicznych wymagających częstszych wizyt. Jeśli podczas przeglądu kontrolnego stanu uzębienia i jamy ustnej wykryte zostaną jakieś ubytki lub uszkodzenia, lekarz stomatolog ustali terminy kolejnych wizyt. Gdy natomiast wszystko będzie w porządku, wystarczą profilaktyczne wizyty kontrolne dwa razy do roku.

Jak często chodzić do dentysty?

Konieczność regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym

Taka systematyczna kontrola pomoże wychwycić pierwsze pojawiające się ubytki lub początki próchnicy czy też kamienia nazębnego. Profilaktyka pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z leczeniem, a także poniesienia wysokich kosztów finansowych. Poza tym, warto pamiętać o tym, że choroby jamy ustnej i zębów mają negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu.

Drobnoustroje chorobotwórcze znajdujące się w chorych zębach mogą wywoływać m.in zapalnie nerek, zapalenie stawów, infekcje układu oddechowego, chorobę wrzodową, chorobą wieńcową, zapalenie pęcherza, a także przyczyniać się do bólów głowy, zawału serca a nawet przyczynić się do zagrożenia ciąży.

Zalety wyboru prywatnego gabinetu stomatologicznego

Oprócz rutynowych kontroli, na natychmiastową wizytę u dentysty należy się zdecydować wówczas, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki problemów z zębami. Najczęściej jest to silny ból zęba bądź większej ilości zębów. W takim przypadku nie należy zwlekać z terminem wizyty, tylko od razu udać się do stomatologa. Szybkie podjęcie działań nie tylko zapobiegnie dalszym cierpieniom, ale również zahamuje proces choroby.

Alternatywą dla leczenia zębów finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest wybór prywatnego gabinetu stomatologicznego. Gwarantujemy sobie tym samym oszczędność cennego czasu, a także dopasowanie terminu wizyty do naszych potrzeb. Poza tym, mamy możliwość skorzystania z usług zaufanego stomatologa, którego osobiście wybierzemy.

Korzystając z usług stomatologa prowadzącego prywatną praktykę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada on w gabinecie kasę fiskalną. Jej posiadanie jest obecnie obowiązkowe, a nam jako klientom daje informację na temat uczciwości wybranego lekarza. Jeśli stomatolog posiada kasę fiskalną, przy jej pomocy może (i musi!) wydać potwierdzenie wykonanej na naszą rzecz usługi w postaci paragonu fiskalnego. To z kolei daje nam możliwość przystąpienia do Narodowej Loterii Paragonowej.

Loteria powstała z inicjatywy Ministerstwa Finansów, a jej zadaniem jest promowanie uczciwej postawy wobec państwa, uświadomienie tego, dlaczego konieczne jest rozliczanie się z dochodów. Zabieranie paragonów z każdego miejsca gdzie wyświadczana jest płatna usługa to pożyteczny nawyk, który warto w sobie wyrobić.

Aby przystąpić do zabawy wystarczy zarejestrować na stronie www loterii paragon o wartości powyżej 10 zł. Do wygrania są samochódOpel Astra, notebooki Lenovo ThinkPad i tablety iPad Air 2. Dodatkowo, w specjalnym losowaniu raz na kwartał można wygrać samochód Opel Insyignia.

Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty?

Badania dowodzą, że co drugi Polak odczuwa strach na myśl o wizycie u dentysty. Strach ten nazywany jest dentofobią i jest rodzajem fobii społecznej, która pojawia się przed każdą wizytą, nawet w przypadku silnego bólu zęba. Wynika on głównie z negatywnych wspomnień z dzieciństwa, a także wspomnień związanych ze źle przeprowadzonym w przeszłości procesem leczenia, któremu zazwyczaj towarzyszył silny ból.

Wpływ na niego mają także dźwięki urządzeń i charakterystyczne zapachy towarzyszące pacjentowi w czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Aby walczyć ze strachem pacjentów, stomatolodzy zmieniają sposoby leczenia na bardziej nowoczesne i jak najmniej bolesne, między innymi zastępują wiertło piaskiem, znieczulają za pomocą żelu, podają znieczulenie ogólne, a także stosują coraz częściej znieczulenie komputerowe.

W poczekalni spotkać się można z relaksacyjną muzyką, przyciemnionym światłem, melisą. Na dzieci coraz częściej czekają specjalne kąciki z zabawkami. Wszystko to ma na celu pozwolić pacjentowi odprężyć się i uspokoić. Najważniejsza jest jednak dobra komunikacja lekarza z pacjentem. Chodzi tutaj nie tylko o grzeczne zachowanie ze strony stomatologa, ale przede wszystkim o udzielenie szczegółowej informacji na temat charakteru i zakresu przeprowadzonego zabiegu. Rzetelne informacje z całą pewnością pomogą zawalczyć strach, gdyż najbardziej boimy się tego, co nieznane

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (84 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  30 grudnia 2015 21:31

  Na szczęście, obecnie wizyta u stomatologa, nie jest już tak stresująca jak kiedyś 🙂

  Odpowiedz
 2. martucha180  30 grudnia 2015 23:03

  Wizyty dentysty, kontrola kasy fiskalnej czy promocja loterii paragonowej???

  Odpowiedz
 3. Patriszia  1 stycznia 2016 22:19

  Staram się regularnie chodzić do dentysty.

  Odpowiedz
 4. Aneta  1 stycznia 2016 23:46

  Nie byłam już u dentysty ze sto lat i teraz właśnie usiłuję się zapisać 😉

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  2 stycznia 2016 09:40

  I żeby trzeba dbać i nawet jak się nic nie dzieje co jakis czas warto wybrać się na kontrolę.

  Odpowiedz
 6. Jaworka  2 stycznia 2016 16:08

  Do stomatologa chodzę regularnie bo mam bardzo słabe zęby

  Odpowiedz
 7. kobiecymokiem  4 stycznia 2016 11:35

  Z przykrością stwierdzam, że stomatolodzy z NFZ to kiepska opcja jeśli chodzi o profilaktykę, a już w szczególności leczenie poważniejszych ubytków. Prywatne gabinety natomiast nastawione są wyłącznie na pieniądze. Żeby było śmieszniej wszędzie leczenie stomatologiczne jest darmowe, a w Polsce nie dość, że wypłata marna to za wszystko słono się płaci.

  Odpowiedz
 8. monicitia  28 czerwca 2016 21:43

  Dokładnie, ciężko dbać o zęby jak się nie ma kasy…

  Odpowiedz
 9. Ewelina  22 stycznia 2017 19:39

  Najgorsza rzecz na świecie jeśli chodzi o żeby to chirurgiczne usuwanie „8”
  Nie dość że ciężko się tam dostać to jeszcze tak zwane zęby mądrości są bardzo mocno zakorzenione w dziąsłach. Podwójne znieczulenie a i tak swoje musiałam przecierpieć. Dlatego regularne wizyty u stomatologa są wręcz obowiązkowe.

  Odpowiedz
 10. Gosia1983  30 czerwca 2018 18:06

  Dzięki Villa Dentica nie boję się chodzić do lekarza. Już niedługo zamierzam zabierać tam swojego maluszka 🙂 Mam nadzieję, że będzie mu się tam podobało tak samo jak mi

  Odpowiedz
 11. jaśka  16 października 2018 08:49

  Regularnie chodzę do lux medu na przeglądy stomatologiczne, za które nie płacę. Opłacam tam pakiet stomatologiczny, zadowolona jestem, trafiam na dobrych specjalistów, na pierwsze leczenia miałam też zniżkę.

  Odpowiedz
 12. maliszka  3 grudnia 2018 10:35

  U nich są darmowe przeglądy i do tego bez limitu, bardzo mi to odpowiada, poza tym z każdego leczenia jestem zadowolona.

  Odpowiedz
 13. lolitka  20 marca 2019 12:32

  Chodzę do lux medu raz na pół roku, w razie ubytków ząb szybko i bezboleśnie jest zaleczony.

  Odpowiedz
 14. Marta  15 lipca 2019 13:49

  Jak się nic nie działo to wcale nie chodziłam. Teraz trochę częściej bo postanowiłam wyprostować swoje zęby. Najpierw musiałam je wyleczyć a teraz mam niewidoczny aparat Invisalgin i chodzę na wizyty kontrolne do dr. Pniok w Dental Care.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany