Jak być bezpiecznym na portalach randkowych?

Na portalach randkowych liczba użytkowników ciągle rośnie. Takie miejsca kuszą nas szybkością zawierania nowych znajomości, ogromną bazą danych potencjalnych partnerów i obietnicą znalezienia stałego związku.  Musimy jednak pamiętać, że każda interakcja z ludźmi, nawet w kontaktach wirtualnych, niesie ze sobą pewne zagrożenia, jak stalking, kradzież, oszustwo. Jak się przed nimi ustrzec?  Postaramy się udzielić kilka rad dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Jak być bezpiecznym na portalach randkowych

 

Jak być bezpiecznym na portalach randkowych? – RADA 1: Podawaj jak najmniej informacji

Nie chodzi o Twoje zainteresowania, ale o nazwisko, adres (ogranicz się tylko do podania miejscowości), numer telefonu (zamiast tego użyj Skype) . Powstrzymaj się również z dołączeniem do znajomych na Facebooku. Portal ten, zawiera całą masę informacji, które mogą ujawnić wyżej wymienione dane. Nie muszą się zawierać w przeznaczonej do tego zakładce. Wiele można wywnioskować ze zdjęć, okolicy, w której były robione, wyposażenia domu, miejsca pracy, czy chociażby z rozmów, jakie toczysz ze znajomymi w komentarzach.

Oczywiście, nie każda nowo poznana osoba w Internecie, musi być kimś, kto ma zamiar, w jakiś sposób Cię skrzywdzić. Musimy jednak pamiętać o tym, że tak samo, jak poznając kogoś w cztery oczy, za pierwszym razem nie ufamy mu do końca, tak samo powinniśmy traktować naszych internetowych znajomych.

Pamiętaj również, by wybrać bezpieczny portal randkowy, taki w którym wymagane jest podanie prawdziwego konta e-mail i z dobrymi zabezpieczeniami Twoich danych. Nie zawsze największe portale są najbezpieczniejsze.

Jak być bezpiecznym na portalach randkowych? – RADA 2: Bądź detektywem

Podczas internetowego randkowania, w końcu przychodzi ten moment, gdy ktoś prosi o wymianę zdjęć. Chcemy wiedzieć, jak wygląda druga osoba i jest to zupełnie naturalne. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić w momencie, gdy Twój rozmówca… no cóż, będzie przypominał księcia z bajki. Czasami, zbyt piękne nie jest prawdziwe. Jeśli chcesz zweryfikować prawdziwość zdjęcia, poszukaj go za pomocą Google. Sprawdź, w jakim kontekście pojawiają się jego zdjęcia. Użyj do tego opcji „Grafika” i „Szukanie obrazem”.

google grafika

 Podawanie fałszywego zdjęcia, jest jedną z metod działania stalkerów – nie podają swoich prawdziwych danych, nie można ich zidentyfikować, jednak o nas wiedzą niemal wszystko.

Google, raz jeszcze. Wyszukaj, nie tylko jego zdjęcia, ale postaraj się znaleźć, jak najwięcej informacji na temat swojego rozmówcy. Nie chodzi o to, byś sama została stalkerem, ale postaraj się zweryfikować, jak najwięcej informacji związanych ze swoją przyszłą randką.

Jak być bezpiecznym na portalach randkowych? – RADA 3: Miejsce publiczne.

Wybór miejsca na spotkanie powinien być oczywisty. Koniecznie musi to być miejsce publiczne.  Nie pozwól na to, by przyjechał po Ciebie na spotkanie. Pamiętaj, by nie wchodzić do samochodu obcego Ci człowieka. Z randki, tym razem wróć samotnie taksówką.

W przypadku, gdy umówicie się w pubie, barze i zamierzasz pić alkohol, pamiętaj, żeby mieć nad tym kontrolę. Gdy wzrasta ilość procentów, zmniejsza się również nasza czujność.

Jak być bezpiecznym na portalach randkowych? – RADA 4: Przyjaciele

Niech Twoi przyjaciele wiedzą, gdzie i z kim wychodzisz. Niektóre kobiety decydują się na ochronę, w postaci przyjaciółki siedzącej kilka stolików obok. Wydaje się jednak, że jest to nieco przesadna ostrożność. Nie wyłączaj telefonu i miej go przy sobie. Zawsze w razie nieudanego spotkania, może do Ciebie zadzwonić koleżanka z ogromnym problemem i w trybie natychmiastowym będziesz musiała zostawić swoją randkę 😉

 A czy Wy, macie swoje sposoby na bezpieczną randkę z nieznajomym?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (246 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...