Jesienny urlop w górach? Sprawdź, jak być bezpiecznym

Chociaż wypadków jest mniej, to zagrożeń nie ubywa. Jesienne wędrówki po górach to m.in. ryzyko upadków, zejścia ze szlaku i maszerowania w mroku. Dlatego do każdego wyjścia należy się solidnie przygotować. Jak być bezpiecznym w górach jesienią? Jak przygotować się do takiej wędrówki, o czym należy bezwzględnie pamiętać? 

Zdaniem ratowników to właśnie nieodpowiedzialność i brak przygotowania są głównymi przyczynami tragicznych zdarzeń na szlakach. Jeżeli dołożyć do tego trudne warunki pogodowe, takie jak deszcz, oblodzenie, silne wiatry i krótkie, pochmurne dni, to przepis na wypadek gotowy. O tym właśnie trzeba pamiętać, wybierając się jesienią w góry.

Jak być bezpiecznym w górach jesienią?  – Co do plecaka?

Ryzyko można zminimalizować poprzez staranne i przemyślane przygotowanie do wyjścia. Doświadczeni górołazi wiedzą, że kluczowe jest poznanie szlaku nim jeszcze turysta postawi na nim nogę. Warto więc sięgnąć po mapę, przewodnik, poczytać o spodziewanych trudnościach. Rozsądne jest również śledzenie ostrzeżeń GOPR dla danego obszaru i zaznajomienie się z aktualnymi prognozami pogody. Wiedza dotycząca tego, czego można spodziewać się w trakcie wędrówki, pozwala odpowiednio dobrać niezbędny ekwipunek.

Ten powinien zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort turysty. Jesienią niezbędna jest więc ciepła bluza, przeciwdeszczowa kurtka lub peleryna oraz buty
z antypoślizgową podeszwą. Warto też zabrać termos z gorącym napojem, który okaże się sporą pomocą w momencie nagłego załamania pogody. Na szlaku niezbędny jest też naładowany telefon komórkowy, a nawet latarka. Najlepiej czołowa, która daje swobodę rękom i zapewnia dobrą widoczność po zmroku.

Czołówka pozwala lepiej widzieć ścieżkę, ale też sygnalizuje obecność turysty. Modele dedykowane wielbicielom gór posiadają dodatkowe, kolorowe diody sygnalizacyjne na koszyku z bateriami. To znak dla innych ludzi na szlaku oraz ratowników udzielających pomocy – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. – Podobną rolę mogą spełniać specjalne dyski sygnalizacyjne, te jednak nie poprawią komfortu widzenia nocą a jedynie pomogą w określeniu pozycji turysty.

Oczywiście to, jaki sprzęt zabieramy jesienią w trasę, powinno być uzależnione od przewidywanego czasu podróży. Głównie z uwagi na szybko zapadające wieczory. Dlatego najlepszym wyborem będą lampki, ale też inne urządzenia elektroniczne, zasilane bateryjnie. – Powód jest prosty. Zapasowe baterie wystarczy włożyć do kieszeni i wymienić w dowolnym momencie. Akumulator ciężko naładować na szlaku, a nawet jeżeli dysponujemy bankiem energii, to taki proces trwa przez jakiś czas
wyjaśnia ekspert firmy Mactronic.

Cyprian Lemiech dodaje, że należy pamiętać również o takiej ewentualności, jak brak energii w schronisku (oraz nocowaniu w namiocie, wtedy przydaje się tzw. „kempingówka”), a źródła światła dobierać tak, by oferowały np. mocne światło białe do oświetlania drogi i dodatkowe w temperaturze barwowej ciepłej – ułatwia wykonywanie drobnych czynności i nie powoduje zjawiska powidoku.

Chodząc po wyższych partiach gór warto też zabrać ze sobą raki, koc termiczny i rękawiczki. Długie wędrówki ułatwią popularne ostatnio kije trekkingowe.

Jak być bezpiecznym w górach jesienią?  – Jak się zachować?

Oczywiście sam ekwipunek nie wystarczy, by po górach podróżować bezpiecznie. Ważne jest mierzenie sił na zamiary – wiele osób potrzebuje interwencji ratowniczej tylko dlatego, że zabrakło im sił na dalszą wędrówkę. Należy też dokładnie obserwować przebieg szlaku i nie wychodzić poza wytyczone ścieżki. Jesienią problemem może być mniejsza przejrzystość powietrza. W razie zgubienia najważniejszy jest spokój i opanowanie – poinformowanie odpowiednich służb oraz unikanie prób wędrówki w dowolnym kierunku.

Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK radzi:

 • Przed wyruszeniem w góry oceń swoje doświadczenie i kondycję
 • Przygotuj wcześniej plan wycieczki
 • Weź pod uwagę zmiany pogody. Zabierz odzież chroniącą przed zimnem
  i wilgocią
 • Informację o celu podróży i planowanym terminie powrotu pozostaw w domu, schronisku, u znajomych
 • Tempo marszu dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki
 • Nie zbaczaj ze szlaku
 • Nie strącaj kamieni
 • Jeżeli potrzebujesz, zawróć ze szlaku
 • Szanuj przyrodę i porządek w górach
 • W razie wypadku, zachowaj spokój

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  19 października 2015 07:35

  Góry są niebezpieczne o każdej porze roku. Ale warto wyposażyć się odpowiednio do aktualnej pogody. ja niestety nie mam opcji urlopowania jesienią :p

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  19 października 2015 08:00

  Dobre rady. Góry są tak samo niebezpieczne jak piękne,a my często o tym zapominamy.

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  19 października 2015 11:03

  Bardzo pomocne rady . Górą są piękne i niebezpieczne dlatego trzeba być ostrożnym.

  Odpowiedz
 4. martucha180  19 października 2015 11:56

  Rozsądek najważniejszy.

  Odpowiedz
 5. bbo  19 października 2015 12:25

  Góry potrafią być bardzo podstępne, wystarczy chwila nieuwagi.

  Odpowiedz
 6. macierzanka  19 października 2015 17:35

  Góry są piękne ,ale nieprzewidywalne.

  Odpowiedz
 7. Jaworka  19 października 2015 22:12

  Warto być rozsądnym i odpowiednio się zaopatrzyć przed wycieczką

  Odpowiedz
 8. martus2833  20 października 2015 09:04

  To zdanie ma największe znaczenie: „Ważne jest mierzenie sił na zamiary”. Góry potrafią być nieprzewidywalne…

  Odpowiedz
 9. AnnaKwasniak  21 października 2015 10:55

  mnie jakoś góry nie przekonują

  Odpowiedz
 10. Patriszia  24 października 2015 13:11

  Marzę o tym żeby jechać w góry. Miałam taki zamiar w tym roku, ale nie udało się

  Odpowiedz
 11. Anita  26 października 2015 20:03

  ja akurat do miłośniczek gór nie należę 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany