Jak chronić naszą skórę przed ostrym słońcem ?

Zacznijmy od tego, że musimy dobrze rozpoznać fototyp naszej skóry. Określa on rodzaj skóry i jej reakcję na słońce. Wyróżniamy sześć takich fototypów.

Bezpieczne opalanie

Fototyp I (Celtycki) – to typ skóry bardzo jasnej z licznymi piegami. Skóra ta ulega bardzo szybko poparzeniom słonecznym. Niezależnie od długości spędzanego czasu na słońcu należy stosować olejki i kremy o najwyższym SPF. Niestety olejki i balsamy z tak wysokim filtrem ochronnym nie należą do najtańszych. Czyli przykładem może być BIODERMA photoderm mineral krem z filtrem SPF 50+ – cena 65 zł.

Fototyp II (Północnoeuropejski) – istnieje podobieństwo do fototypu I. Skóra także jest jasna i równie łatwo ulega poparzeniom, jednak nie występują piegi, a pigmentacja takiej karnacji jest inna – nie potrzebuje ona aż tak dużej ochrony. W pierwszych dniach wystawiania skóry na słońce poleca się ochronę SPF 15. Natomias później można stosować filtr SPF 10 np. balsam do opalania Dax średnia ochrona SPF 15 –  cena 25zł.

Fototyp III (Środkowoeuropejski) – skóra wykazuje dużą odporność na poparzenia słoneczne i dobrze reaguje na opalanie. Do takiego typu skór starczy SPF 5-10. Ze znalezieniem olejków tego typu nie ma problemu – mamy szeroki wybór tańszych, jak i droższych rozwiązań. Ziaja Sopot Sun SPF 10 – cena 13 zł.

Kremy do opalania z filtremFototyp IV (Południowoeuropejski) – Kolor skóry oliwkowy aż do karmelowego. Taka skóra jest bardzo odporna na oparzenia słoneczne co nie znaczy ,że nie musimy stosować żadnej ochrony przed opalaniem. Warto stosować ochronę z niskim filtrem która pomoże chronić skórę przed powstawaniem nowotworów skórnych oraz zapobiegnie jej starzeniu się. Nivea olejek do opalania w sprayu niska ochrona SPF 6, cena 20-25 zł.

Fototyp V (Azjatycki) – skóra o charakterystycznym kolorze żółtym. Brak tendencji do oparzeń słonecznych. Tu podobnie jak w przypadku fototypu IV powinno się stosować ochronę z niskim filtrem. Garnier Ambre Solaire Olejek do opalania kokosowy SPF 6 – cena 25-35 zł.

Fototyp VI – w przypadku tego fototypu skóra jest stale ciemna, podobnie jak włosy. Bardzo dobrze znosi działanie promieni słonecznych, nie wykazując ryzyka oparzenia. Podobnie jak u osób należących do typu azjatyckiego i środkowoeuropejskiego, zaleca się stosowanie kremów o niskim faktorze SPF. Kolastyna emulsja do opalania SPF 6 – cena 15zł.

Dużą rolę odgrwa tu również miejsce, w którym będziemy się opalać oraz to jak długo zamierzamy przebywać na słońcu. Jeśli wakacje zamierzamy spędzić w tropikach należy zastosować filtr o większej zawartości SPF niż dotychczas. Po opalaniu należy odpowiednio zadbać o nawilżenie skóry, warto zastosować lekko chłodzący balsam po opalaniu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  19 lipca 2013 18:59

  Stosowanie filtrów powinno być tak wpojone,jak codzienne używanie kremów do twarzy.

  Odpowiedz
 2. efffciaa  18 marca 2016 19:02

  Ja zawsze w gorących klimatach używam balsamów do ciała , ale z małym filtrem . Moja skóra jest już przyzwyczajona do słonka więc w zupełności mi wystarczy 6 🙂

  Odpowiedz
  • efffciaa  18 marca 2016 19:03

   Jednak jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony do przebywania na słonku powinien stosować krem z wyższym filtrem , ma również znaczenie kolor skóry jaki mamy , ja mam dość ciemną karnację więc mogę mieć mały filtr .

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.