Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie epidemii? 8 najważniejszych zasad

Nawet jeśli w dobie koronawirusa udało się Wam zrobić niezbędne wielkie zakupy, przebywacie w domu i staracie się przestrzegać wszystkich zasad profilaktyki, co jakiś czas i tak musicie wybrać się do sklepu, by uzupełnić topniejące zapasy. Warto wówczas pamiętać o niepozornych, lecz bardzo istotnych czynnikach pomagających zminimalizować ryzyko zakażenia. Przypominamy 8 najważniejszych reguł bezpiecznego robienia zakupów w czasie epidemii!

Spis treści:

Szukasz konkretnych podpowiedzi, jak bezpiecznie robić zakupy w czasie epidemii? Przedstawiamy krótki poradnik z najważniejszymi wyróżnikami. Sprawdź je wszystkie i przygotuj listę punktów do odkreślenia, z którą każdorazowo będziesz przygotowywać się do wyjścia. Bezpieczeństwo i zachowanie dobrej kondycji jest teraz dla nas wszystkich kluczową kwestią!

Jak bezpiecznie robić zakupy

www.unsplash.com

Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie epidemii? 8 najważniejszych zasad

 

1. Weź z domu własne torby

Jak bezpiecznie robić zakupy

www.pixabay.com

Weź do sklepu własne torby, by uniknąć niepotrzebnego dotykania plików reklamówek i niepotrzebnego zanieczyszczania środowiska – w przeciwieństwie do normalnych zakupów, po których możesz zachować „foliówki” na kolejne sprawunki, te i tak trzeba by było na wszelki wypadek wyrzucić. W niektórych sklepach pozwolą Ci dodatkowo zastąpić wózek własną torbą lub koszykiem, dzięki czemu jego też nie będziesz musiała dotykać. 

 

2. Nie przekraczaj dopuszczalnej ilości osób w sklepie

jak bezpiecznie robić zakupy

www.unsplash.com

Jeśli widziałaś już przyprawiające o nieprzyjemny dreszcz nagrania ze sklepów, które tłumy dosłownie szturmują, by zabezpieczyć swoje zapasy w obliczu coraz groźniejszej epidemii, na pewno rozumiesz, dlaczego ważne jest zachowanie narzuconych przez sklepy norm. Ograniczenie ilości osób wewnątrz marketu zmniejsza ryzyko zakażenia się klientów od siebie nawzajem, gdyż pozwala zachować odległość pomiędzy kupującymi. Pomóż chronić siebie, innych kupujących i personel, czekając na zewnątrz na swoją kolej w odpowiednim odstępie od pozostałych osób.

 

3. Pozostań w rękawiczkach, a jeśli możesz załóż też maskę

www.pixabay.com

Wprawdzie w sklepach są dostępne jednorazowe rękawiczki, jednakże nie są one zbyt wygodne i mogą zsunąć się z dłoni, dlatego lepiej używać własnych, na przykład lateksowych. Bardzo istotne jest jednak także odpowiednie ściąganie rękawiczek po użyciu. Jak to robić? Ostrożnie złap jedną z rękawiczek za brzeg i wywróć ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć drugą ręką w rękawiczce i identycznie zdejmij tę drugą. W ten sposób pierwsza rękawiczka zostanie owinięta drugą. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do zamkniętego kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym alkohol.

Jeżeli posiadacz przynajmniej jednorazową maseczkę, załóż ją także, wchodząc do sklepu. Pamiętaj, że chodzi o Twoje zdrowie i życie. 

 

4. Zachowaj odległość 2 metrów od innych osób

jak bezpiecznie robić zakupy

www.pixabay.com

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Zdaniem naukowców droga jego przemieszczania się od jednego człowieka do drugiego za pośrednictwem powietrza wynosi nawet do półtora metra. Na wszelki wypadek zaleca się więc zachowywanie odległości około 2 metrów od każdego w zamkniętych pomieszczeniach. Nie podchodź bliżej ani do innych klientów, ani do członków obsługi sklepu.

5. Płać kartą

jak bezpiecznie robić zakupy

www.pixabay.com

W związku z tym, że banknoty i monety to dobre nośniki bakterii i wirusów, zaleca się płatności bezdotykowe. Na przykład kartą czy zegarkiem. Oczywiście, jeśli procedura wymaga wpisania pin-u również nie jest to do końća bezpieczne, dlatego przyciski terminalu powinniśmy wciskać w rękawiczkach.

 

6. Chodź na zakupy w pojedynkę

www.pixabay.com

Zakupy we dwójkę czy w gronie przyjaciół mogą być formą rozrywki, ale w okresie epidemii i konieczności ograniczania kontaktów najlepiej jest robić je w pojedynkę. Jeżeli mamy do dyspozycji samochód, zostawmy to jednemu wybranemu członkowi rodziny.

 

7. Po powrocie do domu przeprowadź dezynfekcję

jak bezpiecznie robić zakupy

www.pixabay.com

Gdy zakupy trafią już do domu należy bardzo dokładnie umyć ręce, zgodnie ze wskazaniami. Następnie, najlepiej w nowych rękawiczkach zdjąć wszystkie możliwe do usunięcia opakowania i folie z jedzenia i je wyrzucić. Owoce i warzywa powinno się umyć, a każdą pozostałą powierzchnię (na przykład butelkę czy kartonik z mlekiem przetrzeć gazikiem nasączonym spirytusem lub płynem do dezynfekcji). Dopiero po takiej dezynfekcji produkty nadają się do schowania w szafkach czy w lodówce.

 

8. Zanim wyjdziesz na kolejne zakupy, przygotuj listę

www.pixabay.com

Na koniec najważniejsza uwaga: dla maksymalnego bezpieczeństwa kupujących, zakupy powinny być przeprowadzane szybko i sprawnie. Zamiast krążyć po markecie bez celu, kieruj się więc szczegółową listą, którą spiszesz z całą rodziną przed wyjściem z domu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (90 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Neon  30 marca 2020 13:18

  Dzisiaj widziałam w sklepie wiele osób w rękawiczkach i jedną w masce, ale o ile popieram rękawiczki, to maseczki powinny nosić tylko osoby wykazujące objawy i personel medyczny

  Odpowiedz
  • ankas4444  31 marca 2020 11:44

   Ja uważam, że maseczka nie zaszkodzi. Nigdy nie wiesz czy osoba, która ją nosi nie jest np. przeziębiona i nosi ją po to, aby Ciebie nie zarazić.

   Odpowiedz
 2. Patrycja Kępa  30 marca 2020 13:20

  Super wskazówki, oczywiście ja przestrzegam, ale niestety jest wiele osób, które nie przestrzegają tych prostych i podstawowych zasad. To przykre, no narażają zarówno siebie jak i innych.

  Odpowiedz
 3. Skosa Sandra  30 marca 2020 13:49

  W sklepach i na ulicach widzę coraz więcej osób w maseczkach i w rękawiczkach. Sama chciałam zacząć nosić rękawiczki, ale jest problem z ich kupnem. Nie ma ich w sklepach ani w aptekach.
  Pozostaje mi tylko nosić ze sobą środek odkażający w moim przypadku spyrytus w atomizerze. Dzięki temu przynajmniej trochę czuję się zabezpieczona.

  Odpowiedz
 4. agasam9  30 marca 2020 19:45

  trzeba się stosować, nie ma wyjścia

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany