Jak bezpiecznie schudnąć?
Osoby z nadwagą lub otyłością powinny zadbać o normalizację masy ciała. Dzięki temu zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe. Zrzucenie zbędnych kilogramów ma także pozytywny wpływ na samopoczucie, samoocenę i pewność siebie.
Od czego zacząć odchudzanie?
Przed rozpoczęciem działań prowadzących do zmniejszenia masy ciała warto określić swój wskaźnik BMI. W tym celu przyda się internetowy kalkulator BMI, do którego należy wprowadzić następujące dane: wiek, płeć, masę ciała (w kilogramach) i wzrost (w metrach). Za nieprawidłowe uznaje się BMI powyżej 25 jednostek, natomiast u osób, u których przekracza ono 30 jednostek, rozpoznaje się otyłość I stopnia.
Osoby, u których wartości BMI przekraczają normę, powinny podjąć działania, które mają na celu zmniejszenie masy ciała. Warto po pomoc udać się do doświadczonego dietetyka lub trenera personalnego. Specjalista pomoże ułożyć odpowiedni jadłospis oraz opracować plan treningowy dostosowany do możliwości. Jednocześnie trzeba pamiętać, że odchudzanie to proces, który wymaga czasu, samozaparcia, dyscypliny i motywacji. Nie można poddawać się, gdy po kilku tygodniach nie ma rezultatów.
Czym charakteryzuje się zdrowa dieta?
Zdrowa dieta charakteryzuje się tym, że zapewnia organizmowi odpowiednią ilość energii, substancji odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Trzeba pamiętać, że odchudzanie nie oznacza głodówki i eliminowania niektórych grup pokarmów (poza tymi uznanymi powszechnie za niezdrowe). Takimi dietami można wyrządzić sobie krzywdę, a nawet uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Zdrowa dieta osoby, która chce zrzucić kilka zbędnych kilogramów, powinna mieć odpowiednią ilość kalorii rozłożoną na 4–5 posiłków dziennie. Kaloryczność zależy od wieku, płci, masy ciała oraz trybu życia. Podstawą każdej diety są ponadto świeże warzywa i owoce, które należy dodawać do każdego dania. Między posiłkami natomiast trzeba pić niegazowaną wodę mineralną (minimum 2 litry dziennie).
Niektóre produkty należy zastąpić ich zdrowszymi odpowiednikami. Zamiast pieczywa pszennego, białego makaronu i czerwonego mięsa warto sięgnąć po produkty pełnoziarniste, brązowy ryż, kaszę, ryby morskie i tłuszcze roślinne. Smażenie na głębokim oleju można zastąpić gotowaniem na parze lub pieczeniem w piekarniku. Warto zrezygnować z fast foodów, dań z proszku, produktów wysokoprzetworzone.
Czy sama dieta wystarczy, aby schudnąć?
Sama dieta nie wystarczy, aby zrzucić zbędne kilogramy. Trzeba połączyć ją z codzienną aktywnością fizyczną. Dobrze sprawdzi się jazda na rowerze, nordic walking, jogging, marsz oraz bieganie. Warto wybrać się na zorganizowane zajęcia fitness do pobliskiej siłowni lub gimnastykować się w domu – zestaw odpowiednich ćwiczeń pomoże dobrać trener personalny. Można również skorzystać z programów dostępnych w Internecie. Dobrze zrobi także korzystanie ze schodów zamiast windy, jeżdżenie do pracy na rowerze lub chodzenie pieszo, a zamiast telewizji i komputera – spacer.